کدو حلوای یا کدو تنبل ارزش غذایی بالایی داره و برای سلامتی مفیده. اگه طعم کدو حلوایی رو دوست داشته باشید حتما از طعم حلوا کدو حلوایی هم خوشتون میاد. در ادامه با دستور پخت حلوای کدو حلوایی به صورت مرحله به مرحله آشنا خواهید شد.


مواد لازم برای تهیه حلوای کدو حلوایی با آرد گندم

 • آرد گندم 1 لیوان دسته‌دار فرانسوی
 • شکر یا شیره انگور 1 لیوان دسته‌دار فرانسوی
 • پوره کدو حلوایی 1 لیوان دسته‌دار فرانسوی
 • روغن مایع نصف لیوان دسته‌دار فرانسوی
 • آب 1 لیوان دسته‌دار فرانسوی
 • شیر یک چهارم لیوان دسته‌دار فرانسوی
 • زعفران دم کرده 2 قاشق غذاخوری
 • گلاب 2 قاشق غذاخوری
 • عرق هل 1 قاشق غذاخوری (یا پودر هل 1 قاشق چای‌خوری)
 • پودر دارچین 1 قاشق چای‌خوری
 • مغز گردو 5 عدد (به دلخواه)

این مقدار مواد اولیه برای تهیه حلوای کدو حلوایی برای 4 تا 6 نفر کافیه.


طرز تهیه حلوای کدو حلوایی با آرد گندم

مرحله اول، پختن کدو حلوایی

کدو حلوایی رو از وسط به دو قسمت تقسیم کنید. تخمه‎هاش رو خارج کنید و پوستش رو بگیرید و به قطعات کوچک خرد کنید.
قطعات کدو حلوایی رو داخل قابلمه بریزید و روی کدو حلوایی‌ها کمی شکر بپاشید. یک لیوان آب جوش داخل قابلمه بریزید درب قابلمه رو ببندید و بذارید روی حرارت ملایم. حدود نیم ساعت زمان بدید تا کدو حلوایی بپزه و نرم بشه.
یه روش دیگه اینه که کدو حلوایی رو بخار پز کنید.

آموزش حلوای کدو تنبل


مرحله دوم، پوره کردن کدو حلوایی

در این مرحله وقتی که کدو حلوایی خوب پخت و نرم شد و آبش کشیده شد، کدو حلوایی رو با پوره ساز پوره کنید یا داخل غذاساز یا مخلوط کن بریزید. اگه از مخلوط کن استفاده می‌کنید می‌تونید یک چهارم لیوان شیر پرچرب به کدو اضافه کنید. دارچین رو در این مرحله به پوره کدو حلوایی اضافه کنید.

نکته: برای اینکه پوره کدو حلوایی یکدستی داشته باشید، بهتره که از مخلوط کن یا غذاساز استفاده کنید.

دستور حلوای کدو تنبل


طرز تهیه حلوای کدو حلوایی با هویج

ترکیب کدو حلوایی و هویج طعم خوبی ایجاد می‌کنه. برای درست کردن حلوای کدو حلوایی و هویج، دو عدد هویج رو به همراه کدو حلوایی بپزید و پوره کنید.


مرحله سوم، آماده کردن شربت

برای آماده کردن شربت حلوای کدو حلوایی، یک لیوان آب رو داخل یک قابلمه بریزید و روی حرارت بذارید. یک لیوان شکر رو اضافه کنید و هم بزینید تا شکر در آب حل بشه. وقتی که آب به جوش اومد و شکر در آب حل شد، حرارت رو کم کنید و زعفران دم کرده، گلاب و هل رو اضافه کنید و یک دقیقه بعد قابلمه رو از روی حرارت بردارید.


طرز تهیه حلوای کدو حلوایی با شیره انگور

برای تهیه حلوای کدو حلوایی با شیره انگور در مرحله سوم، در زمان درست کردن شربت حلوا، به جای شکر، یک لیوان سیره انگور داخل آب بریزید و بقیه مراحل را ادامه دهید.


مرحله چهارم، تفت دادن آرد

آرد گندم رو داخل یک قابلمه بریزید و روی شعله با حرارت ملایم بذارید. آرد رو حدود 15 تا 20 دقیقه تفت بدید تا عطر و بوی آرد بلند بشه و خامی آرد گرفته بشه. نیاز نیست که آرد خیلی تغییر رنگ بده.


مرحله پنجم، اضافه کردن روغن و پوره کدو حلوایی

در این مرحله وقتی که آرد رو تفت دادید، روغن مایع رو به حلوا آرد اضافه کنید و هم بزنید تا آرد و روغن کامل به هم مخلوط بشن. سپس پوره کدو حلوایی رو هم به مواد اضافه کنید و مواد رو خوب هم بزنید.


مرحله ششم، اضافه کردن شربت

وقتی که مواد با هم مخلوط و یکدست شدند، شربت حلوا رو که هنوز گرمه داخل قابلمه بریزید. وقتی شربت رو اضافه کردید مواد رو سریع هم بزنید و حلوا رو از کناره‌های قابلمه به وسط منتقل کنید. در ادامه برای منسجم شدن حلوا، قابلمه رو با دستگیره بلند کنید و قابلمه رو تاب بدید تا حلوا به کناره‌های قابلمه برخورد کنه و جمع بشه.


مرحله هفتم، سرو و تزئین حلوا

وقتی حلوای کدو حلوایی به انسجام لازم رسید، حلوا رو داخل ظرف مورد نظر بریزید و تا سرد نشده طرح دلخواهتون رو روی حلوا ایجاد کنید و بسته به سلیقه خودتون روی حلوا رو با گردوی خرد شده، کنجد یا خلال بادام و خلال پسته تزئین کنید. نوش جان

طرز حلوای کدو تنبل

همچنین بخوانید:
طرز تهیه مربای کدو حلوایی (کدو تنبل) رنده شده بدون آهک
طرز تهیه دسر کدو حلوایی بسیار خوشمزه و ساده
طرز تهیه کیک کدو حلوایی پف دار و اسفنجی در قابلمه بدون فر
طرز تهیه سوپ کدو تنبل کانادایی خوشمزه مرحله به مرحله
طرز تهیه خورش کدو حلوایی شمالی