طرز تهیه پودر جوانه گندم خانگی رو براتون آماده کردم. از خواص جوانه گندم و پودرش خبر داری؟ در ادامه آموزش جوانه گندم و پودر جوانه گندم و آرد جوانه گندم رو براتون آماده کردم.

این آموزش برای کسایی که از جوانه گندم و پودر جوانه گندم استفاده میکنن خیلی مفیده. چون پودر جوانه گندمی که توی عطاری ها و فروشگاه ها هست اکثرا مونده و بد طعم هستن و برای طعم بهتر بهشون کمی پودر بیسکوئیت اضافه میشه! و البته که اگه توی خونه درست بشه قیمتش خیلی مناسب تره!

بعدا میخوام یه حلوای خوشمزه با آرد جوانه گندم درست کنم.

مواد لازم برای تهیه پودر جوانه گندم خانگی

  • گندم
  • آب

طرز تهیه پودر جوانه گندم خانگی

طرز تهیه پودر جوانه گندم در خانه
اول گندم ها رو پاک کنید و داخل ظرفی بریزین و به خوبی بشورین تا آب روی گندم ها کاملا صاف و تمیز بشه.

بعد روی گندم ها آب بریزین طوری که تا چند سانت بالای گندم ها با آب پوشیده بشه و اجازه بدین بیست و چهار الی چهل و هشت ساعت بمونه. (ترجیحا محل نگه داری گندم ها در آب خنک باشه اگر محل زندگی شما هوای بسیار گرمی داره ممکنه گندم ها ترشیده بشن پس در این صورت داخل یخچال نگه دارین.)

در این مدت روزی دو الی سه بار آب گندم ها رو عوض کنید.

وقتی از گوشه گندم ها جوانه های ریزی شروع به رشد کرد یعنی گندم ها آماده هستن.

گندم ها رو داخل صافی بریزین و به خوبی با آب شستشو بدین.

داخل یک سینی دستمالی تمیز و نم (دستمال خیسی که آب اضافش گرفته شده) پهن کنید گندم ها رو روی دستمال بریزین و کاملا پخش کنید.

کمی با با آب پاش روی گندم ها آب بپاشین و کناره دستمال رو روی گندم ها برگردونید تا کاملا روی اون پوشیده بشه.

اجازه بدین گندم ها یکی دو روز (ماکسیمم سه روز) بمونه تا جوانه ها کاملا رشد کنن.

در این مدت باید هر چند ساعت یکبار به گندم ها سر بزنین و اگر دیدین گندم ها مرطوب نیستن اونها رو با آب پاش خیس کنید تا کاملا نم و مرطوب باشن.

گندم ها اصلا نباید خشک بشن وگرنه کپک میزنند و دور ریختنی میشن.

همچنین نباید بیش از حد آب بپاشین طوری که آب کف ظرف جمع بشه وگرنه جوانه ها بوی ترشیدگی میدن.

هر چند ساعت یکبار روی گندم ها رو مرطوب کنید و اگه نیاز بود دستمالی که روی گندم ها کشیده شده رو هم با آب پاش به خوبی نم کنید تا رطوبت گندم ها رو جذب نکنه.

مخصوصا شب ها موقع خواب گندم ها رو به خوبی خیس کنید چون در طول شب به گندم ها سر نمیزنیم و امکان داره گندم ها خشک بشن.

بعد از یک روز میبینید که جوانه هایی که از گوشه گندم ها رشد کرده بود بلند تر شدن و رشد بیشتری کردن
گندم ها رو همچنان مرطوب و دور از نور نگه دارین تا زمانی که جوانه های سفید رنگ به طول بیش از یک سانت رشد کنن.

این پروسه ممکنه دو الی سه روز طول بکشه دقت کنید که جوانه ها باید کاملا سفید رنگ باشن اگر رشد جوانه ها به جای سفید سبز بود جوانه گندم شما تلخ میشه.

دلایلی که باعث رشد سبز رنگ جوانه ها میشه یکی در معرض نور بودن جوانه هاست حتما باید روی گندم ها رو به خوبی با دستمال بپوشونید تا در معرض نور نباشن و ترجیحا سینی رو مقابل پنجره و نور مستقیم نذارین.

دومین دلیل، نگه داشتن بیش از حد گندم ها داخل سینی هست.

اگر بعد از اینکه جوانه ها رشد کافی کردن همچنان داخل سینی نگه دارین کم کم شروع به سبز شدن می کنن.

وقتی جوانه ها به اندازه کافی رشد کردن اونها رو از هم جدا کنید و داخل صافی بریزین و به خوبی بشورین و اجازه بدین داخل صافی بمونه تا آب اضافیش بره.

در این مرحله اگر میخواستین از جوانه تازه گندم استفاده کنید میتونید جوانه ها رو داخل ظرف در بسته به مدت یک هفته داخل یخچال نگه داری کنید.

اما برای تهیه پودر جوانه گندم جوانه ها رو روی دستمال تمیزی بریزین و کاملا روی دستمال پخش کنید اجازه بدین یکی دو روز در جایی که رفت و آمد نیست اما هوا جریان داره بمونه تا کاملا خشک بشه. (بسته به دمای محیط زمان خشک شدن متغیره.)

وقتی خشک شد از جوانه های خشک شده کم کم داخل آسیاب بریزین و به اندازه دلخواه پودر کنید.

میتونید اونها رو داخل دستگاه کمتر پودر کنید تا ذراتش درشت تر باشه یا اینکه کاملا پودر کنید تا آرد جوانه گندم داشته باشین.

بعد از آماده شدن داخل ظرف دربسته بریزین و نگه داری کنید.

آرد جوانه گندم برای سوهان و حلوا و … استفاده میشه و همون خاصیت رو داره اگر هم جوانه رو پودر کنید و استفاده کنید ماندگاریش بیشتر میشه و مدت طولانی تری میتونید هر روز مقداری استفاده کنید.

جوانه گندم رو می توانید داخل سالاد بریزین و همراه غذا مصرف کنید و پودر جوانه گندم رو هم میتونید داخل ماست هم دمای محیط یا شیر بریزین و میل کنید یا اینکه با آب مصرف کنید.

جوانه تازه گندم بهتره در وعده شب مصرف نشه چون باعث ایجاد ورم میشه.