لوفپرامین (Lofepramine) که با نام‌های تجاری گامانیل (Gamanil)، لومونت (Lomont) و تیملیت (Tymelyt) نیز شناخته می‌شود، جزء داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای است.

کاربردها و موارد استفاده‌ لوفپرامین

عمده‌ی مصرف لوفپرامین برای درمان طولانی مدت افسردگی است. این دارو باعث بهبود اشتها، افزایش خلق و فعالیت های روزمره می شود. اثر آرامش بخشی کم آن باعث شده، در درمان افسردگی‌هایی که همراه با رخوت است کاربرد مؤثری داشته باشد.

عوارض جانبی لوفپرامین

یکی از امتیازات لوفپرامین عوارض جانبی کم آن است به طوری که مصرف بیش از اندازه دارو عوارض کمتری نسبت به سایر داروهای این گروه دارد. دارویی که برای شما تجویز شده است، برای درمان بیماری‌تان مناسب است، از تغییر دوز آن بدون دستور پزشک خودداری نمایید.

شکل دارویی لوفپرامین

قرص و شربت

تعداد دفعات و زمان مصرف لوفپرامین

2 تا 3 بار روزانه. مقدار مصرف در بزرگسالان140 تا 210 میلی‌گرم روزانه.

زمان اثر لوفپرامین

شروع اثر اثراتی از دارو بعد از چند ساعت ظاهر می‌شود ولی اثر ضدافسردگی آن 2 تا 6 هفته احساس نمی‌شود. مدت اثر تا 6 هفته دوام دارد، عوارض جانبی فقط برای چند روز باقی است.

ذخیره سازی

در ظروف دربسته، در جای خشک، خنک (دمای اتاق) و به دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

فراموش کردن یک نوبت مصرف لوفپرامین

در صورت فراموش کردن یک وعده، هر وقت مصرف دارو به یاد آورید فورا بخورید، اما اگر تا وعده‌ی بعدی کمتر از 3ساعت مانده كل دوز روزانه را در یک وعده، آن هم در هنگام خواب مصرف کنید.

عوارض قطع مصرف دارو قطع ناگهانی لوفپرامین

قطع مصرف دارو قطع ناگهانی دارو باعث ایجاد علائم قطع دارد (مانند سردرد، تهوع، تشنج، تعریق و ضعف می‌شود)، بنابراین روش قطع دارو، کاهش تدریجی آن تا قطع نهایی است که باید با نظارت پزشک انجام پذیرد.

رژیم غذایی در زمان مصرف لوفپرامین

رژیم غذایی توصیه شده ندارد

مصرف بیش از اندازه یا اوردوز

مصرف بیش از اندازه معمولا مصرف ناآگاهانه مشکلی به وجود نمی‌آورد ولی اگر بیش از آن مصرف شود و علائمی غیرطبیعی به وجود آید بهتر است سریعا به پزشک اطلاع داده شود.

عوارض مصرف طولانی مدت

مصرف طولانی مدت مشکل خاصی به وجود نمی‌آید.

توصیه‌های ضروری

  • مصرف سیگار از اثر افسردگی دارو می کاهد، بهتر است در این شرایط کشیدن سیگار را ترک و یا تعداد آن را کم کنید.
  • برای جلوگیری از خشکی دهان، آب ولرم قرقره کنید یا از آب نبات یا آدامس کم قند استفاده کنید.