موکلوبماید در چه مواردی تجویز می‌شود؟ موکلوبماید (Moclobemide) با نام‌های تجاری آوروریکس (Aurorix)، آمیرا (Amira)، کلوبمیکس (Clobemix)، دپنیل (Depnil) و مانریکس (Manerix) متعلق است به گروه داروهای ضدافسردگی که با مهار آنزیم منوآمین اکسیداز تأثیر خود را می‌گذارد. عمده‌ی کاربرد موکلوبماید در افسردگی است که می تواند جایگزین مناسبی برای ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای باشد. افسردگی نوعی اختلال خلق است و به صورت انزواطلبی، کاهش فعالیت‌های روزمره، عدم انگیزه برای انجام امور عادی زندگی، پرحرفی یا کم حرفی، پراشتهایی یا کم اشتهایی بروز می‌کند.

موکلوبماید با افزایش خلق، بهبود اشتها و ایجاد جاذبه‌ی لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه فرد را به اجتماع باز می‌گرداند. همچنین در بیمارانی که درگیر هراس اجتماعی، اختلالات فشار روانی آسیب‌زا و حملات هول (حملات پانیک) هستند به کار می‌رود. در هنگام مصرف موکلوبماید از غذاهایی که حاوی تیرامین می‌باشد خودداری کنید. اطلاعات دارویی دارویی که برای شما تجویز شده است، برای درمان بیماری‌تان مناسب است، از تغییر دوز آن بدون دستور پزشک خودداری نمایید.

شکل دارویی موکلوبماید

قرص

تعداد دفعات و زمان مصرف موکلوبماید

3 بار روزانه مقدار مصرف در بزرگسالان 300 تا 450 میلی‌گرم روزانه در 3 وعده (حداکثر دوز آن 600 میلی‌گرم در روز می‌باشد.)

مدت اثر موکلوبماید چقدر است؟

شروع اثر 1 تا 2 ساعت و مدت اثر تا هفته‌ها باقی می‌ماند.

رژیم غذایی توصیه شده در زمان مصرف موکلوبماید

در زمان مصرف موکلوبماید از مصرف غذاهایی که حاوی تیرامین هستند مانند پنیر مانده (به پنیر تبریز معروف است)، پنیر فرآوری شده، خاویار، میگو، جگر، سوسیس، موز خیلی رسیده، شکلات، سس سویا، شراب، شامپاین، آبجو، ماست، باقلا، انبه و ماهی کولی خودداری کنید، به این دلیل که مصرف هم‌زمان آن‌ها باعث افزایش فشار خون می‌شود.

شرایط نگهداری از موکلوبماید

برای ذخیره‌سازی موکلوبماید باید در ظروف در بسته در جای خشک، خنک (دمای اتاق) و به دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

در صورت فراموشی یک وعده مصرف موکلوبماید چه باید کرد؟

در صورت فراموش کردن یک وعده مصرف دارو، بلافاصله پس از به خاطر آوردن مصرف کنید، اما اگر تا دوز بعدی کمتر از 8 ساعت مانده، منتظر دوز بعدی شوید و از دو برابر کردن آن خودداری نمایید.

قطع مصرف دارو موکلوبماید

موکلوبماید برای درمان طولانی مدت افسردگی و سایر اختلالات روانی تجویز می‌شود، بنابراین برای قطع مصرف آن باید با نظارت پزشک، مقدار دارو به تدریج کاهش یابد تا نهایتا قطع شود.

مصرف بیش از اندازه (اوردوز)

معمولا مصرف ناآگاهانه دارو مشکلی به وجود نمی‌آورد، اما در صورتی که بیش از آن مصرف شود و سرگیجه، خواب آلودگی شدید و گاهی از دست رفتن هشیاری بروز کند، سریعا به پزشک اطلاع دهید.

عوارض مصرف طولانی مدت موکلوبماید

مصرف طولانی مدت موکلوبماید مشکل خاصی به وجود نمی‌آورد.

توصیه‌های ضروری در زمان مصرف موکلوبماید

  • این دارو را حتما بعد از غذا مصرف نمایید.
  • برخی اوقات مصرف این دارو باعث حالت گیجی می‌شود(به خصوص در سالمندان) که با کاهش یا قطع مصرف، به سرعت از میان می‌رود.
  • در طمان مصرف این دارو از مصرف غذاهایی که سرشار از تیرامین است مانند پنیر (سوئیسی یا تبریز) خودداری کنید.