کروسان یه نوع نون که اصلیتی اتریشی داره اما به عنوان یک صبحانه فرانسوی شناخته میشه که فوق‌العاده خوشمزه و پرطرفداره. کروسان همچنین در ایتالیا و آرژانتین هم طرفدارهای زیادی داره. کروسان به صورت رولی پیچیده میشه و داخل کروسان با موادی مثل شکلات، کره، مربا، مارمالاد یا پنیر و سبزیجات پر میشه.

دستور پخت کروسان پیچیدگی زیادی نداره، اما درست کردن خمیر هزار لا کار زمان‌بریه. در این مطلب از وبسایت فیدیا می‌تونید طرز تهیه کروسان بدون خمیر هزارلا به صورت تصویری و مرحله به مرحله رو یاد بگیرید.


مواد لازم برای تهیه کروسان

  • شکر 2 قاشق غذاخوری
  • خمیرمایه 1 قاشق غذاخوری
  • نمک نصف قاشق چای‌خوری
  • روغن مایع یک دوم پیمانه
  • آرد 3 پیمانه
  • زرده تخم مرغ 1 عدد
  • چیپس شکلات 200 گرم

با این مقدار مواد حدود 16 عدد کروسان خواهید داشت.


طرز تهیه نان کروسان خانگی بدون خمیر هزار لا به صورت تصویری و مرحله به مرحله

طرز تهیه نان کروسان مغزدار شکلاتی

مرحله اول، تست سالم بودن مخمر

یک دوم پیمانه آب ولرم با دمای حدود 40 درجه سانتی‌گراد رو به همراه یک قاشق غذاخوری شکر و یک قاشق غذاخوری خمیرمایه رو با هم مخلوط کنید و به مدت 10 دقیقه استراحت بدید. اگر بعد از 10 دقیقه سطح خمیر مایه بالا اومد و کف کرد و حباب زد، یعنی خمیر مایه سالمه.

طرز تهیه کروسان شکلاتی


مرحله دوم، آماده کردن خمیر کروسان

در این مرحله مخلوط خمیرمایه و آب رو که به عمل اومده درون ظرفی که برای خمیرگیری انتخاب کردید بریزید و سپس یک دوم پیمانه آب (شیر هم می‌تونید استفاده کنید،1 قاشق غذاخوری شکر، نمک، روغن مایع و 2 پیمانه آرد رو اضافه کنید و با استفاده از لیسک مواد رو هم بزنید.

طرز تهیه کروسان بدون خمیر هزار لا

یک پیمونه دیگه آرد رو کم کم و طی چند مرحله به خمیر اضافه کنید و ورز بدید. تا زمانی که خمیر به دستتون نچسبه، آرد اضافه کنید. وقتی که خمیر به حالتی رسید که دیگه خمیر چسبناک نبود، به مدت 10 دقیقه خمیر رو خوب ورز بدید و سپس خمیر رو به اندازه یه نارنگی چونه بگیرید.

طرز پیچیدن کروسان

سپس روی چونه‌ها رو بپوشونید و برای 10 دقیقه بهشون استراخت بدید.


مرحله سوم؛ آماده کردن خمیر مخصوص کروسان

در این مرحله روی سطح کارتون کمی آرد بپاشید و یکی از چونه‌ها رو بردارید و با وردنه به اندازه یک نون لواش پهنش کنید. سپس روش رو با براش کره آب شده بمالید و بعد یکی دیگه از چونه‌ها رو پهن کنید و روی لایه قبلی قرار بدید و دوباره روش کره آب شده بمالید. این کار رو به همه چونه‌ها انجام بدید.

نکات و فوت و فن های پخت کروسان

وقتی که همه لایه‌ها روی هم قرار گرفتند، خمیر رو به مدت 10 دقیقه داخل یخچال استراحت بدید. سرمای یخچال باعث میشه که کره بین خمیرها خودش رو ببنده.

آموزش درست کردن کروسان بدون خمیر هزار لا


مرحله چهارم، طرز پیچیدن کروسان

بعد از گذشت 10 دقیقه خمیر رو از یخچال بیرون بیارید و روی سطح بزرگی که آرد پاشی شده به طور کامل پهن کنید، به صورتی که ضخامت خمیر حدود 3 میلیمتر باشه. وقتی که خمیر گرد شد (البته می‌تونید لبه‌های خمیر رو با قیچی ببرید و گردش کنید.)

فیلم تهیه نان کروسان

سپس همونطوری که در تصویر زیر مشخصه، خمیر رو با استفاده از چاقو به مثلثی برش بدید.

طرز تهیه کروسان ساده

نکته مهم: هر چه قدر مثلث‌هایی که برش زدید پهن‌تر باشند، در نتیجه اندازه کروسان بزرگتر میشه. پس بهتره که برش‌ها همه یک اندازه باشن.

در تصویر می‌تونید نحوه قرار دادن شکلات و پیچیدن کروسان رو ببینید.

آموزش خمیر کروسان


مرحله پنجم، استراحت دادن کروسان

پس از پیچیدن، کف سینی فر رو چرب کنید و کروسان‌ها رو داخل ظرف فر بچینید. (البته بهتره که از کاغذ روغنی هم استفاده کنید.)

آموزش کروسان شکلاتی

سپس یه پلاستیک فریزر رو چرب کنید و روی کروسان‌ها بکشید و بعد روی سینی کروسان‌ها رو با پارچه پوشونید و به مدت یک ساعت بهشون استراحت بدید.

آموزش کروسان خانگی


مرحله ششم، رومال کروسان

برای رومال کروسان زرده یک عدد تخم‌مرغ رو  به همراه یک قاشق غذاخوری شیر با هم مخلوط کنید. اگه مایل بودید به جای شیر یک قاشق غذاخوری آب زعفران اضافه کنید تا کروسان خوش‌رنگ تری داشته باشید. سپس  رومال رو روی کروسان‌ها به آرامی براش کنید.

رومال کروسان


مرحله هفتم، پخت کروسان

برای پخت کروسان داخل فر

فر رو از 15 دقیقه قبل با دمای 180 درجه سانتی‌گراد گرم کنید و سپس کروسان‌ها رو به مدت 20 تا 25 دقیقه با دمای 220 درجه سانتی‌گراد بپزید.

برای پخت کروسان داخل فرهای برقی و سولار

با دمای 210 درجه سانتی‌گراد به مدت 15 تا 20 دقیقه.

نکته مهم:

زمان پخت تقریبیه چون که باید روی کروسان‌ها باید رنگ بگیره و همپنین نباید زیاد هم تیره بشه. به رنگ کروسان‌ها در تصویر زیر دقت کنید.

دستور پخت کروسان شکلاتی

جهت رطوبت رسانی به کروسان‌ها بهتره که داخل فر یک ظرف آب بگذارید و بعد از خارج کردن کروسان‌ها از فر، کروسان‌ها رو به مدت 20 دقیقه داخل یک پارچه تمیز بپیچید تا خنک بشن.

چگونه نان کروسان درست کنیم


فیلم طرز تهیه کروسان شکلاتی مغزدار

Rate this post