نورتریپتیلین (Nortriptyline) با نام تجاری پاملور (Pamelor) به گروه داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای متعلق است. استفاده‌ی عمده‌ی نورتریپتیلین برای درمان طولانی مدت افسردگی است.

معمولا افسردگی با پایین بودن خلق، کاهش فعالیت‌های روزمره و عدم انگیزه برای انجام آن، افزایش یا کاهش اشتها و انزواطلبی همراه است. نورتریپتیلین باعث افزایش خلق و بهبود اشتها می‌شود و فعالیت‌های روزمره را جاذبه می‌بخشد. هنگامی نورتریپتیلین که در شب مصرف می‌شود باعث ایجاد خوابی عمیق می‌شود و دیگر احتیاجی به مصرف داروهای خواب‌آور نیست. گاهی اوقات نورتریپتیلین در کودکان برای جلوگیری از شب ادراری مصرف می شود. از مصارف جانبی آن می توان به پیشگیری از سردردهای میگرنی اشاره کرد.

اطلاعات دارویی نورتریپتیلین

دارویی که برای شما تجویز شده است، برای درمان بیماری فعلی‌تان مناسب است، از تغییر دوز آن بدون دستور پزشک خودداری نمایید.

تعداد دفعات و زمان مصرف نورتریپتیلین

1 الی 4 بار روزانه، معمولا یک بار هنگام خواب

مقدار مصرف در بزرگسالان

در افسردگی، بزرگسالان، با 50 میلی‌گرم شروع و بر حسب نیاز تا 150 میلی‌گرم می‌رسد. در شب ادراری، 10 الی 20 میلی‌گرم روزانه در هنگام خواب تجویز می‌شود. شروع اثر 2 تا 3 هفته است و مدت اثر آن تا 6 هفته باقی می‌ماند. رژیم غذایی توصیه شده ندارد.

ذخیره‌سازی

در ظروف دربسته در جای خشک، خنک (دمای اتاق)، و به دور از نور و دسترس اطفال نگهداری می‌شود. هنگامی که فراموش کردن یک وعده مصرف نورتریپتیلین به یادتان آمد سریعا بخورید، اما اگر تا وعده‌ی بعدی کمتر از 3 ساعت مانده، كل دوز روزانه را در یک وعده مصرف کنید، به یاد داشته باشید بهترین زمان خوردن نورتریپتیلین موقع خواب است.

قطع مصرف دارو

قطع ناگهانی مصرف نورتریپتیلین باعث ایجاد عوارض قطع دارو می‌شود و ممکن است علائم بیماری مجددا عود نماید، بهترین روش قطع نورتریپتیلین کاهش تدریجی دوز آن تا قطع نهایی است که با نظارت پزشک انجام می‌پذیرد.

مصرف بیش از اندازه (اوردوز نورتریپتیلین)

در صورت بروز تپش قلب و از دست رفتن هوشیاری بلافاصله به اورژانس اطلاع دهید و تا رسیدن اورژانس اقدامات اولیه را انجام دهید. به راهنمای اقدامات اولیه در مسمومیت‌های دارویی مراجعه نمایید.

مصرف طولانی مدت

با مصرف طولانی مدت نورتریپتیلین مشکل خاصی به وجود نمی‌آید، توجه داشته باشید جهت درمان شب ادراری کودکان بیش از 2 ماه مصرف نشود.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

هنگام بارداری، نورتریپتیلین تنها در صورت ضرورت تجویز می‌شود.، مورد استفاده قرار می گیرد. به این دلیل که مشکلات روحی و روانی درمان نشده مثل افسردگی، اضطراب و اختلال هواس ممکن است بیماری‌ای جدی باشد، مصرف نورتریپتیلین را بدون دستور پزشک قطع نکنید. در صورتی که قصد دارید باردار شوید یا باردار شده اید یا احتمال بارداری می‌دهید و این دارو را مصرف می‌کنید، حتما با پزشک خود موضوع را مطرح کنید.

نورتریپتیلین همچنین به شیر مادر منتقل شده و می‌تواند اثرات نامطلوبی روی شیرخوار داشته باشد. حتما قبل از شیردهی، از پزشک مشورت بگیرید.

توصیه‌های ضروری

  • برای جلوگیری از خشکی دهان، آب ولرم قرقره کنید یا از آب نبات یا آدامس کم قند استفاده نمایید.
  • نورتریپتیلین باعث افزایش اشتها می‌شود، بهتر است غذاهای کم کالری و حجیم خورده شود که باعث افزایش وزن نگردد، حداقل 2 هفته یک بار خود را وزن کنید.
  • ورزش منظم، ترک سیگار و مشروب به بهبودی سریع بیماریتان کمک می‌کند.