آسون ترین و خوش عطر ترین مربا، مربای توت فرنگی درسته هست. اینقده این توت فرنگی خوشگله که دوست دارم یکسره ازش عکس بگیرم، آخه میوه اینقدر خوشگل!

مواد لازم برای تهیه مربای توت فرنگی درسته

  • توت فرنگی ۳ کیلو
  • شکر دو کیلو و ۴۰۰ گرم
  • آبلیمو یک قاشق مرباخوری یا جوهر لیمو

معمولا بابت هر یک کیلو توت فرنگی، ۲۰۰ گرم از مقدار شکر کم میشه، اما بستگی به توت فرنگی داره،توت فرنگی های من شیرین بود و خیلی کمتر شکر ریختم، ولی از نظر ما هنوزم شیرینه) پس بسته به ذائقه خودتون شکر را کم و زیاد کنین.

طرز پخت مربای توت فرنگی درسته

طرز تهیه مربای توت فرنگی درسته

قسمت برگ سبز توت فرنگی ها را جدا میکنیم و میشوریم و میزاریم کاملا آبش کشیده بشه.

داخل قابلمه کمی از شکر رو میریزیم و توت فرنگی ها رو اگه ریز بود که درسته میزاریم، اگه درشت بود از وسط نصف میکنیم و یک مقدارشو روی شکر میریزیم و دوباره شکر میریزیم روی توت فرنگی ها، به همین ترتیب ادامه میدیم و در قابلمه رو میزارم و حدود ۲۴ ساعت داخل یخچال میزاریم تا آب بندازه.

روی حرارت میزاریم تا جوش بیاد، وقتی جوش اومد، حواستون باشه حرارت رو کم کنین یعنی شعله متوسط باشه، کف های روی مربا روکامل بردارین، فقط کف ها رو تا جایی که امکان داره بردارین.

توت فرنگی زود پخته میشه،از زمان جوش اومدن حدود بیست الی نیم ساعت بزارید بپزه، بیشتر از این نزارین بجوشه چون بعدا شکرک میزنه، آخرش که آب مربا کم شد یک قاشق مرباخوری آبلیمو یا کمی جوهر لیمو اضافه کنین.

زیادی نزارین آبش خشک بشه، چون بعد از خنک شدن هم کمی سفت میشه. وقتی کامل خنک شد داخل شیشه بریزید. نوش جان

روش دوم

طرز پخت مربای توت فرنگی درسته

مواد لازم

  • توت فرنگی یک کیلو
  • شکر ۸۰۰ گرم تا یک کیلو
  • آب لیموترش تازه دو قاشق غذاخوری

برای مربای توت فرنگی بهتره از توت فرنگی های ریز استفاده کنید و اگر توت فرنگی ها درشت هستند می تونید آنها را خرد و کوچکتر کنید.

توت فرنگی ها را خوب شسته (حدود یک ربع در ظرف پر از آب قرار دهید بعد آبکش کنید).

بعد شکر را لابلای توت فرنگی پاشیده، چند ساعت در یخچال بذارید تا آب بیندازد.

می توانید بلافاصله هم درست کنید.

توت فرنگی و شکر و یک لیوان آب را در ظرفی ریخته روی گاز با حرارت متوسط قرار دهید. وقتی جوش آمد کف روی مربا را بگیرید.

حدود بیست دقیقه تا نیم ساعت زمان میبره. حرارت را کم نکنید بذارید تا شربت کمی غلیظ شود و در ۵ دقیقه آخر آب لیموترش تازه را اضافه کنید.

اگر توت فرنگی ها پخته بود ولی شربت هنوز خیلی آبکی بود، میتوانید توت فرنگی ها را از ظرف خارج کرده و زمان بدهید تا شربت کمی غلظت پیدا کند.

البته شربت بعد از سرد شدن غلیظ تر میشه. بعد از اینکه مربا کاملا خنک شد در ظرف در دار ریخته در یخچال قرار دهید.

مربای توت فرنگی ماندگاری زیادی ندارد ولی می توانید مربا را در ظرف دردار در فریزر تا ماهها نگهدلری کنید. من این کار را انجام دادم و واقعا اصلا طعم و کیفیت مربا تغییر نمیکند. نوش جان‌