پنکیک طرفدارهای زیادی داره. اما بعضی افراد به دلایل مختلفی نمیتونن بیکینگ پودر یا جوش شیرین استفاده کنن. برای اینکه پنکیک پف کنه و حالت اسفنجی داشته باشه می‌تونیم به جای استفاده از بیکینگ پودر زرده و سفیده تخم مرغ رو جدا کنیم و هم بزنیم و همچنین از ماست استفاده کنیم. در ادامه با دستور پخت پنکیک بدون بیکینگ پودر و بدون شیر مرحله به مرحله آشنا خواهید شد.


مواد لازم برای تهیه پنکیک با ماست بدون بیکینگ پودر و بدون جوش شیرین

  • آرد سفید 1 لیوان
  • ماست سه چهارم لیوان
  • شکر 5 قاشق غذاخوری
  • تخم مرغ 3 عدد
  • روغن مایع یا کره آب شده 2 قاشق غذاخوری
  • وانیل نصف قاشق چای‌خوری
  • نمک نوک قاشق چای‌خوری

طرز تهیه پنکیک با ماست بدون بیکینگ پودر و بدون شیر

طرز تهیه پنکیک بدون بیکینگ پودر و بدون شیر با ماست

مرحله اول، جدا کردن سفید و زرده تخم مرغ ها

برای شروع ابتدا زرده و سفیده تخم مرغ ها رو از هم جدا کنید و جداگانه داخل دو ظرف بزرگ بریزید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه پنکیک شکلاتی بدون آرد و کره با بیسکویت پتی بور


مرحله دوم، هم زدن سفیده

سفیده رو با همزن برقی یا دستی حدود 5 دقیقه هم بزنید تا کف کنه. سپس شکر رو به سفیده اضافه کنید و هم بزنید. سفیده رو اینقدر هم بزنید تا مثل خامه فرم بگیریه و وقتی که ظرف رو برمی‌گردونید، از ظرف بیرون نریزه.


مرحله سوم، هم زدن زرده

در این مرحله وانیل رو به زرده تخم مرغ اضافه کنید و هم بزنید تا از حالت لختگی خارج بشه. سپس کره آب شده و هم دما یا روغن مایع و ماست و نمک رو اضافه کنید و هم بزنید تا مواد به طور کامل با هم ترکیب و یکدست بشن.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سس شکلات برای پنکیک (سس مخصوص پنکیک)


مرحله چهارم، آماده کردن مایه پنکیک

آرد رو سه مرتبه الک کنید و کم کم و طی سه مرحله به زرده اضافه کنید تا آرد گلوله نشه و با لیسک به صورت دورانی و در یک جهت هم بزنید. بعد از اضافه کردن آرد سفیده رو به مواد اضافه کنید و با لیسک خیلی آروم و به صورت دورانی و فقط در یک جهت هم بزنید تا مواد با هم مخلوط بشن.

دقت داشته باشید که اضافه کردن سفیده زده شده به مواد رو خیلی آروم و با احتیاط انجام بدید چون که پف سفیده اصلا نباید گرفته بشه.


مرحله پنجم، پختن پنکیک بدون بیکینگ پودر و شیر

یک تابه نچسب رو روی حرارت بذارید و کف تابه رو چرب کنید. وقتی که تابه داغ شد، حرارت رو کم کنید مقداری از مایه پنکیک رو با ملاقه وسط تابه بریزید. وقتی که روی پنکیک حباب‌های کوچیکی ایجاد شد و رنگ لبه‌های پنکیک تغییر کرد، پنکیک رو برگردونید تا طرف دیگه هم بپزه. سپس با عسل یا سس شکلات سرو و نوش جان کنید.

طرز تهیه پنکیک با ماست بدون بیکینگ پودر

همچنین بخوانید: طرز تهیه پنکیک کدو حلوایی رژیمی خوشمزه با شیر


نکات مهم و فوت و فن های تهیه پنکیک با ماست بدون بیکینگ پودر

  • برای درست کردن پنکیک با ماست بدون بیکینگ پودر حتما تخم مرغ ها و ماست رو از حدود یک تا دو ساعت قبل از یخچال خارج کنید تا با محیط هم دما بشن.
  • دقت کنید که برای اینکه سفیده ها به خوبی پف کنه باید ظرفی که سفیده رو داخلش میریزید و پره های همزن کاملا تمیز و خشک باشن و هیچ گونه چربی نداشته باشن.
  • برای اینکه پنکیک بدون بیکینگ پودر با ماست پف کنه و اسفنجب بشه، باید پنکیک رو با حرارت ملایم بپزید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه پنکیک موز برای کودکان، با آرد و بدون آرد

5/5 - (2 امتیاز)