شربت نعنا از نوشیدنی‌های اصیل و سنتی ایرانه با نعنا تازه یا عرق نعنا با آب و شکر درست میشه. برای تهیه شربت نعنا میتونید به جای شکر از عسل هم استفاده کنید. به دلیل وجود نعنا این شربت در مقایسه با شربت‌های دیگه حالت خنک کنندگی بیشتری داره بیشتری نسبت به شربت های دیگه داره و برای رفع عطش تو فصل تابستون خیلی مناسبه. در ادامه با دستور تهیه شربت نعنا مرحله به مرحله به صورت تصویری آشنا خواهید شد.


مواد لازم برای تهیه شربت نعنا با رنگ سبز

  • شکر 1 کیلو
  • آب دو و نیم لیوان ( برابر با 500 میلی لیتر)
  • نعنا پاک کرده 300 گرم
  • آب لیمو 2 قاشق غذاخوری یا جوهر لیمو 1 قاشق چای‌خوری

طرز تهیه شربت نعنا با رنگ سبز

طرز تهیه شربت نعنا سبز رنگ خانگی و خوشرنگ

مرحله اول، شستن نعنا

برای شروع کار ابتدا نعنا رو شسته و داخل سبر میذاریم تا آبش کشیده بشه. وقتی که آبش کشیده شد نعناها رو دسته می‌کنیم.


مرحله دوم، آماده کردن شکر آب

یک قابلمه بزرگ بردارید و آب رو داخل قابلمه برزید و روی شعله با حرارت زیاد بذارید تا آب به جوش بیاد. وقتی که آب به جوش اومد آبلیمو یا جوهر لیمو رو به آب در حال جوشیدن اضافه کنید و سپس شکر رو به آب در حال جوشیدن اضاافه کنید.

توجه کنید که زمانی که شکر رو به آب جوش اضافه میکنید اصلا نباید آب رو هم بزنید. بعد از اضافه کردن شکر حرارت رو کم کنبد و زمان بدید تا شکر خودش کم کم در آب حل بشه و فقط قابلمه رو دو تا سه مرتبه به صورت چرخشی تکون بدید تا شکر سریعتر حل بشه. ده دقیقه زمان بدید که آب و شکر ریز بجوشه.


مرحله سوم، اضافه کردن نعنا

وقتی که شکر و آب ده دقیقه جوشید سپس نعناها رو اضافه کنید و دوباره دو دقیقه دیگه زمان بدید تا بجوشه و قوام بیاد.

در زمان جوشیدن شربت با یک برس آغشته به آبلیمو دیواره‌های قابلمه رو به طور مرتب تمیز کنید تا شربت نعنامون شکرک نزنه. بعد از این که شربت 10 دقیقه جوشید شعله رو خاموش کنید و درب قابلمه دمکنی بپیچید و درب قابلمه رو بذارید و به مدت 24 ساعت زمان بدید تا بمونه.

بعد از گذشت یک شبانه روز شربت نعنا رو از آبکش رد کنید. شربت نعنا خودش به تنهایی و بدون افزودن رنگ، رنگی نداره. برای اینکه شربت نعنامون رنگ دار بشه، یه قطره رنگ خوراکی سبز رو با یک قاشق آب جوش مخلوط کنید و به شربت اضافه کنید و تو شیشه خشک و تمیز بریزید و داخل یخچال نگهداری کنید.


مرحله چهارم سرو و تزئین شربت نعنا

در زمان سرو باید شربت رو با آب رقیق کنید و به دلخواه میتونید شربت رو با آب لیموترش یا تخم شربتی مخلوط کنید. پیشنهاد می‌کنم این شربت فوق‌العاده خوشمزه و سالم رو درست کنید و از نوشیدنش تو فصل گرما لذت ببرید.


نکات مهم و فوت فن های تهیه شربت نعنا سبز رنگ

  • به دلخواه می‌تونید به جای استفاده از رنگ خوراکی از چن قطره آب اسفناج استفاده کنید.
  • زمانی که شکر رو به آب جوش اضافه میکنید هم نزنید.
  • در زمان جوشیدن شربت با یک برس آغشته به آبلیمو دیواره‌های قابلمه رو به طور مرتب تمیز کنید.

دانلود فیلم طرز تهیه شربت نعنا

همچنین بخوانید: