این دونات بدون تخمه مرغ و شیر یا دونات‌های وگان بسیار ساده هستند و اگر دلتون دونات خواست و هوس کردید این دونات ها حس و حال خوبی به شما میده. این دونات های وگان با اینکه بدون شیر و تخم مرغ و کره هستند راحت اماده میشه و داخلش نرم و روی دونات کریسپی هستند و تقریباً در دهان ذوب می شوند.

مواد لازم برای تهیه دونات بدون تخم مرغ و شیر

مواد لازم خمیر

  • آرد 4 لیوان دسته دار
  • مخمر فوری یک قاشق غذاخوری
  • نمک یک ق مرباخوری سرخالی
  • آب یک و یک دوم لیوان
  • شکر یک چهارم لیوان

طرز تهیه دونات بدون تخم مرغ و شیر و کره

طرز تهیه دونات بدون تخمه مرغ و شیر

1. در یک کاسه آرد، مخمر، شکر و نمک را با هم مخلوط کنید.

2. سپس اب را به آن اضافه کنید و هم بزنید.

3. خمیر را ورز دهید در صورتی که خمیر نرم و لطیف نبود کم کم اب اضافه کنید و ورز دهید تا خمیری لطیف و نرم بدست بیاید. (اگر آردتون ضعیفه و ابخوری ان کم است بهتر است اب را کم کم اضافه کنید و تا جایی آب اضافه کنید تا خمیر لطیف و نرم بدست بیاد).

آرد زیادی هم به خورد خمیر ندید وگرنه دونات لطیفی ندارید. بین ورز پنج دقیقه به خمیر استراحت دهید تست پنجره بگیرید مجددا دو سه دقیقه خمیر را ورز بدید.

4. خمیر را چانه کنید داخل کاسه چرب شده قرار دهید و روی خمیر را کمی چرب کنید سلفون بکشید اگر هوا سرد است با یک پارچه نازک بپوشانید و بگذارید 60 تا 90 دقیقه استراحت کند تا دو برابر شود.

6. پف خمیر را گرفته کمی ورز بدید ،خمیر را وزن کرده به 11 قسمت 83 گرمی تقسیم کنید.

7. هر تکه خمیر را چانه کنید با کف دست یا وردنه به اندازه نعلبکی گرد باز کنید و با یک ماسوره وسط دونات را سوراخ کنید و روی سینی چرب شده قرار دهید. روی دونات هارو اروم با نوک انگشت کمی چرب کنید روی ان پارچه کشیده تا به مدت 30 دقیقه استراحت کند.

9. روغن با حرارت متوسط رو به پایین داغ کنید. یک سیخ چوبی داخل روغن فرو کنید هر وقت دور روغن پر از حباب شد و اطرافش جوشید روغن اماده است تا دونات هارو سرخ کنیم.

10. دونات هارو داخل روغن گذاشته و مرتب زیر رو رو کنید تا به طور یکسان سرخ و طلایی شود. حواستون به دونات ها باشه خیلی بیش از حد سرخ نشه وگرنه روی دونات خیلی خشک میشه.

11. دونات ها را با احتیاط از روغن داغ خارج کنید و روی توری خنک کننده (روی توری دستمال حوله ای بزارید) تا روغن آن گرفته شود.

12. این کار را تکرار کنید تا همه دونات ها خنک شوند.

13. دونات ها وقتی روغنش کشیده شد در حالی که هنوز کمی گرم است میتونید دو طرف آن را در پودر قند فرو کنید یا روی ان شکلات اب شده بزنید یا از سیروپ کارامل و شکلات بریزید.

نوش جان