نمی توانیم مشعلی برای روشن کردن راه دیگران در دست بگیریم، تا وقتی که راه خودمان را روشن نکرده باشیم.
باور دارم که هیچ کس نمی تواند بدون کمک به دیگران، موفق شود. مهم نیست چه میزان ثروت داشته باشد و چه اندازه مشهور و مورد احترام باشد. وقتی شخصی در زندگی تنها به خودش کمک کرده است، جوایز و تقديرها ناچیز به حساب می آیند.

تفکر غیرخودخواهانه چیست؟

آیا تصور می کنید آفریده شده اید تا فقط به خودتان توجه کنید یا به دیگران کمک کنید؟ مطمئن نیستید؟ بسیار خوب، می توانید این دو سؤال را که «بنجامین فرانکلین» هر صبح، پس از بیدار شدن و هر شب، پیش از خوابیدن می پرسید، تکرار کنید.

«امروز قصد دارم چه کار خوبی انجام دهم؟» و «امروز چه کار خوبی انجام دادم؟»

اگر می توانید جوابی مناسب، همراه با جزئیات بدهید، بنابراین در مسیر درست قرار دارید و خواهید توانست تغییری مثبت در دنیا ایجاد کنید.

تفکر غیرخودخواهانه چگونه به موفقیت بیشتر شما کمک می کند؟

در بیشتر موارد، این نوع تفکر اثرات چشمگیری نسبت به دیگر انواع تفکر دارد. بیایید به برخی از این اثرات مثبت، نگاهی بیندازیم:

1. تفکر غیرخودخواهانه احساس رضایت درونی را به دنبال دارد

موارد کمی در زندگی هستند که بیشتر از کمک به دیگران، لذت بخش باشند. کسانی که فقط گرفتن از دیگران را آموخته اند، معمولا افراد شادی نیستند؛ بلکه افراد سخاوتمند عمیقا و از درون شادند. وقتی روزتان را با کمک به دیگران به پایان می رسانید، موقع خواب که سرتان را روی بالش می گذارید، کمتر احساس پشیمانی خواهید داشت.

اگر بیشتر عمرتان را خودخواهانه به دنبال منافع شخصی بوده اید، باز هم هیچ گاه برای تغییر دیر نیست؛ همان کاری که «آلفرد نوبل» انجام داد. هنگامی که متوجه شد به اشتباه آگهی ترحیم او، به جای برادرش در روزنامه ها چاپ شده است، عهد بست صلح و دانش را بین انسانها بگستراند و بدین ترتیب جایزه ی نوبل به وجود آمد.

2. تفکر غیرخودخواهانه موجب می شود برای دیگران ارزش قائل باشید

کسی به موفقیت می رسد که خوب زندگی کرده باشد، معمولا بخندد و به زندگی عشق بورزد؛ کسی که از اعتماد پاک یک زن، احترام و شخصیت یک مرد و عشق یک کودک خردسال در زندگی خرسند باشد؛ کسی که نقایص خود را برطرف کرده و وظایف خود را انجام داده باشد؛ کسی که با شاخه ای گل، شعری زیبا با روحی سالم، هدیه خوبی برای دنیا باشد؛ کسی که همیشه بتواند زیبایی زمین را درک و بیان کند؛ کسی که بهترین ها را برای دیگران بخواهد و بهترین داشته های خود را تقدیم آنها کند؛ کسی که زندگی اش الهام بخش و یادش ماندگار است.

زمانی که از خودتان بیرون می آیید و با دیگران همکاری می کنید، در واقع زندگی را شروع کرده اید.

3. تفکر غیرخودخواهانه، دیگر فضائل شخصیتی را تقویت می کند

به نظر می رسد تفکر غیر خودخواهانه، بیشترین تأثیر را در تقویت ویژگی های مثبت دیگر دارد. شاید توانایی بخشش سخاوتمندانه بسیار دشوار و در واقع برخلاف امیال طبیعی بشر است. اگر یاد بگیرید تفکر خود را تغییر دهید و سخاوتمند باشید، راحت تر می توانید خصوصیات نیک دیگر خود از جمله قدردانی عشق، احترام، صبر، نظم و … را متحول کنید.

4. تفکر غیرخودخواهانه، کیفیت زندگی را بالا می برد

روح سخاوت که به واسطه تفکر غیر خودخواهانه به وجود می آید، درک زندگی و ارزش های ماورای آن را به مردم هدیه می کند. درک این ارزش ها به عنوان یک نیاز برای تعالی زندگی و تلاش برای برآورده کردن این نیاز، حقایق بسیاری را جلوی چشم انسان قرار میدهد. این امر موجب افزایش کیفیت زندگی فرد سخاوتمند و فرد دریافت کننده کمک می شود. این موضوع را باور دارم چون:

زندگی هیچ کس به اندازه زندگی انسان خودخواه، تهی نیست.

زندگی هیچ کس به اندازه زندگی کسی که از خودخواهی تهی است، با برکت نیست.

اگر می خواهید دنیای خود را تعالی دهید، برای کمک به دیگران تلاش کنید.

5. تفکر غیرخودخواهانه شما را بخشی از چیزی بزرگتر از خودتان می کند

شرکت بین المللی داروسازی «مرک اند کامپانی»، همواره تلاش کرده است تا هدفش چیزی بیش از تولید محصولات متنوع دارویی و فروش آنها و در نتیجه کسب سود باشد. آنها می خواهند به انسانیت خدمت کنند. در دهه  1980 میلادی، این شرکت، دارویی تولید کرد که در درمان نوعی بیماری به نام «کوری رودخانه» که در میلیون ها تن از مردم جهان، به خصوص کشورهای در حال توسعه شایع شده بود، کاربرد داشت. آنها این کار را بدون توجه به قدرت خرید مبتلایان به این بیماری انجام دادند و اعلام کردند این دارو برای هر کسی که به آن نیاز دارد رایگان است. تا سال 1998، شرکت میلیون ها ورق از این قرص را عرضه کرده بود.
«جورج دبلیو. مرک» می گوید: «هرگز نباید فراموش کنیم که این داروها برای مردم است نه برای این که از آن سود ببریم؛ سود به دست خواهد آمد. اگر این اصل را به یاد داشته باشیم، هیچ گاه زیان نخواهیم کرد.» درسی که می آموزیم چیست؟ بسیار ساده است. به جای این که تلاش کنید بزرگترین باشید، بخشی از چیزی باشید که بزرگتر از شماست.

6. تفکر غیرخودخواهانه باعث بر جای ماندن خیرات و میراث ماندگار می شود
«جک بالوسک»، رئیس و مدیر عامل شرکت «ترو نورث کامیونیکیشن» می گوید: بیاموزید، به دست آورید و نتیجه دهید؛ اینها سه مرحله در زندگی هستند. یک سوم آغازین زندگی باید به تحصیل، یک سوم میانی به ایجاد شغل و زندگی و یک سوم پایانی به کمک به دیگران و خیر رساندن به جامعه اختصاص یابد. بنابراین هر مرحله مانند دوره آمادگی برای مرحله ی بعد خواهد بود.

اگر فرد موفقی هستید، احتمالا برایتان مقدور است که برای دیگران میراثی به جا بگذارید. اما اگر می خواهید کار بیشتری انجام دهید و آثار و برکاتی باقی بگذارید، باید این میراث را «در بین دیگران» باقی بگذارید و این راهی ندارد جز این که به آنها خدمت کنید. زمانی که غیر خودخواهانه می اندیشید و روی دیگران سرمایه گذاری می کنید، فرصتی به دست می آورید تا از خودتان میان آنها میراثی بر جای بگذارید که باعث ماندگار شدن شما حتی پس از مرگ شود.

چگونه به تفکر غیرخودخواهانه دست یابیم؟

به گمانم بیشتر مردم ارزش تفکر غیرخودخواهانه را درک می کنند و حتی با این موضوع موافقند که این نوع تفکر، قابلیتی است که مایلند آن را تقویت کنند. با این حال، بسیاری از افراد نمیدانند چگونه نوع تفکر خود را تغییر دهند.

برای شروع، به این توصیه ها عمل کنید:

1. دیگران را در اولویت قرار دهید

ابتدا باید بدانید شما، همه چیز نیستید! و این نیازمند ایجاد روحیهی فروتنی و تغییر در اولویت های ذهنی است. «کن بلانچارد» و «نورمن وینسنت پیل» در کتاب «قدرت مدیریت اخلاقی» نوشته اند: «افراد فروتن به کمبودهای خود فکر نمی کنند … بلکه به تمام ابعاد وجودی خود توجه دارند، اما به میزان کم.»

اگر می خواهید کمتر دچار خودبینی شوید، به جای تمرکز بر خواسته هایتان به نیازهای دیگران هم توجه کنید. پاول، یکی از شاگردان مسیح می گوید: «هیچ کاری را با انگیزه ی خودخواهی و خودبینی مفرط انجام ندهید، بلکه با فروتنی دیگران را بهتر از خودتان بدانید. شما نباید تنها به منافع خود بیندیشید بلکه باید منافع دیگران را هم در نظر بگیرید.» تعهدی ذهنی و احساسی در خودتان ایجاد کنید تا خواسته های دیگران را نیز در نظر بگیرید.

2. نیاز دیگران را برطرف کنید

اعتقاد به این که می خواهید از صمیم قلب و س خاوتمندانه بخشش کنید، یک چیز است و انجام آن، چیز دیگری است. برای این که از این مرحله بگذرید، باید بتوانید نیازهای دیگران را بشناسید و برای برطرف کردن آنها کاری انجام دهید.
در ابتدا مهم نیست چه کمکی انجام میدهید؛ می توانید به نمازگزاران خدمت کنید، گرسنگان را اطعام نمایید، به صورت داوطلبانه کارهایی انجام دهید یا در یک مراسم خیریه شرکت کنید. هدف این است که یاد بگیرید چگونه سخاوتمندانه عمل کنید و خودتان را به آن عادت دهید.

3. به صورت پنهانی و ناشناس بخشش کنید

در بیشتر موارد، بخشش و سخاوتمندی درباره موضوعی که نسبت به آن شناخت داریم، راحت تر از زمانی است که هیچ شناختی نداریم. کسانی که کار خوب را با این نیت که به چشم بیاید انجام میدهند، پاداش کارشان همین خواهد بود. اثرات مثبت روانی، احساسی و روحی بسیاری در کمک و بخشش پنهانی وجود دارد. اگر تا به حال تجربه نکرده اید، اکنون می توانید این کار را انجام دهید.

4. هدفمندانه برای دیگران وقت صرف کنید

بالاترین درجه ی تفکر غیرخودخواهانه هنگامی است که برای رشد شخصی یا سعادت فردی دیگر، فداکاری کنید. اگر متأهل هستید یا فرزندی دارید، حتما این موضوع را تجربه کرده اید. چه چیز از همه بیشتر برای همسرتان ارزش دارد؟ موجودی حساب بانکی یا زمانی که آزادانه با او می گذرانید؟ بچه ها واقعا از شما چه می خواهند؟ اسباب بازی با توجه کامل و مداوم شما؟ افرادی که شما را دوست دارند بودن با خودتان را به آنچه می توانید به آنها بدهید ترجیح میدهند.

اگر دوست دارید روی دیگران سرمایه گذاری کنید، باید به آنها و مسیر زندگی شان توجه نمایید تا بتوانید با آنها همراه ش وید. وقتی وارد رابطه ای می شوید، توجه کنید که چگونه می توانید روی دیگران حساب کنید تا موقعیت برد – برد ایجاد کنید. روابط انسان ها اغلب این گونه به پایان می رسد:
من برنده ام، تو بازنده ای به این برد برای من تکرار نمی شود. من بازنده ام، تو برنده ای به این برد برای تو تکرار نمی شود. هر دو برنده ایم و این برد برای ما بارها تکرار می شود.

هر دو بازنده ایم و این رابطه ادامه پیدا نمی کند. بهترین رابطه، رابطهی برد – برد است. چرا بیشتر مردم با این نگرش وارد رابطه ها نمی شوند؟ من به شما می گویم: آنها می خواهند مطمئن شوند که نخستین برنده ی این رابطه خودشان هستند. در مقابل، کسانی که تفکر غیرخودخواهانه دارند، در هر رابطه ای به دنبال این هستند که طرف دیگر نخستین برنده باشد. تفاوت ها از همین جا به وجود می آید.

5. دائما نیت و انگیزه تان را بررسی کنید.

آنچه سخاوتمندی قلمداد می شود گاهی چیزی جز جاه طلبی ریاکارانه نیست که در پوشش ظاهری یک رفتار پسندیده انجام میشود و از منافع کوچک چشم پوشی می کند تا منافع بزرگتری برای خود به دست آورد.

سخت ترین کاری که بیشتر مردم باید انجام دهند، این است که با گرایش ذاتی خود مبارزه کنند و خودشان را اولویت ندانند. به همین دلیل لازم است به طور مستمر انگیزه و نیت خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید به سوی خودخواهی منحرف نخواهید شد.

چگونه تفکر غیرخودخواهانه را اجرا کنیم؟

1. برای خود اهداف غیرخودخواهانه تعیین کنید

اهداف ش ما چقدر خودخواهانه است؟ چقدر به دیگران توجه دارید؟ کارهایی را در نظر بگیرید که با انجام آنها می توانید به دیگران کمک کنید و خودتان از آن منفعتی نمی برید (به جز احساس رضایت درونی). برنامه ریزی کنید امسال مقداری پول برای خدمت یا صدقه بدهید. در هفته یا ماه زمانی را در حد چند ساعت برای خدمت به دیگران مشخص کنید. چیزی را بیابید که مطمئنید میتوانید به موفقیت آن کمک کنید. لزوما نه این که تلاش کنید آن را به اجرا در آورید، بلکه اگر از ش ما خواسته شد، در انجام آن کمک کنید. اگر اهدافی غیرخودخواهانه برای خود تعیین کنید و به دنبال راه هایی برای رسیدن به آنها باشید، می توانید تفکر غیر خودخواهانه را شروع کنید.

2. از بهترین داشته هایتان به دیگران بدهید

سرمایه گذاری روی یک انسان بیشترین سود را به همراه دارد، چون باعث تغییر در زندگی او می شود. به این بیندیشید که برای سرمایه گذاری روی یک شخص باید چه کاری انجام دهید. چه مهارت هایی دارید که او می تواند از شما بیاموزد؟ چه تجربیاتی در زندگی خود داشته اید که می تواند به او کمک کند؟ چه منابعی در اختیار دارید که می تواند به اشتراک گذاشته شود؟ وقتی فهمیدید چه چیزی را باید ببخشید، به دنبال کسانی بروید که بالقوه این توانایی را دارند تا از دریافت آن بهره ببرند و روی آنها سرمایه گذاری کنید.

3. سعی کنید به نتیجه برد-برد برسید

اگر این بار در کنار هم قرار گرفتید و روابط کاری تان را گسترش دادید، به نتیجه برد- برد بیندیشید. اگر هیچ یک از این رابطه نفعی نمی برید، پس آن را قطع کنید و اگر متوجه شدید که این رابطه می تواند برای هر دو طرف سودمند باشد، تلاش کنید طرف مقابل نخستین برنده باشد.

4. به طور ناشناس کمک کنید و از ریاکاری بپرهیزید

چیزی بیابید که به آن اعتماد دارید و آن را ببخشید، بدون این که کسی از بخشش و کمک شما مطلع شود (البته به جز همسرتان، اگر ازدواج کرده اید!). این کار را مانند برنامه ای همیشگی ادامه دهید. بی شک از تغییری که در نگرش شما ایجاد می شود، متعجب خواهید شد.

تمرینی برای تفکر غیرخودخواهانه

از امروز به مدت هفت روز سؤالات زیر را پاسخ دهید:

روز اول:

صبح: امروز قصد دارم چه کار خوبی انجام دهم؟
عصر امروز چه کار خوبی انجام دادم؟

روز دوم:

صبح: امروز قصد دارم چه کار خوبی انجام دهم؟
عصر: امروز چه کار خوبی انجام دادم؟

روز سوم:

صبح: امروز قصد دارم چه کار خوبی انجام دهم؟
عصر: امروز چه کار خوبی انجام دادم؟

روز چهارم:

صبح: امروز قصد دارم چه کار خوبی انجام دهم؟
عصر: امروز چه کار خوبی انجام دادم؟

روز پنجم:

صبح: امروز قصد دارم چه کار خوبی انجام دهم؟
عصر: امروز چه کار خوبی انجام دادم؟

روز ششم:

صبح: امروز قصد دارم چه کار خوبی انجام دهم؟
عصر: امروز چه کار خوبی انجام دادم؟

روز هفتم:

صبح: امروز قصد دارم چه کار خوبی انجام دهم؟
عصر امروز چه کار خوبی انجام دادم؟

Rate this post