سفلیس چیست؟ سیفیلیس (Syphilis) در بعضی از کشورها چندان رایج نیست، اما در بعضی از کشورها هم بسیار رایج است. این بیماری، از نوع بیماری های میکروبی است و معمولا از طریق رابطه جنسی منتقل می شود، اما امکان سرایت آن از مادر آلوده به بچه داخل شکم او هم وجود دارد.

علایم و نشانه ها سفلیس

علایم و نشانه های سیفیلیس در مردان و زنان یکسان است. تشخیص این علایم می تواند تا حدودی مشکل باشد، و معمولا تا 3 ماه پس از رابطه جنسی با یک فرد آلوده ممکن است هنوز خبری از این علایم و نشانه ها نباشد. ابتلا به سفلیس چند مرحله دارد که در مراحل اول و دوم، انتقال و سرایت بیماری بسیار آسان است.

مراحل ابتلا به سفلیس

مرحله اول سفلیس

در جاهایی از بدن که میکروب سیفیلیس وارد بدن شده، ممکن است یک یا چند زخم دردناک ایجاد شود. این زخم ها به طور متوسط 21 روز پس از رابطه ی جنسی ظاهر می شوند. حتا شاید متوجه این زخم ها هم نشوید. این زخم ها می توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند، اما معمولا در نواحی زیر دید می شوند:

 • روی لب های مهبل، چوچوله (کلیتوریس) و در اطراف دهانه مجرای ادرار (پیشابراه)
 • روی گردن رحم در زنان و روی نوک آلت تناسلی و پوست ختنه گاه در مردان
 • در اطراف مقعد و دهان (هم در مردان و هم در زنان)
 • زخم یا زخمهایی که در این مرحله ایجاد می شوند، استعداد زیادی برای سرایت بیماری دارند و معمولا 2 تا 6 هفته طول می کشد تا خوب شوند.

مرحله دوم سفلیس

اگر عفونت سفلیس درمان نشده و به حال خود رها شود، مرحله دوم بیماری معمولا 3 تا 6 هفته پس از ظاهر شدن زخم ها آغاز خواهد شد. علایم و نشانه های شروع مرحله دوم سفلیس عبارتند از:

 • همه بدن را دانه های جوش مانندی به صورت پراکنده یا گروه گروه پر می کنند که معمولا هیچ خارشی هم به فرد دست نمی دهد.
 • نواحی تخت زگیل مانندی روی لب های مهبل در زنان و در اطراف مقعد (هم مردان و هم زنان) ظاهر می شوند.
 • ناخوشی شبه آنفلوانزا، احساس خستگی و کم اشتهایی، که معمولا با تورم غده ها نیز همراه است (چیزی که ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد).
 • ظاهر شدن توده هایی سفید رنگ روی زبان یا روی سقف دهان
 • ریزش توده ای مو در نواحی مختلف

هنگامی که این علایم دیده می شوند، سیلیفیس استعداد زیادی برای سرایت و انتقال به دیگران دارد و احتمال انتقال آن به شریک جنسی بسیار زیاد است. در هر زمانی از این دو مرحله که باشد، درمان سیفیلیس می تواند کاملا با موفقیت انجام شود.

مرحله نهفته سفلیس

سفلیس نهفته، به سیفیلیسی اطلاق می شود که درمان نشده است. سیفیلیس که با یک آزمایش خون تشخیص داده می شود، ممکن است هیچ نشانه یا علامت ظاهری خاصی نداشته باشد. اگر سیفیلیس در مراحل اولیه ی خود درمان نشود، سرانجام به سیفیلیس نهفته منجر خواهد شد و این مرحله ای است که علایم و عواقب سیفیلیس حتما خود را نشان می دهند. از ابتلا به سیفیلیس تا رسیدن به سیفیلیس نهفته ممکن است حتا 10 سال هم طول بکشد. از این مرحله به بعد است که سیفیلیس می تواند به قلب و احتمالا به سیستم عصبی بدن آسیب وارد کند.

حتا در این مرحله از بیماری نیز می توان آن را درمان کرد. اما نباید فراموش کرد که اگر پیش از شروع درمان، آسیبی به قلب یا دستگاه عصبی وارد شده باشد، شاید جبران این آسیب هرگز امکان پذیر نباشد.

روش های انتقال سفلیس

سیفیلیس می تواند از راه های زیر منتقل شود:

 • برقراری رابطه ی جنسی با کسی که قبلا آلوده شده باشد.
 • از مادر به جنین (یعنی بچه ای که هنوز به دنیا نیامده است)
 • از طریق آن دسته از کلینیک ها و مراکزی که در آنها خدمات بهداشت جنسی ارایه می شود و احتیاط های لازم (مانند استفاده از وسایل ضدعفونی شده) صورت نمی گیرد.

آزمایش های لازم برای تشخیص سفلیس

برای آزمایش سیفیلیس در درمانگاه های مربوطه، معمولا اقدامات زیر انجام می شود:

 • یک نمونه ی خون از شما گرفته می شود.
 • اگر زخمی روی بدن خود داشته باشید، نمونه ای از مایع روی زخم نیز برداشته شده و زیر میکروسکوپ بررسی می شود.
 • نواحی تناسلی شما و نیز سایر نقاط بدن تان توسط پزشک معاینه می شود.
 • با استفاده از یک سنبه پنبه ای یا اسفنجی، از هر زخمی که روی بدن داشته باشید، نمونه ای برداشته می شود.
 • اگر زن هستید، یک آزمایش داخلی هم برای شما تجویز خواهد شد.
 • نمونه ای هم از ادرار شما برداشته می شود.
 • دقت کنید که هیچ یک از آزمایش ها و نمونه برداری ها دردناک نیستند، اگرچه ممکن است کمی ناراحت کننده باشند.

تشخیص و درمان سیفیلیس

اگر سیفیلیس گرفته باشید، یک مشاور بهداشتی آماده است که در مورد این بیماری توضیحاتی داده و به سؤال های شما پاسخ دهد. این مشاور بهداشتی ممکن است در مورد شریک یا شرکای جنسی شما هم سؤال هایی بپرسد؛ راه درست این است که تمام اطلاعات را در اختیار این مشاور قرار بدهید، چراکه شاید آن ها نیز نیاز به درمان داشته باشند.

اگر به شما اطلاع دادند که در مرحله اول سیفیلیس هستید، تا بهبودی کامل به هیچ وجه نباید با کسی رابطه جنسی دهانی، مهبلی یا مقعدی داشته باشید. از این گذشته اگر با کسی مغازله (معاشقه کردن، عشق بازی کردن) می کنید باید دقت کنید که بدن او با زخم ها یا جوش های روی بدن شما تماس پیدا نکند. برای درمان سیفیلیس، معمولا پنی سلین تزریق می شود و البته در بعضی موارد از قرص ها یا کپسول های آنتی بیوتیک استفاده می شود. معمولا برای مدت 10 روز متوالی، یا به صورت هفتگی تا سه هفته متوالی، آمپول پنی سلین تزریق می شود.

اگر نسبت به آنتی بیوتیک ها حساسیت دارید یا این که احتمال می دهید حامله شده باشید حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید. فراموش نکنید که باید دورهی درمان را کامل کنید. اگر خوردن داروهای خود را قطع کنید شاید لازم باشد که درمان سیفیلیس را از همان ابتدا دوباره شروع کنید. به محض این که دوره ی درمان را کامل کردید و تمام داروهای خود را مصرف نمودید، حتما باید به درمانگاه برگردید و از بهبودی کامل خود اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این، از این پس به تشخیص پزشک و به طور منظم هر ازگاهی باید به درمانگاه مراجعه کنید تا از خون شما نمونه برداری شود.

سیفیلیس و بارداری

(در انگلستان) هر زن حامله ای که به بیمارستان مراجعه می کند حتما از خون او نمونه برداری می شود تا ابتلا یا عدم ابتلای او به سیفیلیس مشخص شود. اگر تشخیص داده شد که زن حامله ای سیفیلیس دارد، در طول حاملگی بدون این که خطری متوجه جنین شود، می توان بیماری را درمان کرد. اگر سیفیلیس یک زن باردار درمان نشده و به حال خود رها شود، ممکن است که بیماری او به جنین داخل شکم نیز سرایت کند. در بعضی موارد سرایت سفلیس به جنین می تواند به سقط جنین یا مرده زدایی منجر شود.

سیفیلیس یک بار که با موفقیت که درمان شد، دیگر باز نخواهد گشت مگر آن که دوباره با شخص آلوده ای تماس لازم برای انتقال بیماری را پیدا کنید. به هر صورت حتا اگر درمان شده باشید، از این پس هر آزمایش خونی که از شما به عمل بیاید حاکی از سیفیلیس خواهد بود. از این رو، اگر به عنوان مثال قصد مسافرت به خارج از کشور را دارید حتما از درمانگاهی که به آن مراجعه کرده اید گواهی لازم مبنی بر بهبودی و درمان سیفیلیس خود را دریافت کنید، چرا که قبل از ورود به بعضی از کشورها حتما از خون شما نمونه برداری خواهد شد.

به یاد داشته باشید که پس از درمان سیفیلیس، استفاده از کاندوم در هنگام برقراری رابطه جنسی، می تواند خطر انتقال و ابتلا به این بیماری و سایر بیماری های آمیزشی را تا حد زیادی کاهش دهد.

Rate this post