«برای مؤثر بودن انسان قوانینی وجود دارد، یعنی قوانینی در ذات انسان وجود دارند که به اندازه قانون جاذبه زمین، واقعی، غیرقابل تغییر و قطعی هستند.»

«اگر در درون انسان یک هسته ثابت و تغییرناپذیر وجود نداشته باشد، انسان نمی تواند با تغییرات کنار بیاید. کلید اصلی برای تغییر انسان این است که او بداند کیست، چه می خواهد و چه ارزشی دارد.»

«انسان ها معمولا تفكر دوبعدی دارند مثل: قوی یا ضعیف، رقابت شدید یا رقابت معمولی، برد یا باخت. اما این نوع تفکر کاملا اشتباه است. در واقع در این نوع تفکر فقط به قدرت و موقعیت انسان توجه شده است نه اصول واقعی. اما تفکر برنده-برنده بر اساس این ایده شکل گرفته است که امکان موفقیت برای همه وجود دارد و موفقیت هیچ کس به معنای شکست دیگری نیست.»

چکیده کتاب هفت عادت مردمان موثر

انسان وقتی موثر عمل می کند که در مورد اصول، ارزش ها و رویاهایش شفافیت داشته باشد. تغییر انسان زمانی واقعی است که به شکل عادت درآید.

کتاب هفت عادت مردمان موثر در زمینه بهبود شخصیت، یک پدیده است. از زمان چاپ این کتاب تا به حال هر سال حدود یک میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است. این کتاب به 32 زبان ترجمه شده است و اساس عملکرد موسسات بسیار مشهوری محسوب می شود.

60 سال طول کشید تا کتاب آیین دوست یابی و چگونگی نفوذ در دیگران اثر دیل کارنگی چنین تاثیری ایجاد کند. چه عاملی باعث شد که این کتاب در صدر تمام کتاب هایی قرار بگیرد که با موضوع بهبود زندگی بشر چاپ شده اند؟

چکیده کتاب هفت عادت مردمان موثر

موفقیت از درون به بیرون

اولین عامل موفقیت این کتاب، زمان انتشار آن بود. استیون کاوی این کتاب را در دهه 1990 به چاپ رساند. در این مقطع زمانی اشتیاق برای «حکمرانی جهان» برای انسان ها که درگیر رقابت های سخت و نفس گیر بودند کافی نبود و انسان آماده دریافت راهنمایی جدیدی برای رسیدن به آرزوهایش در زندگی بود. پیام استیون کاوی مبنی بر اینکه:«انسان باید نظام شخصیتی اش را بازسازی کند» به شکل یک انقلاب فکری درآمد.

استیون کاوی آثار مربوط به موفقیت را که در طول 200 سال گذشته نوشته شده بودند مطالعه کرده بود تا بتواند پایان نامه دکترایش را بنویسد. به همین دلیل توانست بین دو موضوع اصول شخصی (راه حل های سریع و تکنیک های روابط انسانی که در قرن بیستم بیشتر آثار نویسندگان را تشکیل می داد) و اصول شخصیتی که بر اساس اصول تغییرناپذیر شخصیت انسان شکل می گیرند تفاوت قائل شود.

استیون کاوی اعتقاد داشت اگر موفقیت انسان از درون او نشئت نگیرد نخواهد توانست در دنیای بیرون هیچ موفقیتی کسب کند. به عبارت دیگر «موفقیت خصوصی» باید قبل از«موفقیت عمومی» شکل بگیرد.

برنامه ای برای زندگی شخصی

دومین دلیل موفقیت کتاب هفت عادت مردمان موثر این است که متن جالب و هیجان انگیزی دارد؛ هم به عنوان یک راهنمای خودیاری و هم به عنوان راهنمایی برای رهبری و مدیریت. این تاثیر دوگانه باعث موفقیت و فروش فوق العاده این کتاب شد. البته ممکن است خواننده ای که صرفا برای موفقیت خودش این کتاب را می خواند از واژه های تخصصی مدیریتی، جدول ها و مستندات بازرگانی که در کتاب وجود دارند خسته شود. اما به هر حال کتابی که درباره الگوهای تغییر است، ارائه الگوهای فکری تجاری هم در آن ضروری است.

این عامل يعني وجود بخش های آزار دهنده در کتاب، هزینه بسیار کمی است که خواننده کتاب می پردازد تا از یک راهنمای عالی برای تغییر زندگی اش بهره مند شود که استیون کاوی برای نوشتن آن از تجربیات شخصی و خانوادگی اش استفاده کرده است. شاید بتوانیم از بسیاری جهات استیون کاوی را وارث و دنباله رو دیل کارنگی بدانیم. اما هفت عادت مردمان موثر منظم تر و کامل تر از هر کتاب مدرن دیگری در این زمینه است که قبل از این نوشته شده است.

عادت ها: اساس تغییرات

تاکید این کتاب روی عادت ها، به عنوان اساس تغییر، یکی دیگر از دلایل موفقیتش است. استیون کاوی فهمیده بود که برتری واقعی انسان نتیجه رشد تدریجی شخصیتش در طول زمان است. یعنی عادت های فکری و رفتاری هر روزه ما زمینه ساز برتری ما هستند.

استیون کاوی در کتاب هفت عادت مردمان موثر به شما قول می دهد که تحولی در زندگی تان ایجاد خواهد شد اما این، به یکباره اتفاق نمی افتد بلکه در نتیجه هزاران تغییر کوچک در زندگی تان ایجاد می شود. چارلز رید، رمان نویس انگلیسی، این عقیده استیون کاوی را این طور بیان می کند:

«یک فکر جدید بکار تا یک رفتار جدید درو کنی، یک رفتار جدید بکارتایک عادت جدید درو کنی، یک عادت جدید بکارتایک شخصیت جدید درو کنی، یک شخصیت جدید بکارتایک سرنوشت جدید درو کنی.»

7 عادت مردمان موثر

موثر بودن در مقایسه با کار آمد بودن

و بالاخره استفاده از واژه «موثر» در عنوان کتاب دلیل دیگری برای موفق و پرفروش بودن آن است. به مدت ده ها سال قبل از انتشار این کتاب در فرهنگ غرب نظریه های مدیریتی بر اساس «کارآمدی» شکل گرفته بودند.

موضوع مدیریت زمان به عنوان یکی از نتایج زندگی ماشینی حتی در حوزه زندگی شخصی هم وارد شده بود و همه فکر می کردند که علت هر مشکلی در زندگی انسان، کار آمد نبودن نحوه تقسیم منابع است. اما استیون کاوی دیدگاه جدیدی را مطرح کرد.

پیام او در کتاب هفت عادت مردمان موثر این است:«مهم ترین مسئله زندگی تان را تعیین کنید سپس ببینید که آیا زندگی تان بر پایه این مسئله بنا شده است یا خیر. نگران کار آمدی نباشید. اگر کاری که انجام می دهید بی معنی باشد یا ارتباطی به مهم ترین مسئله زندگی تان نداشته باشد کار آمدی در چنین کاری هیچ فایده ای ندارد.»

در کتاب هفت عادت مردمان موثر، موثر بودن نسبت به دستاورد ها اهمیت بیشتری دارد. اگر کاری که انجام می دهید در راستای اهداف عالی زندگی تان نباشد یا از طریق انجام آن کار، خدمتی به دیگران نکنید دستاورد چنین کاری پوچ است. استیون کاوی معتقد است که نظام شخصیتی که در کتاب های خودیاری قرن بیستم ارائه شده است به انسان ها کمک کرد تا فقط جامعه پر دستاوردی بسازند که مقصد نهایی اش معلوم نیست.

عادت مسئولیت پذیری

این هفت عادت بر اساس تمایل انسان برای بازبینی جهان و شجاعت جدی گرفتن زندگی شکل گرفته اند. این کتاب شکه کننده بود چون برای اولین بار به انسان ها نشان داد که معنای واقعی مسئولیت پذیری چیست.

از نظر کاوی، مقصر دانستن اقتصاد، کارفرما یا خانواده برای مشکلاتی که در زندگی داریم بی فایده است. انسان برای موفق و قدرتمند شدن باید مسئولیت همه چیزهایی را که به او مربوط هستند بپذیرد. فقط در صورتی که بتوانیم خودمان را تغییر بدهیم می توانیم میزان موثر بودن مان را هم بیشتر کنیم. در اینجا به طور مختصر این هفت عادت را معرفی می کنیم.

7 عادت مردمان موثر چیست؟

7 عادت مردمان موثر

1. فعال باشید نه منفعل. انسان همیشه این اختیار را دارد که واکنش خودش را نسبت به محرک ها و رویدادهای مختلف، انتخاب کند. با داشتن این اختیار، این آگاهی هم وجود دارد که ما مجبور نیستیم بر اساس خواست خانواده یا شرایطی که جامعه به ما تحمیل می کند زندگی کنیم. به جای این حالت، باید مسئولیت زندگی مان را بر عهده بگیریم. در این صورت دیگر یک ماشین واکنشی نیستیم بلکه به یک موجود فعال تبدیل می شویم.

2. در ذهن تان پایان کار را تصور کنید. دوست دارید مردم در مراسم خاک سپاری تان در مورد شما چه حرفی بزنند؟ با فکر کردن به این موضوع و یا نوشتن یک ماموریت نامه برای زندگی تان، ابتدا به هدف نهایی زندگی تان پی می برید و سپس برای رسیدن به آن تلاش می کنید. انسان یک نظام راهنمای درونی دارد که به او در انتخاب های زندگی کمک می کند. بنابراین می توان ادعا کرد هر کاری که امروز انجام می دهیم در ارتباط مستقیم با همان تصویری است که از پایان زندگی مان داریم.

3. کارهای مهم را اول انجام بدهید. این عادت، عادت شماره دو را در عمل به کار می گیرد. وقتی تصویر هدف نهایی تان را در ذهن دارید، می توانید برنامه ریزی روزانه تان را بر اساس آن انجام بدهید تا هم کارآیی تان در حد عالی باشد و هم از کارتان لذت ببرید. چون در این شرایط هر کاری که انجام می دهید و با هر کسی که ارتباط دارید، در جهت هدف متعالی تان قرار دارد.

4. تفکر برنده-برنده داشته باشید. موفقیت یک انسان به معنای شکست انسان دیگری نیست. با داشتن تفکر برنده- برنده هرگز اصول مورد نظرمان را به خطر نمی اندازیم. بلکه نتیجه این طرز فکر، داشتن روابط اجتماعی بهتر و رسیدن به این نکته است که هیچ وقت حرف مان را به کسی تحمیل نمی کنیم و زیر بار حرف دیگران هم نمی رویم بلکه همیشه راه بهتری را انتخاب کنیم. این توانایی را وقتی به دست می آوریم که بتوانیم جهان را از نگاه دیگران ببینیم.

5. اول شما دیگران را درک کنید، تا بعد دیگران هم شما را درک کنند. اگر با دیگران همدلی نکنید هیچ وقت نمی توانید روی آنها تاثیرگذار باشید. اگر در حساب احساسی بانک روابط تان با دیگران سپرده گذاری نکنید دیگران به شما اعتماد نخواهند کرد. گوش کردن به حرف دیگران از نظر روان شناختی تاثیر خوبی روی آنها می گذارد و باعث می شود که بتوانید ارتباط نزدیکی با آنها برقرار کنید.

6. سینرجی بسازید. سینرجی از روی هم قرار گرفتن تمام عادت های دیگر بوجود می آید و باعث بوجود آمدن نتایجی عالی می شود که قابل پیش بینی نیستند.

7. اره تان را تیز کنید. همه ما باید بتوانیم بین جنبه های جسمی، روحی، ذهنی و اجتماعی زندگی مان تعادل برقرار کنیم. تیز کردن اره برای افزایش کارآیی در نتیجه بازسازی مداوم در این زمینه ها، امکان پذیر است.

نکته نهایی و پیام اصلی کتاب هفت عادت مردمان موثر

نکته نهایی و پیام اصلی کتاب “هفت عادت مردمان موثر”

قهرمان های هر نویسنده نشان دهنده خط فکری آن نویسنده هستند. بنجامین فرانکلین به عنوان نمونه بارز کسی معرفی شده است که توانسته است اصول شخصیتی را در عمل به کار ببرد.«داستان زندگی انسانی که تلاش کرد اصول و عادت های مورد نظرش را جزئی از طبیعت خودش کند.» استیون کاوی از داستان بازمانده اردوهای کار اجباری یعنی ویکتور فرانکل(به توضیحات مربوط به کتاب انسان در جستجوی معنا رجوع کنید برای نشان دادن مسئولیت پذیری و از هنری دیوید تارو(به توضیحات مربوط به کتاب والدن رجوع کنید برای نشان دادن آزادی فکری استفاده می کند.

بعضی ها می گویند هفت عادتی که استیون کاوی از آنها نام برده است در واقع اطلاعاتی است که همه مردم دارند. هریک از این اصول هفتگانه به تنهایی ممکن است این طور به نظر برسند اما اگر این هفت عادت را به صورت متمرکز و با همین ترتیب و توالی و اعتقاد به مرکزی بودن اصول در زندگی بررسی کنیم از همان سینرجی برخوردار خواهند شد که استیون کاوی از آن تعریف می کند. اشکالی که معمولا از موضوع خود یاری گرفته می شود این است که می گویند ممکن است یک سمینار آموزشی یا یک کتاب در این زمینه به انسان نیروی محرک زیادی بدهد اما تاثیر آن پس از مدتی از بین برود. در جواب این اشکال باید بگوییم کتاب هفت عادت مردمان موثر از طریق استفاده از عادت ها به عنوان اساس تغییر در انسان، به خواننده عزم حرکت می دهد و به او کمک می کند تا هر روز عادت هایش را تغییر بدهد. این کتاب ابزار لازم را برای
ایجاد تغییرات کوچک به خواننده می دهد تا در نهایت بتواند به یک تغییر اساسی برسد.

درباره استیون کاوی نویسنده کتاب هفت عادت مردمان موثر

درباره استیون کاوی نویسنده کتاب “هفت عادت مردمان موثر”

استیون کاوی در سال 1932 به دنیا آمد. او از دانشگاه هاروارد فوق لیسانس مدیریت بازرگانی گرفت و در دانشگاه بریگم یانگ در ایالت یوتا به عنوان استاد رفتار سازمانی و مدیریت بازرگانی مشغول به کار شد.

او در سال 1984 مرکز رهبری کاوی را ایجاد کرد که پس از 13 سال با شرکت فرانکلین کوئست ادغام شد تا موسسه فرنکلین کاوی ایجاد شود. این شرکت که در حال حاضر 500 میلیون دلار ارزش دارد، به ارائه خدمات آموزشی در زمینه مدیریت و کارآیی می پردازد. هر سال بیش از 750 هزار نفر از این خدمات آموزشی استفاده می کنند.

به علاوه این شرکت 150 فروشگاه خرده فروشی نیز دارد. شریک استیون کاوی، هایروم اسمیت است که خودش یکی از نویسندگان موفق در زمینه کتاب های خودیاری است. یکی از آثار او کتاب 10 قانون طبیعی برای مدیریت زمان و زندگی (The 10 natural laws of successful time and life management) است. سایر کتاب های استیون کاوی عبارتند از: مدیریت اصول مدار (Principle-centered leadership)، اول کارهای مهم را انجام بدهید (First Things First)، هفت عادت خانواده های موفق و زندگی با هفت عادت. آخرین کتاب استیون کاوی رهبری (Leadership) نام دارد.

استیون کاوی چندین دکترای افتخاری دارد و مجله تایم او را به عنوان یکی از 25 فرد بسیار مهم و تاثیرگذار در آمریکا معرفی کرده است. کاوی در حال حاضر به همراه همسرش ساندرا در ناحیه پرو در ایالت یوتا زندگی می کند. آنها 9 فرزند و 34 نوه دارند.

Rate this post