ژله هندوانه ای با پودر ژله میوه ای درست کردم و نتیجه کار خیلی عالی شد. دستور کامل رو براتون نوشتم، امیدوارم که براتون مفید باشه.

مواد لازم برای تهیه ژله هندوانه ای با پودر ژله

  • پودر ژله میوه ای قرمز رنگ ۱ بسته
  • پودر ژله میوه ای آلوئه ورا ۱ بسته
  • پودر ژله میوه ای سبز رنگ ۱ بسته
  • بستنی وانیلی ۱ لیوان
  • رنگ خوراکی قرمز و سبز در صورت نیاز

طرز تهیه ژله هندوانه ای با پودر ژله میواه ای برای شب یلدا

طرز تهیه ژله هندوانه با پودر ژله میواه ای برای شب یلدا

سه ظرف مشابه در سه سایز از کوچک به بزرگ نیاز داریم. همه جای سه ظرف را با قلمو و روغن مایع چرب کنید.

یک بسته ژله قرمز رنگ را با ۱.۵ پیمانه آب جوش مخلوط کرده هم بزنید تا ذرات ژله کاملا حل شود. میتوانید از روش بن ماری هم استفاده کنید تا ژله کاملا شفاف شود.

ژله قرمز را در ظرف سایز کوچک بریزید و در یخچال قرار دهید تا کاملا ببندد. یک بسته ژله آلوئه ورا را با یک لیوان آب جوش کاملا حل کرده یا بن ماری کنید وقتی از دما افتاد ۱ لیوان بستنی وانیلی (نرم شده در دمای محیط) را به آن افزوده و کاملا مخلوط کنید.

ژله قرمز را از ظرفش جدا کرده وسط ظرف سایز دوم قرار دهید و ژله بستنی آلوئه ورا را قاشق قاشق روی آن بریزید تا ظرف کاملا پر شود. ژله را در یخچال قرار داده تا کاملا ببندد.

ژله سبز رنگ را هم با ۱.۵ لیوان آب جوش آماده کنید. ژله داخل یخچال را از ظرفش جدا کرده و وسط ظرف سایز بزرگ قرار دهید.

ژله سبز رنگ ولرم را قاشق قاشق روی این ژله بریزید تا ظرف بزرگ هم کاملا پر شود. در نهایت ظرف بزرگ را در یخچال قرار داده تا کاملا ژله بسته شود سپس ژله را از ظرف جدا کرده و در ظرف سرو برگردانید.

چون ظرف های ژله را چرب کرده اید با آزاد کردن دور تا دور ژله با دست، ژله ها به راحتی از ظرف جدا می شود.

اگر احیانا جدا نشد بعد از اینکه دور تا دور ژله را با دست آزاد کردید ظرف ژله را چند ثانیه در آب گرم قرار دهید و سپس ظرف را برگردانده و ژله را جدا کنید.

اگر رنگ سبز و قرمز ژله، رنگ هندوانه نبود با اضافه کردن رنگ خوراکی سبز یا قرمز با یک خلال دندان به ژله میتوانید رنگ دلخواه را بدست آورید.

میتوانید برای درست کردن رنگ سبز و قرمز به جای پودر ژله سبز و قرمز فقط از ژله آلوئه ورا استفاده کنید به این صورت که ژله آلوئه ورا را با ۱.۵ پیمانه آب جوش حل و بن ماری کنید و رنگ خوراکی سبز یا قرمز را به آن افزوده تا رنگ سبز و قرمز هندوانه بدست آید.

در صورتی که یک بسته ژله ای که برای هر مرحله آماده کردید اضافه آمد بقیه آن را در ظرف دیگری بریزید و ژله رنگین کمان درست کنید و اگر ظرف های شما بزرگ هستند و یک بسته ژله برای هر ظرف کم هست مجدد بسته ژله دیگری آماده کنید. نوش جان


روش دوم

طرز تهیه ژله هندوانه با کاسه

به راحتی این بار این ژله رو درست کن، قالبش از وسایل خونه است و به راحتی می تونی با سه تا ظرف و کاسه توی خونه درست کنی! یه ژله یلدایی که این دفعه بعد از برش از نتیجه اش شگفت زده میشی!

طرز تهیه

برای این ژله به ۳ تا ظرف دایره و گرد در ۳ سایز متفاوت نیاز داریم. من از ۳ تا ظرف مسی استفاده کردم. اگر جنس ظرفتون پلاستیکی و شیشه ای بود با کمی روغن مایع چرب کنید.

مرحله اول: ۱ بسته پودر ژله سبز رنگ (من لیمو استفاده کردم) با یک لیوان آب جوش حل کردم. روی حرارت غیر مستقیم قرار دادم تا ذراتش خوب حل بشه. توی محیط خنک بشه و بعد نصف لیوان شیر (از قبل به دمای محیط رسیده) اضافه کردم. برای این که رنگ سبز پر رنگ تر بشه می تونید از رنگ خوراکی هم استفاده کنید.

در ظرف بزرگ تر یک مقدار از ژله سبز حدود یک تا یک و نیم سانت کفش ریختم و گذاشتم یخچال کمی خودش رو بگیره و وقتی بست درست وسطش ظرف سایز دوم رو قرار دادم و مابقی ژله سبز رو به آرامی از گوشه ریختم و گذاشتم یخچال بگیره. بعد برای خارج کردن ظرف دوم داخلش آب ولرم ریختم و خارج کردم.

مرحله دوم: ۱ بسته پودر ژله آلوررا رو با یک لیوان آب جوش حل کردم، روی حرارت غیر مستقیم گذاشتم تا خوب حل بشه، در محیط قرار دادم تا خنک بشه و بعد نصف لیوان شیر (از قبل به دمای محیط رسیده) اضافه کردم.

کف ژله سبز از ژله سفید حدود یک سانت ریختم و در یخچال قرار دادم. وقتی بست، ظرف سایز سوم رو کفش قرار دادم و مثل مرحله قبل دور اطرافش که خالی هست، ژله سفید رو ریختم و در یخچال قرار دادم. وقتی بست داخل ظرف رو آب ولرم ریختم و ظرف رو خارج کردم.

مرحله سوم: نصف بسته پودر ژله قرمز (من هندوانه استفاده کردم) با نصف لیوان آب جوش حل کردم، روی حرارت غیر مستقیم گذاشتم تا ذراتش خوب حل بشه و در محیط قرار دادم تا کامل خنک بشه و بعد بهش ۱/۴ لیوان شیر (از قبل به دمای محیط رسیده) اضافه کردم، می تونید از رنگ خوراکی برای پر رنگ تر شدن استفاده کنید. داخل جای خالی ریختم و در یخچال قرار دادم.

بین ریختن لایه ها و ژله ها در هر مرحله وقفه نیفته.

فقط در آخرین ژله ای که ریختید، ژله ۷ الی ۸ ساعتی یخچال بمونه.

دورش رو با کارد آزاد کردم، چند ثانیه در آب ولرم قرار دادم و برگردوندم. با چاقوی مرطوب برش دادم و برای دونه های هندوانه از رنگ خوراکی مشکی همراه با خلال دندان استفاده کردم . می تونید از شکلات چیپسی هم استفاده کنید.