مربای انگور بیدانه یه مربای خوشمزه و مقویه که برای صبحانه یا عصرانه انتخاب خیلی خوبیه و همچنین می‌تونید در تهیه شیرینی مربای ازش استفاده کنید. مربای انگور بی دانه رو می‌تونید بدون شکر با عسل یا با شکر درست کنید. در ادامه با دستور پخت مربای انگور مربای بیدانه مرحله به مرحله آشنا خواهید شد.


مواد لازم برای تهیه مربای انگور بی دانه

  • انگور بیدانه یک کیلو
  • شکر سه لیوان (یا عسل)
  • آب سه لیوان
  • زعفرون دم شده دو قاشق غذاخوری
  • گلاب دو قاشق غذاخوری (به دلخواه)
  • آبلیمو یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه مربای انگور بی دانه خوشمزه و مجلسی

طرز تهیه مربای انگور بی دانه بدون شکر و با شکر

مرحله اول، دان کردن و شستن انگور

برای شروع ابتدا انگورها رو دون کنید و داخل آب بریزید و بشویید تا کاملا تمیز بشن.

آموزش مربای انگور بی دانه


مرحله دوم، آماده کردن شربت

برای تهیه مربا انگو بیدانه یک قابمله لعابی یا تفلون بزرگ بردازید و شکر و آب رو داخل قابلمه بریزید و کمی هم بزنید تا شکر در آب حل بشه.

سپس قابمله رو روی حرارت بذارید و زمان بدید تا به جوش بیاد. بعد از اینکه شربت به جوش اومد و دو سه تا جوش زد، شربت رو از روی گاز بردارید بردارید و از صافی رد کنید. بعد از صاف کردن شربت رو دوباره داخل قابلمه بریزید و روی شعله بذارید و زمان بدید تا به جوش بیاد و کمی غلیظ بشه. مقدار شربت حدودا باید نصف بشه تا به غلظت مناسب برسه.

برای تهیه مربای انگور بدون شکر، عسل و آب رو مخلوط کنید و بذارید تا به جوش بیاد و غلیظ بشه. اگه از عسل استفاده می‌کنید، نیازی به صاف کردن نیست.


مرحله سوم، اضافه کردن انگور یبدانه

وقتی که شربت کمی غلیظ شد، انگورهای بیدانه دون شده رو داخل شربت بریزید و هم بزنید.

بعد از اضافه کردن انگور به شربت، کفی که روی مربا ایجاد میشه رو به طور مرتب جدا کنید و دور بریزید تا در آخر مربای انگور شفاف و خوش رنگی داشته باشید.

روی حرارت ملایم زمان بدید تا مربا جوش بزنه و به قوام مناسب برسه.

طرز تهیه مربای انگور بدون هسته


مرحله چهارم، اضافه کردن زعفران دم شده

وقتی که مربا به قوام مناسب رسید، زعفرون دم شده و آبلیمو و به دلخواه گلاب رو به مربا اضافه کنید. سپس کمی زمان بدید تا مربا دو سه جوش بزنه و بعد از روی حرارت بردارید.


مرحله پنجم، ریختن مربا داخل شیشه

وقتی مه مربا به غلظت و قوام مناسب رسید، از روی حرارت بردارید و زمان بدید تا به طور کامل خنک بشه. سپس مربا رو داخل ظرف‌های شیشه‌ای کاملا تمیز و خشک بریزید و داخل یخچال نگهداری کنید.