شاید اشتباهی ازدواج کرده باشید، ولی نباید اشتباهی طلاق بگيريد. پس برای اینکه تو فرآيند طلاق دوباره مرتکب اشتباه نشید، توصیه می کنم به سوالات زیر صادقانه پاسخ بدید.

قبل از طلاق به این پرسش ها خوب فکر کنید

۱. آیا واقعا احساسی به شریک زندگیتون دارید؟

جواب این سئوال خیلی مهمه چون خیلی از آدم ها علی رغم اینکه به طلاق پافشاری می کنن ولی نسبت به شریکشون احساس مثبتی دارن اما بخاطر جنگ قدرتی که توش افتادن به اون احساس خوب بها نمیدن. یکی بود که با خانواده زنش حسابی مشکل داشت. چون فکر می کرد به اندازه ای که حقش هست، بهش بها ندادن! از قرار، خانومش روابط خيلی تنگاتنگی با خانواده اش داشت. وقتی بچه شون به دنیا میاد، این آقا يهو کلید می کنه به زنش که تو نباید اجازه بدی که پدر و مادرت برای دیدن نوه شون خونه مون بيان. آغاز جنگ قدرت! متأسفانه کار بجای کشید که همسرش ایشون رو ترک کرد و ایشون با بچه ده روزه هر روز کرکره مغازش رو بالا میداد. اون چیزی که متأسفانه این آقا نمی دونست این بود که بهتره یه جاهای جنگ قدرت رو ببازی تا زندگی مشترکت رو ببری.
به هر حال، اگه در همچین موقعیتی هستين، لطفا قبل ثبت دادخواست طلاق، به کمک یه متخصص رو رابطه تون کار کنید. گزینه طلاق همیشه هست!

۲. قبل از اینکه برید دنبال طلاق، ببینید آیا اصلا شما ازدواج کرده بودید؟

اینم سئوال مهمیه. قراره بعد از ازدواج شما «ما» بشید و من و تویی دیگه نباشه. وقتی ما بودنی شكل نگرفته، یعنی ازدواجی هم رخ نداده، پس قبل از طلاق برای ما شدنتون تلاش کنید. صرفا چون تو یه خونه زندگی می کنید یا به طور مشترك با اسپرم و تخمک تون نطفه بچه تون رو شکل دادید، اصلا به این معنی نیست که شما واقعا ازدواج کردید. ازدواج یعنی اینکه مدام به این فکر کنی که چی به صلاح جفت تونه، نه اینکه من چی میخوام یا چی نمی خوام! اگه این فضا بين تون شکل نگرفته یعنی اینکه زمانش رسيده تا ياد بگیرید چطور برای رسیدن به این وضعیت تلاش کنید.

۳. آیا واقعا قصد جدایی دارید یا فقط بلوف میزنید؟

اگه واقعا تصمیم به طلاق نداريد، اينقدر حرفش رو نزنید! در این حالت فقط موضوع رو لوث کردید. کسی که واسه جدایی مصممه نیازی نداره که مدام تهديد به جدایی کنه، خودجوش جدا میشه. بارها این مورد دیده شده که طرف اومده و صد در صد برای جدا شدن تصميمش رو گرفته، ازش می پرسن آیا با همسرت سر مسائل مالی و مسئولیتهاتون نسبت به فرزندتون نشستید صحبت کنید، میگه نه! چون اینقدر این همه سال همیشه خواستم جدا بشم و نشدم که دیگه حرف وتصمیمم رو جدی نمی گیره. قضيه همون چوپان دروغگوئه.

آمادگی لازم قبل از طلاق گرفتن

۴. آیا واقعا تصمیم شما مبتنی بر منطق هست یا صرفا به واکنش احساسیه؟

وقتی قراره طلاق بگیری معنیش اینه که تو قراره يه تصميم كاملا منطقی و به دور از احساسات زودگذره بگیری. احتمالا، وقتی داری درست طلاق می گیری که تو احساس خشم، انتقام ونفرت غوطه ور نیستی. وقتی با دلی آکنده از نفرت و خشم جدا بشی، احتمال اینکه طی زمان دچار ترديد بشین خیلی بالاست. یکی می گفت یه روز صبح، بطور اتفاقی متوجه میشه که شوهرش با یه خانومی تو تلگرام چت می کرده و لاو می ترکونده. شاید باورتون نشه، ولی ایشون چنان بلوایی درست کرد که تا فردا ظهرش قاضی حكم طلاق رو داده بود دستش. پس فرداش هم شوهرش رو خرکش برده بود محضر تا صیغه طلاق جاری بشه و مهر طلاق توشناسنامه اش بیاد. جای طنز ماجرا اینجاست: اینا دوساله که هنوز دارن تو همون خونه با هم زندگی می کنن و هنوز رویه تخت می خوابن!
هر وقت خواستی مطمئن باشی که آیا تصمیم عاقلانه برای جدایی گرفتی ببین چقدر ذهنيتت به این جمله نزدیکه، اگه تودلت به این جمله خنديدی يعنی هنوز آماده گرفتن همچین تصمیم نیست: “من میدونم که تو آدم خوبی هستی و من برات احترام زیادی قائلم ولی من هیچ علاقه ای به ادامه زندگی مشترک با توندارم.”

۵. آیا تعارضات درونی تون نسبت به مقوله طلاق رو در خودتون حل و فصل کردید؟

یه روز یه آقایی بد جور برای طلاق از همسرش دو دل بود. ظاهرا خانومش با یکی از دوستان صمیمی ایشون در ارتباط عاطفی جنسی بودن، وقتی ازش پرسیدم که براساس چه شواهدی تصور می کنی که زنت با دوستت بوده يه ليست برام از مدارک مختلف آورد که کاملا مشخص بود که ایشون توهم نزده. حتی اوضاع اینقدر داغون بوده که ایشون تصور می کرده که نکنه پدر فرزندش اون آقا بوده که از قرار بعد از آزمایش DNA معلوم میشه که بله اون آقا بوده! خب احتمالا شما هم میخکوب شدید! نه از اینکه پدر پسرش یکی دیگه بوده از اینکه چرا اینقدر واسه طلاق مردده؟ کمی بعد معلوم شد که پدر این آقا ایشون رو تو بچگی میذاره میره و مادرش میمونه با چندتا بچه قد و نیم قد. این مرد توناهشیارش هیچ وقت نمی خواست شبيه به پدرش باشه. پند وقت بعد ایشون تونست بين اتفاق کودکی و اتفاقات اخیر زندگیش تمایز قائل بشه و بتونه با حل و فصل کردن تعارضات درونیش برای طلاق از همسر بی وفاش مصمم عمل کنه. پس حل وفصل تعارضات ناهشيار قبل از طلاق خیلی مهمه…

۶. آیا واقعا می تونی از پس تبعات طلاق بر بیای؟

بعد احساسی ماجرا به کنار که کاخ رویاهات از زندگی مشترک فرو میریزه و این اتفاق با خودش کلی غم و درد به همراه میاره. اما مهمه که بدونید که اگه حدس میزنید که بعد از طلاق، از پس هزینه های زندگی نمی تونید بربیاید یعنی اینکه فعلا موقع طلاقتون نیست. اگه نمی تونی با درد و رنج بچه هات بعد از جدایی کنار بیای، يعني موقع طلاقت نیست. اگه نمی تونی با ناامنی، ابهام و بلاتکلیفی بعد از طلاق کنار بیای، یعنی آماده جدایی نیستی. اگه نمی تونید از نظر ذهنی و احساسی از همسرت جدا بشی، یعنی هنوز طلاق برات گزینه مناسبی نیست.