با توجه به شیوع سالانه آنفولانزا در فصل سرما و واکسیناسیون کرونا، برای بچه‌های ۵ تا ۱۲ ساله، اکثر کودکان به زودی باید پروسه واکسن زدن رو تجربه کنن؛ بنابراین بد نیست که فوبیای آمپول و سوزن و شیوه‌های مدیریت این ترس در کودکان رو با هم بررسی کنیم.

فوبیای آمپول اکثر کودکان زیر ۱۰ سال رو درگیر می‌کنه تا حدی که بعضی‌هاشون حتی با تصور سوزن و خون، چنان دچار ترس میشن که ضربان قلب و فشار خون‌شون به سرعت افت می‌کنه و غش می‌کنن.

اما خبر خوب اینه که اگر والدین، شیوه صحیح حمایت از فرزندان‌شون رو بلد باشن، به راحتی می‌تونن کمک‌شون کنن که به این ترس مسلط بشن. حالا لطفا برای اینکه از شیوه‌های صحیح مدیریت این ترس در کودکان مطلع بشید، ادامه این مطلب رو بخونید.

ترس کودکان از واکسن و آمپول، مقابله با فوبیای امپول در کودکان

هر زمان که نوبت و تاریخ دقیق واکسن مشخص شد سعی کنید که از یه مدت قبلش، فرزندتون رو به تدریج، با موضوع آمپول و دریافت تزریق مواجه کنید. به عنوان مثال، کتاب داستانهای مرتبطی براش بخونید که الزام دریافت آمپول برای حفظ سلامتی رو تاکید می کنه، تصاویر کارتونی سوزن رو از اینترنت دانلود کنید و بهش نشون بديد، یا براش یک ست وسایل پزشکی اسباب بازی تهیه کنید تا به واسطه بازی آمپول زدن رو تمرین کنه.

مشاهده یکی از والدین یا مراقبین اصلی (کسی که خودش ترس از سوزن نداره و میتونه آرامشش رو در این شرایط حفظ بکنه) در حال دریافت واکسن، هم بسیار موثره.

روش دیگه ای که برای کودکان کمی بزرگتر که مدرسه میرن جواب میده، اینه که ازشون بخواین یک «نردبون ترس» درست کنن؛ یعنی تمام موقعیت هایی که شامل آمپول میشه و اضطراب شون رو برانگیخته می کنه رو لیست کنن.

بعد، به ترتیب، از شرایطی که کمترین ترس رو ایجاد می کنه تا بیشترین میزان ترس، به این موقعیت ها نمره بدن و اینطوری، هر پله این نردبون ترس رو مشخص کنن، تا جایی که آخرین پله، ترسناک ترین موقعیت ممکن باشه. مثلا اولین پله این نردبون میتونه دیدن سوزن و آخرین پله دریافت واکسن باشه.

اونوقت، شما باید به فرزندتون کمک کنید تا با فکر کردن، جمع آوری اطلاعات، حرف زدن با شما، یکی یکی از پله های این نردبون بالا بره، به این امید که با مواجه شدن تدریجی با این ترسهای ذهنی، زمانی که بچه به پله آخر میرسه اضطرابش تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده.

یک دیگه از نکاتی که می تونه ترس رو کاهش بده کمک گرفتن از وسایل یا افرادی هست که بچه در حضورشون احساس آرامش بیشتری داره، مثلا میتونید اسباب بازی محبوب بچه رو با خودتون ببرید یا از مادربزرگ، خاله، دایی یا هر کسی که رابطه صمیمانه ای با کودکتون داره درخواست همراهی کنید.

تا جایی که ممکنه و شرایط اجازه میده، زمانی رو برای انجام واکسن انتخاب کنید که نیازی به عجله در انجام کار نباشه، مثد بهتره آخر هفته برای تزریق واکسن اقدام کنید، نه صبح كله سحر که قرار باشه با عجله برید سر کار، یا بعد از یک روز کاری خسته کننده.

تمام مدت رو در کنار کودک تون باشید و مدام بهش احساس اطمینان بدید: من پیشتم و مطمئنم که تو از پسش بر میای»، تا جایی که میشه حواسش رو از فرایند کار پرت کنید، چون به شدت روی کاهش درد موثره، باهاش حرف بزنید، تو گوشی تون کارتون و فیلم مورد علاقش رو پخش کنید یا از تکنیکهای آرامش بخشی مثل تنفس کنترل شده و عمیق کمک بگیرید؛ مثلا دستش رو بگیرید و همزمان با هم، درحالیکه با صدای بلند میشمارید، نفس عمیق بکشید.

در نهایت، میزان این اضطراب در کودکان، متفاوته بعضی از بچه ها ممکنه به کمک جدی تری، مثل مراجعه به روانشناس برای دریافت رواندرمانی یا دارو درمانی نیاز داشته باشن. روش هایی که خدمتتون گفتم در موارد معمولی نتیجه میده ولی اگه دیدید مشکل کودک تون خیلی جدیه، حتما مراجعه روانشناس کودک رو در دستور کارتون قرار بدید.