لیمو امانی یا لیمو عمانی؟ لیمو داریم چه لیمویی لیمو عمانی خانگی!

بریم برای آموزش لیمو امانی خانگی. از مهمترین مزایای لیمو امانی خانگی، تلخ نبودنش هست و همچنین طعم و عطر بهتر و بیشتر نسبت به نوع بازاری. باور کنید تفاوتش به شدت محسوس هست!

برای تهیه لیمو امانی (عمانی) از لیموی تازه، سالم و بدون زدگی و خرابی استفتده میکنیم. ترجیحا از لیموی جهرم استفاده بشه که پوست نازکتری داره.

طرز تهیه لیمو عمانی خانگی

طرز تهیه لیمو عمانی خانگی

لیموها رو ابتدا میشوریم و به طور چشمی با مقداری نمک مخلوط میکنیم. در یک نایلکس میریزیم و سرش رو خوب میبندیم و یک جای خنک یا در یخچال به مدت یک شبانه روز میگذاریم بمونه. من خودم تو یخچال نگذاشتم.

چگونه لیمو ترش را خشک کنیم که تلخ نشود

روز بعد یک قابلمه آب رو بجوش میاریم.لیموها رو با همون نمکی که بهشون زده بودیم داخل آب جوش میریزیم. حدود یک چهارم لیوان سرکه هم میریزیم و درب قابلمه رو میبندیم. سه دقیقه صبر میکنیم و لیموها رو آبکش میکنیم و در سینک ظرفشویی که پر از اب هست میریزیم تا لیموها سرد بشن. در اصل با در آب قرار دادن لیموها میخوایم روند پخت رو متوقف کنیم.

طرز خشك كردن ليمو ترش در افتاب

دوباره یک قابلمه آب تمیز رو به جوش میاریم و مقداری نمک و حدود یکچهارم پیمانه سرکه میریزیم و دوباره لیموها رو داخل آب جوش میریزیم و باز بعد از سه دقیقه لیموها رو آبکش میکنیم و در سینک پر از اب میریزیم تا روند پختشون متوقف بشه.

طرز تهیه لیمو عمانی بدون سرکه

من اینکار رو سه بار انجام دادم تا خیالم راحت باشه بطور کامل تلخی لیموها گرفته شده.

طرز تهیه لیمو عمانی در خانه

لازمه تاکید کنم که حتما هر بار آب جدید بگذارید و باز تاکید کنم که لیمو رو بیشتر از سه چهار دقیقه بسته به حجم لیموها،نجوشونید چون پوستشون پاره میشه و آب داخلشون میره و مجبور میشید حذفشون کنید.

طرز تهیه لیمو عمانی زرد در منزل

بعد از این مرحله لیموها رو روی پارچه نخی پهن کنید و یا مثل من به نخ بکشید و دسته دسته روی بند لباسی آویزان کنید.من به شخصه آویزان کردن رو به پهن کردن روی پارچه ترجیح میدم.

طرز تهیه لیمو عمانی در آفتاب

بهتره لیموها یکی دو هفته حسابی آفتاب بخورن بعد اگه هنوز خشک نشده بودن میتونید به سایه منتقل کنید یا به داخل منزل بیارید. اون موقع که من درست کردم حدود دو هفته تا بیست روز طبق عکسها تو آفتاب بودن (اونم چه آفتابی! آفتاب سوزان آبادان) و خلاص.

اگه لیموها بعد از این مدت بطور کامل خشک نشده بودن میتونید همچنان تو همون محیط نگهشون دارید یا به داخل منزل یا سایه منتقل کنید و بگذارید بیشتر بمونه تا کاملا خشک بشه. طبیعیه که دمای شهرهای مختلف و میزان رطوبت محیط در خشک شدنش کاملا موثره.