ماپروتیلین (Maprotiline) با نام تجاری لودیومیل (Ludiomil) متعلق است به گروه داروهای ضدافسردگی چهار حلقه‌ای که عملکرد و کاربرد آن مشابه با ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای است.

موارد مصرف و کاربردهای ماپروتیلین

ماپروتیلین اثر آرام بخشی قوی نسبت به سایر ضدافسردگی‌ها دارد. عمده‌ی مصرف ماپروتیلین در درمان افسردگی است. افسردگی نوعی اختلال خلفی است که با انزواطلبی، کاهش فعالیت‌های روزمره، عدم انگیزه برای انجام امور عادی زندگی، پرحرفی یا کم‌حرفی، پراشتهایی یا کم‌اشتهایی بروز می‌کند. لودیومیل با افزایش خلق، بهبود اشتها و ایجاد جاذبه لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه فرد را به اجتماع باز می‌گرداند.

عوارض و اثرات جانبی ماپروتیلین

عوارض دارویی ماپروتیلین مانند سایر ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای است که با کاهش دوز دارو برطرف می‌شود. اطلاعات دارویی دارویی که برای شما تجویز شده است، برای درمان بیماری‌تان مناسب است، از تغییر دوز آن بدون دستور پزشک خودداری نمایید.

شکل دارویی ماپروتیلین

قرص

تعداد دفعات و زمان مصرف

3 بار روزانه

مقدار مصرف در بزرگسالان

شروع مصرف با 25 میلی‌گرم روزانه و بعد از گذشت 2 هفته به 150 میلی‌گرم روزانه برسد.

شروع اثر

2 تا 3 هفته

مدت اثر

هفته‌ها

رژیم غذایی توصیه شده

ندارد

روش ذخیره سازی

در ظروف در بسته، در جای خشک (دمای اتاق) و به دور از دسترس اطفال نگهداری می‌شود.

عوارض قطع ناگهانی قرص ماپروتیلین

اگر یک نوبت مصرف ماپروتیلین فراموش شد چه باید کرد؟

اگر فراموش کردن یک وعده مصرف دارو یادتان آمد بلافاصله بخورید، در صورتی که تا وعده ی بعدی کمتر از 6 ساعت مانده بود، منتظر وعده بعدی باشید و از دو برابر کردن میزان آن خودداری کنید.

عوارض قطع ناگهانی قرص ماپروتیلین

قطع ناگهانی ماپروتیلین باعث ایجاد علائم قطع دارو مانند لرز، تهوع، سردرد و ضعف می‌شود، برای قطع دارو با نظارت پزشک میزان دارو را به تدریج کم کنید تا نهایتا قطع گردد.

مصرف بیش از اندازه یا اوردوز ماپروتیلین

مصرف ناآگاهانه ماپروتیلین مشکلی وجود نمی‌آورد، ولی مصرف بیش از اندازه آن باعث خواب آلودگی شدید، تشنج و اختلال هوشیاری می‌شود که باید فورا به پزشک اطلاع دهید.

عوارض مصرف طولانب مدت ماپروتیلین

مصرف طولانی مدت ماپروتیلین مشکل خاصی ندارد ولی باید در ابتدای درمان با دوز کمتری شروع کرد و طی 2 هفته به تدریج میزان آن را افزایش داد.

توصیه‌های ضروری برای جلوگیری از عوارض ماپروتیلین

ماپروتیلین آستانه تشنج را پایین می‌آورد و خطر آن را افزایش می‌دهد، برای جلوگیری از آن باید درمان را از دوزهای پایین شروع کرد. اثرات درمانی دارو 2 تا 3 هفته به طول می‌انجامد، انتظار تأثیر کوتاه مدت را نداشته باشید. البته پس از طی زمان فوق اگر علائمی از بهبودی به وجود
نیامد پزشک را در جریان قرار دهید و مصرف دارو را متوقف نمایید. برای جلوگیری از خشکی دهان، آب ولرم قرقره کنید، آبنبات یا آدامس کم قند مصرف نمایید. پس از بروز زخم‌های دهانی ضمن در جریان قرار دادن پزشک، مصرف دارو را متوقف نمایید.