من متوجه شدم که شوهرم داره بهم خیانت میکنه، باید چیکار کنم؟ با شوهر خائنم چه کنم؟

اینکه بفهمی شوهرت داره بهت خیانت میکنه، یا اینکه بفهمی قبلا بهت خیانت کرده، بسیار ناراحت کننده و حتی عذاب آوره. در ادامه این مطلب با چند راهکار کاربردی و مناسب آشنا میشید تا به خوبی بتونید با این مسئله روبرو بشید.

در مقابل خیانت شوهر چه عکس العملی نشان دهیم؟

به خودتون کمی زمان بدید

فهميدن چنين اخبار شوکه کننده‌ای مثل خیانت شوهر میتونه شما روشديدا عصبانی کنه. از دوستان یا اعضای خانواده‌تون که مورد اعتمادتون هستند درخواست حمایت و همراهی کنید. همچنین میتونید با یک روانشناس رابطه حرف بزنید.

بعد از فهمیدن خیانت شوهرتون، هرگز خودتون رو منزوی نکنید، تو همچین شرایطی قطعا حق خودتون بدونید که بخواید با کسی حرف بزنید.

با شوهرتون گفتگو کنید

با اینکه پیش کشیدن موضوع خیانت با شوهرتون ممکنه دردناک و رنج آور باشه، اما خيلی مهمه که بتونید سوال‌هایی بپرسید که دقيقا متوجه بشید چه اتفاقی افتاده.

برای حرف زدن با شوهرتون جایی رو پیدا کنید که بتونید خصوصی حرف بزنید و بين صحبت کردنتون هیچ وقفه‌ای نیفته.

اگه احساس می‌کنید که برای حرف زدن با شوهرتون آماده نیستید، میتونید هر دو با هم برید پیش یک زوج درمانگر. این طوری یک مکان امن و محرمانه برای بحث کردن در مورد خیانت شوهرتون دارید.

حقیقت رو از شوهرتون بپرسید

از شوهرتون بخواید هر قدر هم که دردناک و عذاب آور هست، اما حقیقت رو به شما بگه. اگه اوايل وقتی که خیانت شوهرتون رو فهمیدید، دروغ گفته بشه، مطمئن باشید که بهبودی رابطه بعد از خیانت،  خیلی سخت‌تر از چیزی که هست میشه.

اگه احساس نیاز می‌کنید، حتما هر سوالی که تو ذهنتون میاد رو بپرسید، اما تلاش کنید که روی واقعیت‌ها تمرکز کنید. مثلا میتونید از شوهرتون بپرسید که رابطه‌ای که داشته یا داره، چقدر طول کشیده و پا مهمتر اینکه شوهرتون الان میخواد با این رابطه چیکار کنه.

سوال ضروری برای اکثر آدما اینه که چرا؟ واقعا چرا؟

اما گاهی اوقات شوهرتون نمیتونه به این سوال مهم شما در همون زمان جواب بده و طرز نگاهش در طول زمان تغییر میکنه.

سوال‌هایی مثل این سوال که تو تخت‌خواب بهتر از من بود؟ رو فعلا بيخيال بشيد. شاید کمی بعد بخوايد در مورد این جور موارد هم با هم حرف بزنید اما اول بهتره فقط روی واقعيت‌های مهم تمرکز کنید.

سرزنش و داد و بیداد در این زمان فایده‌ای نداره

از اینکه فورا شوهرتون یا طرف دوم خيانت يا حتی خودتون رو سرزنش کنید، پرهیز کنید. ممکنه وسوسه بشيد داد و بیداد کنید و به شوهرتون توهین کنید یا اینکه القابی رو به طرف دوم خيانت نسبت بديد، اما یادتون باشه که اینکار معمولا جلوی اینکه به یک فهم و درک مشترکی برسید رو میگیره.

همچنین یادتون باشه که باید در برابر خود سرزنشی هم مقاومت کنید، ممکنه این افکار در ذهنتون به وجود بیاد که شاید من تو رابطه‌مون کم گذاشتم و این باعث خيانت شده.

اما با اینکه هر دو طرف نسبت به رابطه مسئول هستید، شما هرگز مسئول انتخاب‌های شوهرتون نيستيد. خيانت هرگز تقصير فردی که در رابطه وفادار و متعهد بوده نیست.

آیا بخشیدن شوهر بعد از خیانت درسته؟

کسی که در گذشته خیانت کرده ممکنه در آینده باز هم خیانت کنه؟ کسی که در رابطه عاطفی قبلیش خیانت کرده، چند درصد احتمال داره در روابط بعدیش هم خیانت کنه؟

در یک پژوهش که توسط استنلی (Scott M Stanley) انجام شده و در ژورنال بسیار معتبر Archives of Sexual Behavior به چاپ رسیده، میزان احتمال خیانت مجدد توسط فردی که قبلا خیانت کرده مشخص شده.

در این پژوهش میزان تعهد و وفاداری نزدیک به پانصد نفر رو از کشورهای مختلف بررسی کردن. بعد تعهد شرکت‌کننده‌ها رو برای مدت پنج سال متوالی زیر نظر گرفتن و در نهایت دیدن افرادی که در گذشته سابقه خیانت داشتن، احتمال اینکه در رابطه فعلی‌شون خیانت کنن، سه برابر بیشتره.

این پژوهش نشون میده که یکی از مهمترین فاکتورهایی که می‌تونه پیش‌بینی کنه که یه آدم چقدر متعهد به یک رابطه می‌مونه یا نه، اینه که در گذشته آیا خیانت کرده یا نکرده؟ البته این موضوع می‌تونه همیشه صادق نباشه ولی فاکتو‌ر پیش‌بینی کننده مهمیه. تجربه شما، چی رو نشون‌ میده؟ آیا به نظرتون یه خائن همیشه خائنه؟

همچنین بخوانید: با شوهر بیش فعال چه کنم؟