طرز تهیه شیر برنج رو همه بلدین ولی در ادامه چند تا نکته که خودم امتحان کردم رو نوشتم که با رعایت این نکات ساده که میگم شیر برنجتون خیلی خوشمزه تر میشه! امیدوامر که درست کنید و مورد پسندتون قرار بگیره.

برای تهیه شیر برنج هم از برنج نیم دانه و هم از برنج کامل می تونید استفاده کنید.


مواد لازم برای تهیه شیر برنج بدون خامه با برنج نیم دانه برای 4 نفر

  • برنج ۱ لیوان فرانسوی دسته دار
  • گلاب ۱ لیوان فرانسوی دسته دار
  • شیر ۶ لیوان فرانسوی دسته دار
  • آب ۴ لیوان فرانسوی دسته دار
  • شکر ۶ قاشق غذاخوری (اگر میخواهید شیر برنجتون شیرین باشه و با مربا سرو نمیکنید حدودا یک پیمانه بریزید)
  • پودر هل یا دانه هل چند عدد

دستور پخت شیر برنج بدون خامه با برنج نیم دانه

طرز تهیه شیر برنج بدون خامه با برنج نیم دانه با پیمانه لیوان
برای شروع ابتدا برنج رو بشورید به این صورت که توی ظرف آب بریزید و دورانی هم بزنید و آبش رو چند بار عوض کنید تا وقتی که آبش شفاف شه.

برنج نیم دونه رو حدودا ۳ ساعت بخیسونید. اگه از برنج کامل استفاده می کنید حدود 6 تا 8 ساعت خیس بدید. اگه هم فرصت نداشتد که مهم نیست و شروع به پخت کنید.

بعد بزارید با حدود 3 لیوان آب بپره تا برنج شکفته بشه و شفته بشه. حین پخت کف روشو جمع کنید. به دلخواه می تونید یک تکه چوب دارچین به برنج در خال پخت اضافه کنید.

میتونید برنج و با شیر هم بپزید اما زمان پختش طولانی میشه و شیر بافت برنج و هم سفت میکنه و پخت طولانی باعث از بین رفتن املاح شیر برنجتون میشه.

بعد از پختن برنج با آب و کشیدن آبش، شیر رو اضافه کنید. بهتره شیر رو لیوان لیوان اضافه کنید و هر لیوان که جوشید لیوان بعدی رو اضافه کنید.

من چون عجله داشتم اینکار رو نکردم. بزارین بجوشه و بعد شکر رو با گلاب مخلوط کنید تا حل شه و به شیر برنج اضافه کنید‌.

برای شیر برنج به دلخواه می تونید از خامه هم استفاده کنید. اما من همیشه بدون خامه درست می کنم. برای اضافه کردن خامه کمی از شیر برنج رو روی خامه هم دمای محیط بریزید و خوب هم بزنید و بعد به شیر برنجتون اضافه کنید. اینکار باعث میشه خامتون نبره.

بعد از به غلظت رسیدن شیر برنج دم کنی بزارید تا کمی دم بکشه. حدود 15 دقیقه. حواستون باشه تا ته نگیره.

بعد داخل ظرف سرو بریزید و بزارین یخچال خنک شه و با مربای گل محمدی یا شیره انگور سرو کنید. همچنین می تونید با مقداری پودر هل یا دانه هل شیر برنج رو تزئین کنید. عالیه حتما امتحانش کنید نوش جونتون.

طرز تهیه شیر برنج با کدو حلوایی