گاناش مونته بلانکو یه رقیب سرسخت و جایگزین خامه قنادیه! کرمی بسیار سبک خوش طعم از کاور کیک و فیلینگ و تاپینگ کیک تا دسر و … دستیار باوفای شماست. بلانکو در اسپانیایی به معنای سفید هست.

اول یه توضیح بدم این گاناش مونته از دو قسمت درست میشه:

قسمت اول همون گاناش شکلات سفید که حجم خامه نسبت به شکلات بیشتر هست و قسمت دوم خامه فرم گرفته که در هر کجای دنیا میشه به یک شکل تهیه اش کرد.

در ایران از ترکیب خامه صبحانه، شکر و پنیر خامه ای می تونید استفاده کنید و در خارج از ایران از ترکیب ویپ کریم ۳۵ تا ۴۰درصد، پودرقند و پنیر ماسکارپونه.

من از خامه قنادی های ایران استفاده نمیکنم ولی اگر شما علاقمندین می تونید استفاده کنید هیچ اشکالی پیش نمیاد.

طرز تهیه گاناش گاناش مونته بلانکو

مواد لازم برای تهیه گاناش گاناش مونته بلانکو

مواد لازم برای گاناش بلانکو یا سفید

  • شکلات سفید ۱۰۰ گرم
  • خامه صبحانه ۱۵۰ گرم
  • لوبیای وانیل در صورت دسترس بودن

طرز تهیه گاناش گاناش مونته بلانکو

ابتدا خامه را در ماکروویو یا شعله مستقیم یا بن ماری گرم می کنیم تا داغ شود ولی نجوشد و بعد از روی شعله برداشته و به آرامی شکلات سفید را به آن اضافه و تمپر می کنیم (تمپر کردن شکلات یعنی ذوب نمودن شکلات)

دقت کنید خیلی به سرعت هم نزنید چون اختلاف دمای خامه و شکلات در صورت بی کیفیت بودن شکلاتها باعث جدا شدن کره کاکائو می گردد.

پس به آرامی مخلوط تا یک مایه روان داشته باشیم اگر لوبیای وانیل دارید می توانید خاویار داخلش را بتراشید و داخل این گاناش بریزید یا می توانید حتی غلاف هم در این مرحله درونش بگذارید.

به مدت نیم ساعت بماند و بعد غلاف را خارج کنید. سپس روی گاناش را با سلفون‌می پوشانیم و برای ۲۴ ساعت در یخچال استراحت می دهیم تا کرم خودش را بگیرد.

مواد لازم خامه فرم گرفته
  • خامه صبحانه ۲۰۰ گرم
  • شکر ۵۰ گرم
  • پنیر خامه ای یا ماسکارپونه ۱۰۰ گرم

طرز تهیه

ابتدا شکر و خامه صبحانه را با هم‌ مخلوط و در فریزر می گذاریم و هر نیم ساعت از فریز خارج کرده و هم میزنیم.

اینکار را بنا له فصل و دمای محیط برای ۵ یا ۶ بار انجام می دهیم تا یک خامه یخمکی داشته باشیم و زیر میکسر گذاشته و هوادهی می کنیم تا فرم بگیرد و پس از فرم گرفتن برای اینکه ماندگاری عالی داشته باشد.

به آن پنیر خامه ای اضافه می کنیم و در حد مخلوط شدن هم میزنیم و خامه فرم گرفته ما آمادست.

نکته ۱: اگر از خامه قنادی استفاده می کنید دیگر نیاز به این مراحل نیست و ۲۰۰ گرم خامه قنادی را فرم دهید.

نکته ۲: اگر خارج از ایرانید از ویپ کریم استفاده می کنید آن را با پودرقند فرم دهید و از آن استفاده کنید.

تهیه نهایی گاناش مونته بلانکو

خامه فرم گرفته و گاناش که ۲۴ ساعت استراحت کرده مخلوط و هوادهی می کنیم. اگر لوبیای وانیل استفاده نکردید در این مرحله می توانید از عصاره وانیل استفاده کنید و تمام گاناش مونته بلانکو سبک و خوشمزه ما آمادست امیدوارم درست کنید و لذتشو ببرید.