این شیرینی سابله قهوه یه شیرینی مدرن خیلی زیبا و فوق العاده خوشمزه ست. اگه طعم قعوه و بادام‌ زمینی رو دوست دارین حتما عاشق این شیرینی میشین! برای این شیرینی یه کوکی قهوه و شکلات عالی و یه گاناش قهوه فوق العاده بهتون یاد میدم که خیلی به دردتون میخوره.

مواد لازم برای اهیه سابله قهوه و بادام‌ زمینی مدرن

مواد لازم برای کوکی قهوه و شکلات

 • کره هم دمای محیط ۲۵۰ گرم
 • پودر قند ۱۴۰ گرم
 • تخم مرغ کامل ۱ عدد
 • زرده تخم مرغ ۲ عدد
 • نمک ۱ پنس
 • قهوه فوری ۱ قاشق سوپ خوری
 • روغن مایع ۴۰ گرم
 • پودر کاکائو ۲۰ گرم
 • نشاسته ذرت ۱۴۰ گرم
 • بکینگ پودر ۱ قاشق چای خوری
 • آرد شیرینی پزی به مقدار لازم

مواد لازم برای گاناش قهوه

 • خامه صبحانه ۱۳۳ گرم
 • قهوه فوری ۳ قاشق سوپ خوری
 • شکلات سفید ۴۰۰ گرم
 • بادام زمینیِ بو دادهِ بدون پوستِ خرد شده ۱ پیمانه

مواد لازم برای تزئین

 • شکلات شیری ۲۰۰ گرم
 • روغن مایع ۱ قاشق غذاخوری
 • شیر عسلی ۱ قوطی
 • بادام زمینی بو داده و پودر شده با پوست به مقدار لازم

دستور پخت شیرینی سابله قهوه و بادام زمینی

طرز تهیه شیرینی سابله قهوه و بادام زمینی

برای آماده کردن کوکی قهوه و شکلات، کره خرد شده و به دمای محیط رسیده رو داخل ظرفی بریزین و پودر قند الک شده و تخم مرغ کامل و دو عدد زرده تخم مرغ و نمک و روغن مایع رو بهش اضافه کنید یک قاشق سوپ خوری قهوه فوری رو با مقدار خیلی کمی آب جوش مخلوط کنید تا یکدست بشه و بعد به مواد اضافه کنید. (میتونید به جای قهوه از اسانس قهوه استفاده کنید.)

مواد رو با همزن برقی یا دستی یا حتی نوک انگشت های دست مخلوط کنید تا کاملا یکدست و مخلوط بشه و حالت کرم مانند پیدا کنه بعد کاکائو و نشاسته ذرت و بکینگ پودر رو به مواد اضافه کنید و آرد رو هم کم کم اضافه کنید.

با انگشت های دست مواد رو مخلوط کنید و به اضافه کردن آرد ادامه بدین تا در نهایت خمیر نچسب و نرم و لطیفی بدست بیاد میزان آرد بسته به نوع آرد و بزرگی و کوچکی تخم مرغ متغیر هست برای من حدود چهار صد گرم آرد مصرف شد.

اضافه کردن بیش از حد آرد باعث میشه کوکی شما سفت و محکم بشه و حالت پوکی خودش رو از دست بده و کم بودن آرد باعث میشه کوکی ها داخل فر تغییر حالت بدن و پهن بشن.

موقع مخلوط کردن مواد حتما از انگشت های دست استفاده کنید تا حرارت کف دست باعث به روغن افتادن خمیر نشه و خمیر رو بیش از حد لازم ورز ندین.

بعد از اینکه خمیر آماده شد اون رو داخل نایلون نیم ساعت در یخچال استراحت بدین. بعد از استراحت خمیر رو دو قسمت کنید و هر کدام از قسمت ها رو به نوبت ما بین دو نایلون با وردنه به ضخامت نیم سانت باز کنید و بعد با کاتر گرد به قطر پنج و نیم سانت قالب بزنید و با کمی فاصله داخل سینی فر که با کاغذ روغنی یا نسوز پوشیده شده بچینید.

اگه جا به جا کردن و جدا کردن خمیر های قالب زده شده براتون سخت هست بعد از قالب زدن خمیر رو داخل یک سینی در یخچال قرار بدین و اجازه بدین کره خمیر کمی خودش رو بگیره و بعد به راحتی جدا کنید و داخل سینی بچینید.

سینی ها رو به مدت یک ساعت داخل یخچال بذارین و بعد داخل فر صد و هشتاد درجه که از قبل گرم ‌شده به مدت حدودی ده الی پانزده دقیقه بپزید دقت کنید که زمان در فر های مختلف متغیر هست و بسته به شناخت از فر خودتون زمان رو محاسبه کنید چون به علت تیره بودن رنگ کوکی ها امکان مشاهده تغییر رنگ کوکی ها وجود نداره.

بعد از پخت سینی رو از فر خارج کنید و اجازه بدین کوکی ها کاملا خنک بشن چون تا وقتی گرم هستن نرم و شکننده هستند و امکان جا به جایی اونها وجود نداره.

با این مقادیر و اندازه کاتر حدود شصت عدد کوکی بدست اومد که در نهایت سی عدد شیرینی به ما میده.

همه کوکی ها رو بپزین و آماده کنید و بعد از خنک شدن کوکی ها رو دو تا دو تا جفت کنید و کنار بذارین.

برای این شیرینی به سس کارامل احتیاج داریم که میتونید اون رو خودتون توی خونه آماده کنید و یا اینکه یک قوطی شیر عسلی رو داخل قابلمه ای قرار بدین و روی اون آب سرد بریزین تا روی قوطی رو بپوشونه و بعد روی حرارت کم قرار بدین تا بجوشه و اجازه بدین حدود سه الی چهار ساعت بجوشه و اگه آب داخل قابلمه کم شد آب جوش بهش اضافه کنید.

بعد از این مدت قوطی رو از آب خارج کنید و اجازه بدین خنک بشه و بعد در قوطی رو باز کنید و سس کاراملی آماده شده رو داخل قیف یکبار مصرف بریزین.

برای تهیه گاناش قهوه خامه صبحانه رو داخل تابه ای بریزین و روی حرارت کم و ملایم قرار بدین و هم بزنید تا خامه روان و شل بشه و کم کم گرم بشه وقتی خامه گرم شد از روی حرارت بردارین قهوه فوری رو بهش اضافه کنید و هم بزنید تا کاملا مخلوط بشه و مجددا روی حرارت ملایم برگردونید و هم بزنید تا قهوه کاملا با خامه یکدست بشه و به هم زدن ادامه بدین تا خامه کاملا داغ بشه و بخار از مواد بلند بشه اما اصلا نباید بجوشه و قل بزنه.

دستور پخت شیرینی سابله قهوه و بادام زمینی

وقتی به این دما رسید از روی حرارت بردارین و شکلات سفید رنده شده رو بهش اضافه کنید و هم بزنید تا با مواد مخلوط بشه بعد چند دقیقه زمان بدین تا حرارت خامه باعث آب شدن شکلات بشه و بعد دوباره مواد رو هم بزنید تا شکلات آب شده با خامه و قهوه مخلوط بشه و در نهایت کاملا یکدست بشه.

احیانا اگه حس کردین شکلات با مواد یکدست نشده می تونید ظرف رو مدت کمی روی حرارت کم قرار بدین و هم بزنید تا کمی دمای گاناش بالا بره و شکلات ها حل بشن بعد از روی حرارت بردارین و انقدر هم بزنید تا یکدست بشه.

گاناش قهوه رو دو قسمت کنید و روی یک قسمت رو با سلفون بپوشونید و داخل یخچال بذارین و به قسمت دوم یک پیمانه بادام زمینی تست شده و بو داده که پوستش جدا شده و ریز خرد شده اضافه کنید و کاملا مخلوط کنید و بعد روی ظرف سلفون بکشید و اجازه بدین داخل محیط آشپزخونه بمونه تا خنک بشه.

بعد از اینکه گاناش داخل یخچال خنک شد و خودش رو گرفت با قاشق بردارین و داخل قیف بریزین. دقت کنید تنظیم غلظت گاناش دست خودتون هست اگه دیدین هنوز شل و روان هست اجازه بدین بیشتر داخل یخچال بمونه و اگه دیدین خیلی سفت شده و از قیف به راحتی خارج نمیشه میتونید داخل ماکروفر چند ثانیه گرم کنید.

با کمک قیف از گاناش قهوه اطراف کوکی پایپ کنید و قسمت میانی رو با سس کاراملی پر کنید و کوکی دوم‌ رو روی کوکی اول قرار بدین و کاملا فیکس کنید و اضافات کناره ها رو با دست بگیرین تا کاملا صاف بشه و همه کوکی ها رو به این صورت آماده کنید.

روغن مایع رو به شکلات شیری اضافه کنید و روی حرارت غیر مستقیم بخار آب به روش بن ماری آب کنید. برای قسمت نیم دایره روی شیرینی از قالب سیلیکونی نیم‌ کره به قطر چهار سانت استفاده کردم
مقداری از شکلات رو داخل قسمت نیم کره بریزین و با کمک قلمو کف و دیواره های قالب رو کاملا به شکلات آغشته کنید و اجازه بدین شکلات خودش رو بگیره و بعد به کمک قلمو مجددا کمی شکلات آب شده روی قسمت دیواره ها بزنید تا ضخیم تر بشه و موقع خارج کردن از قالب نشکنه.

اجازه بدین شکلات کاملا خودش رو بگیره و بعد از گاناش قهوه و بادام ‌زمینی که در دمای محیط خنک شده با قاشق داخل شکلات بریزین و با دست کاملا فشرده و صاف کنید وقتی همه قالب پر شد قالب رو داخل یخچال بذارین تا گاناش و شکلات خودشون رو بگیرن.

برای تزئین اطراف شیرینی با یک قلمو کناره ها و روی کوکی رو به یک لایه سس کارامل آغشته کنید و بعد قسمت های کاراملی شده رو داخل بادام‌ زمینی تست شده و بو داده که با پوست پودر شده بغلطونید تا کاملا به پودر بادام ‌زمینی آغشته بشه و بعد کنار بذارین همه شیرینی ها رو به همین ترتیب آماده کنید.

قالب نیم کره رو از یخچال خارج کنید و شکلات با مغزی گاناش قهوه و بادام‌ زمینی رو به راحتی از قالب جدا کنید و داخل ظرفی بچینید. شکلات باقی مونده (از کاور کردن قالب نیم کره) رو مجددا به روش بن ماری حرارت بدین تا آب بشه و داخل قیف بریزین.

روی قسمت مرکزی شیرینی ها با کمک قیف کمی شکلات آب شده بریزین و بعد یکی از شکلات های نیم دایره رو روی شیرینی قرار بدین تا به شیرینی بچسبه و همه شیرینی ها رو به همین روش حاضر کنید.

در آخر از شکلات داخل قیف به حالت رفت و برگشتی روی شیرینی ها بزنید و در صورت دلخواه با ورق طلا تزئین کنید. این شیرینی تا پانزده روز داخل یخچال قابل نگه داری است قبل از سرو اون رو از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسه و بعد سرو کنید.

4.7/5 - (4 امتیاز)