راز قورمه سبزی جا افتاده و خوشمزه تون چیه؟؟

راز داشتن یه قورمه سبزی خوشمزه و جا افتاده، یه سبزی سرخ کرده است که کاملا آبش کشیده شده باشه تا موقع پخت، آب پس نده و خورش رو آبکی نکنه.

به هرحال سبزی وقتی سرخ میشه، خواص زیادی رو از دست میده، پس اینکه کم سرخ کنید بخاطر اینکه خواصش حفظ بشه در واقع اصولی نیست.

سعی کنید در قابلمه نچسب، سبزی رو سرخ کنید و اوایل کار، شعله زیاد باشه تا آب سبزی بخار بشه و مدام با کفگیر چوبی هم بزنید تا سبزی ها یکدست سرخ بشن و تا زمانیکه آخرین قطره آب سبزی بخار نشده، اقدام به اضافه کردن روغن و سرخ کردن نکنید.

زمانیکه کاملا آب سبزی کشیده شد، ترکیبی از روغن جامد و مایع اضافه کنید و مدام هم بزنید تا سبزی ها سرخ بشن و رنگ شون تیره بشه.

اضافه کردن روغن رو چندین بار حین کار تکرار کنید.

زمانیکه به اندازه کافی سرخ شد، کمی زردچوبه اضافه کنید و با سبزی تفت کوتاهی بدید و شعله رو خاموش کنید تا سبزی خنک بشه، در آخر بسته بندی و فریز کنید.

اما نکته دیگه ای که به خوشمزه و خوش عطر شدن قرمه سبزی کمک میکنه شنبلیله است که حدود نیم ساعت پایانی پخت خورش، یک قاشق غذاخوری شنبلیله خشک رو به خورشی که برای ۵ نفر آماده شده اضافه میکنم و اجازه میدم همراه با خورش بپزه، عطر و طعم فوق العاده ای به غذا میده، حتما تجربه اش کنید.

من بعد از پاک کردن و شستن سبزی، یک روز روی پارچه در محیط آشپزخانه قرار دادم تا کمی آب سبزی کشیده شد سپس در سینی مایکرویو کاغذ روغنی انداختم و سبزی ها را روی کاغذ ریختم و با گزینه دیفراست (یخ زدایی) سبزی ها را خشک کردم.

لازم است گاهی سبزی ها را زیر و رو کنید و مدام چک کنید که سیاه نشوند.

با این روش، سبزی های کاملا سبز و خوشرنگی خواهید داشت. سبزی ها را با دست پودر کنید و از الک رد کنید و در شیشه بریزید و در کابینت نگهداری کنید.

‌برای قورمه سبزی، پیاز نگینی ریز و یک حبه سیر رنده رو با گوشت تفت میدم تا پیاز طلایی و گوشت سرخ بشه، زردچوبه و فلفل اضافه میکنم و تفت کوتاهی میدم.

لوبیا قرمز از قبل خیس شده رو آبکش و اضافه میکنم و تفت کوتاهی میدم. آب اضافه میکنم تا به جوش برسه و یک ساعتی که از پخت گذشت، سبزی قورمه اضافه میکنم تا خورش چندین ساعت بپزه و جا بیفته.

یکی دو ساعت آخر، لیموی تلخی گرفته یا پرک لیمو و نمک اضافه میکنم و نیم ساعت پایانی یک قاشق شنبلیله خشک میزنم تا پخت کامل بشه و بعد خورش قورمه رو همراه پلوی زعفرانی سرو میکنم.

برای خشک کردن شنبلیله میتونید از روش‌های مختلفی مثل قرار دادن در سایه یا آفتاب، دستگاه میوه و سبزی خشک کن، شوفاژ و مایکروویو استفاده کنید.

فوت کوزه گری این خورشت خوشمزه اینه که بیست دقیقه ی آخر شنبلیله خشک و نمک رو اضافه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)