احساس جنسی در دوره بارداری

زن باردار در دوره بارداری تحت تأثیر تغییرات جسمی، روحی و روانی خاصی قرار خواهد داشت که می تواند بر احساسات و روابط زناشویی تأثیر بگذارد. افزایش بالای هورمون های زنانه در دوره بارداری می تواند لذت شما را از هر نوع تماس جسمی با همسرتان، بیش از قبل افزایش دهد. در هر حال، به علت وجود مشکلات جسمی، مانند تهوع و خستگی، ممکن است تمایل شما به نزدیکی کمی کمتر شود. این وضعیت حتی می تواند بر سایر حالات و روابط شما نیز اثر بگذارد. بهتر است برای حل این گونه مشکلات، موضوع را با همسرتان در میان بگذارید. مطمئن باشید که طرح مشکل خود، بهترین راه حل است.

افزایش میل جنسی در دوره بارداری

نزدیکی در طول بارداری به جز موارد خاص پزشکی بی خطر و مجاز است. در هر حال اغلب زنان باردار از روابط جنسی نسبت به قبل از بارداری لذت بیشتری می برند. تمایل به روابط جنسی و لذت بردن از آن، در همه زنان یکسان نیست. یعنی نه تنها این احساس در بین زنان باردار یکسان نیست، بلکه حتی در زندگی یک زن در زمانهای مختلف نیز متفاوت است. به عنوان مثال در دوره اول بارداری، تمایل به روابط جنسی کم می شود (به خصوص اگر فرد از تهوع یا خستگی رنج ببرد). این میل در دوره دوم افزایش می یابد و سپس در دوره سوم مجددا کاهش می یابد. زن باردار احساس می کند که انجام نزدیکی در زمان بارداری خیلی ارضاکننده تر و لذت بخش تر از مواقع دیگر است. میزان افزایش میل جنسی، وابسته به افزایش میزان هورمون های زنانه و دیگر هورمون های وابسته به بارداری است که در جریان خون مادر وجود دارند. این هورمون ها تغییرات مهمی روی سینه ها و اعصاب جنسی دارند و آن ها را بیش از پیش حساس و تحریک پذیر می سازند. در حقیقت گاهی اوج لذت جنسی زنان برای اولین بار در دوره بارداری برای بعضی زن ها ایجاد می شود و در دفعات بیشتری نیز می توانند آن را تجربه کنند.

تأثیر هورمون های بارداری بر میل جنسی

تغییرات جسمی، روحی و روانی در دوره بارداری، بر روی احساسات یک زن باردار و لذتی که از انجام روابط جنسی می برد، تأثیر می گذارد. این تغییرات به دلیل افزایش هورمون های زنانه است که در بدن زن باردار ایجاد می شود. مهم ترین هورمون های دخیل در امر بارداری هورمون پروژسترون و استروژن هستند. این دو هورمون در اولین روزهای بارداری توسط جسم زرد رنگ درون تخمدان ها ترشح می شوند. به هر حال همین که جنین در دیواره رحم کاشته شود و جفت شکل گیرد، جفت اصلی ترین منبع تولید هورمون استروژن و پروژسترون خواهد شد. افزایش میزان هورمون های استروژن و پروژسترون در جریان خون بدن، سریع و ملموس است. میزان افزایش پروژسترون نسبت به زمان قبل از بارداری ۱۰ برابر بیشتر است. میزان تولید استروژن نیز در یک روز از روزهای بارداری با میزان استروژن ترشح شده از تخمدان های یک زن غیر باردار در طول سه سال برابر است. در حقیقت میزان ترشح استروژن یک زن در طول بارداری برابر است با میزان استروژنی که یک زن غیر باردار در طول ۱۵۰ سال تولید می کند! پروژسترون و استروژن باعث احساس سلامتی و شادی، درخشش موها، شادابی و شفافیت پوست و همین طور احساس کامل زنانگی و جذابیت در زنان می شود.

روابط جنسی در دوره بارداری

یکی از اثرات افزایش استروژن در بارداری، افزایش گردش خون، به خصوص در ناحیه لگن و دستگاه تناسلی است. در این شرایط، ناحیه مهبل و قسمت خارجی دستگاه تناسلی متورم و کشیده می شود. این کشش و تورم که در حالت طبیعی تنها در زمان هیجان جنسی ایجاد می شود، پایه های اعصاب را بیش از پیش حساس می کند و در نتیجه باعث سرعت بخشیدن به تحریک زن باردار می شود. سینه ها به محض شروع بارداری رشد می کنند و یکی از نشانه های معمول بارداری، حساسیت و بزرگی سینه ها همراه با سوزش و یا حتی درد در نوک سینه است. افزایش حساسیت سینه ها آن را به یکی از کانون های بسیار حساس بدن نسبت به تحریک جنسی تبدیل می کند؛ به صورتی که به محض تماس همسر، زن به طور کامل تحریک می شود. این چنین تحریکات جنسی در نتیجه لمس و تحریک ناحیه کلیتوریس و مهبل نیز ایجاد می شود. ترشحات مهبل نیز به دلیل افزایش جریان خون کاملا بیشتر می شود. بنابراین یک زن باردار به راحتی آماده نزدیکی با همسر خود می شود؛ حتی زودتر و راحت تر از دوره قبل از بارداری. پس نزدیکی و عمل جنسی راحت تر و اوج جنسی نیز به سرعت ایجاد می شود؛ به خصوص اگر ناحیه کلیتوریس به خوبی تحریک شده باشد. در بارداری زمان اوج لذت جنسی نیز بیشتر می شود. در واقع فرد معنای اوج جنسی را می فهمد و مدت زمان بیشتری از آن لذت می برد. به دنبال این وضعیت، ناحیه لبهای کوچک مهبل و قسمت تحتانی مهبل بدون هیچ تماسی تا دو ساعت پس از اوج جنسی، ملتهب و حساس باقی می ماند و این وضعیت به خصوص در دوره آخر بارداری بیشتر دیده می شود. به علت تأثیر هورمون های بارداری، رنگ ناحیه مهبل تیره تر از قبل می شود (همانند وضعیتی که در دور سینه ها ایجاد می گردد). کاهش میل جنسی در دوران بارداری

زمان روابط جنسی در دوران بارداری

در دوره بارداری هر وقت که بخواهید، می توانید نزدیکی داشته باشید؛ البته در صورتی که مشکل خاص پزشکی وجود نداشته باشد. روابط جنسی مناسب در دوره بارداری، می تواند به شما کمک کند که خود را برای زایمان کودک آماده سازید؛ زیرا فعالیت جنسی مناسب باعث تقویت عضلات لگن می شود. از طرف دیگر روابط جنسی مناسب، باعث روابط بهتر زوجین خواهد شد و باعث می شود که آنها توانایی بیشتری در غلبه بر نگرانی های ورود کودک جدید پیدا کنند. در حقیقت، هیچ دلیل علمی واضحی وجود ندارد که حاکی از آن باشد که زنان نباید تا هنگام زایمان نزدیکی داشته باشند. امروزه ثابت شده است که اگر زوجین به خوبی از ارتباط جنسی لذت ببرند، نیازی به کنار گذاشتن روابط زناشویی نیست و حتی می توان آن را تا شروع زایمان ادامه داد. انقباض عضلات رحم نیز در مراحل اوج لذت جنسی در بارداریهای کم خطر، کاملا بلامانع است و حتی در اواخر بارداری به علت آماده سازی رحم جهت انقباضات قوی بسیار سودمند است. قبلا تصور می شد که ارتباط جنسی در دوره بارداری می تواند باعث انتقال عفونت و صدمه به کودک شود، ولی امروزه مشخص شده است که به علت بسته شدن دهانه رحم توسط یک لایه موکوسی ضخیم، که از ورود هر نوع باکتری به داخل رحم پیشگیری می کند، احتمال انتقال عفونت در زمان نزدیکی غیرممکن است. علاوه بر این، کودک توسط مایع آمنیوتیک به طور کامل محصور شده است که این نیز او را از تمام فشارها و صدمات حاصله از نیروهای خارجی مثل وزن همسر هنگام روابط جنسی به خوبی محافظت می کند. البته باید به خاطر بسپارید که نزدیکی با شدت زیاد در زمان بارداری توصیه نمی شود؛ زیرا می تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی در زن باردار شود.

پایه ریزی صحیح روابط جنسی

تغییرات جسمی و روحی در دوره بارداری به خوبی می تواند بر روابط میان زوجین تأثیرگذار باشد. عشق ورزی به یکدیگر و درک کردن هم، بهترین کمک جهت به حداقل رساندن هر نوع مشکل در زمان بارداری است. به دنبال پیشرفت بارداری، احتمالا در صدد بر می آیید تا تغییری در روابط جنسی خود ایجاد کنید. برای رسیدن به این هدف، بهترین کار این است که از چنین فرصتی برای پایه ریزی یک روابط جسمی صحیح و پایدار استفاده کنید. به عنوان مثال ممکن است برای اولین بار در این دوره دریابید که از قرارگیری در وضعیتی جدید هنگام نزدیکی لذت بیشتری می برید. سعی کنید هر نوع تغییر در تمایلات جنسی خود و همسرتان را به خوبی درک کنید و نسبت به یکدیگر خیلی رک و روراست باشید. اما هیچ وقت اجازه ندهید که نزدیکی کردن، تنها بحث پایدار و همیشگی همه ارتباطات عاطفی شما باشد؛ بلکه سعی کنید بدانید که ارزش عشق ورزی بیشتر از عشق بازی است و اگر هر زمان یکی از شما تمایل به نزدیکی نداشت، می توانید تنها از احساس عشق به یکدیگر لذت ببرید.

عشق ورزی در دوران بارداری

در صورتی که هیچ مشکل خاصی وجود نداشته باشد، می توانید به ارتباط جنسی حتی تا زمان زایمان ادامه دهید. کودک داخل رحم در محیطی امن است و فعالیت جنسی هرگز آسیبی به او نمی رساند. در ابتدای بارداری می توانید از هر وضعیتی برای ارتباط جنسی استفاده کنید؛ اما با بزرگ شدن شکم احساس می کنید که ارتباط جنسی در بعضی وضعیتها همچون زمانی که همسرتان روی شما قرار می گرفت کمی سخت تر می شود. در هر حال امروزه نزدیکی انواع مختلفی دارد که میتوانید به خوبی از آنها استفاده کنید. به علاوه، این وضعیتها می توانند انتخاب مناسبی برای بعد از زایمان نیز باشند. پوزيشن نزديكي در بارداري (وضعیت قرارگیری زن)

پوزيشن نزديكی در بارداری (وضعیت قرارگیری زن)

بعد از دوره دوم بارداری احتمالا در می یابید که وضعیت قرارگیری شما بر روی همسرتان برایتان راحت تر است. به دنبال بزرگ شدن شکم، در حالتی که شما روی همسرتان قرار می گیرید، به راحتی می توانید خود را بلند کنید. در این حالت، از زانوهایتان نیز برای حمایت از شکم کمک بگیرید و حواستان باشد که از ایجاد فشار زیاد بر روی شکم و سینه ها خودداری کنید. در این وضعیت حتی بهتر از قبل می توانید میزان نزدیکی و سرعت آن را تنظیم کنید و از آن لذت ببرید. میزان لذت بردن در این وضعیت برایتان خیلی بیشتر است.

وضعیت پهلو به پهلو برای نزدیکی در دوران بارداری

پوزیشن پهلو به پهلو (Side Sex Position) نه تنها کاملا راحت است، بلکه به زوجین اجازه تماس های عمیق عاطفی و بوسه های لذت بخش را نیز می دهد. وضعیت زانو به همسرتان اجازه می دهد که آزادی بیشتری در حرکت داشته باشد و به همین دلیل میزان نزدیکی نیز در این حالت بیشتر می شود. این وضعیت به خصوص بعد از زایمان بسیار مناسب است و اگر هنگام زایمان پارگی داشته و بخیه شده باشید، مشکلی برایتان ایجاد نمی کند. نوع دیگر این وضعیت به این صورت است که زن از پشت بر روی همسر خود بخوابد؛ در این حالت از ایجاد هر نوع فشار بر شکم نیز جلوگیری می شود.

نکته هایی برای همسرتان

همسر شما می تواند با ایجاد تطبیق و هماهنگی بیشتر هنگام نزدیکی، تجربیات بهتری در این زمینه برای خود و شما فراهم کند. کارهایی که باید انجام شود: صبور، با محبت، فهمیده و حساس باشید. از تماسه ای جدید استفاده کنید؛ مثل دست گذاشتن روی شکم همسرتان، وقتی که کودک لگد می زند. هنگام نزدیکی وزن خود را از روی شکم و سینه مادر بردارید. برای راحتی بیشتر، از چند بالش در اطراف بدن استفاده کنید. زمان کافی به عمل جنسی اختصاص دهید و از تجربه جدید احساس وحشت نکنید. کارهایی که نباید انجام شود: اصرار و فشار به زن جهت نزدیکی، در حالی که او تمایلی به انجام این کار ندارد. انتظار از او که حتی با عدم رسیدن به اوج جنسی، ادای رسیدن به اوج جنسی را برای شما در آورد.

وضعیت نشسته برای نزدیکی در دوران بارداری

هیجانات جنسی در دوران بارداری

پوزیشن نشسته (Sitting Sex Position) در نیمه دوم و دوره آخر بارداری خیلی مناسب است. البته این نوع وضعیت اجازه حرکت زیادی را به طرفین نمی دهد، اما برای هر دو زوج لذت بخش و راحت است و از وارد شدن فشار بر شکم جلوگیری می کند. به علاوه میزان نزدیکی را می توان به خوبی کنترل کرد. در این وضعیت، همسرتان روی لبه تخت و یا روی یک صندلی راحت می نشیند و شما بر روی زانوهای او یا کاملا روبه رویش (البته اگر شکم خیلی بزرگ نباشد) و یا بر یک پای او بنشینید و یا کمی خود را از او دورتر قرار دهید. اگر در وضعیت روبه رو اما در یک پهلو قرار بگیرید و یا خود را از همسرتان دور کنید، او می تواند از دست هایش برای ایجاد ارتباط استفاده کند. علاوه بر این، چون میزان حرکات محدود است، می توانید به خوبی شدت نزدیکی را کنترل کنید.

هیجانات جنسی در دوران بارداری

حتی بدون وجود بارداری و بدون هماهنگی های جسمی و روحی بدن با بارداری، اغلب زوجین در طول زندگی شرایط خاصی را در ارتباطات جنسی خود تجربه می کنند. یکی از مشکلات زنان در بارداری، نگرانی آنها نسبت به وضعیت بدنشان است. محو شدن گودی کمر، دردناک شدن سینه ها، بزرگ شدن شکم و نیاز مکرر به تخلیه مثانه، همه و همه، می توانند بر روابط جنسی اثر بگذارند. اغلب مردان (و گاهی حتی زنان) میترسند که نکند ارتباط جنسی صدمه ای به کودک بزند. بنابراین نه تنها برای یافتن یک روش جدید، بلکه برای آنکه بتوانید احساسات خود را در ارتباط با پدر یا مادر شدن و مسئولیت جدید خود به خوبی برای یکدیگر شرح دهید، چاره ای نیست جز آنکه درباره این گونه مسائل با هم بحث کنید. تماس های عاشقانه در مواقعی که نزدیکی مورد تمایل و یا راحت نباشد، تماسهای عاشقانه، بوسه و در آغوش گرفتن راهی برای ایجاد و ابراز عشق بین زوجین خواهد بود.

نزدیکی در دوران بارداری، چه زمانی ممنوع است؟

در برخی از زایمان های پرخطر، باید از نزدیکی خودداری شود. پزشک معالجتان اگر دریابد که نزدیکی برای کودک و یا مادر خطرناک است، به شما توصیه می کند که راهی سالم و بی خطر را انتخاب کنید. شما همیشه باید مسائل و مشکلات خود را کاملا برای پزشک خود شرح دهید تا او بتواند به درستی تشخیص دهد که چه کارهایی را باید و چه کارهایی را نباید انجام دهید. معمول ترین عللی که باعث ممنوعیت نزدیکی در دوره بارداری می شود، عبارت است از:

  • اگر در هر زمان از بارداری خونریزی ایجاد شود. خونریزی ممکن است کاملا بی خطر باشد؛ ولی هر زمان اتفاق بیفتد باید سریعا با پزشک تماس بگیرید.
  • اگر سابقه ای از سقط در دوره اول داشته اید و یا در ابتدای بارداری، علائم سقط جنین را مشاهده کردید. اگر مبتلا به مشکل جفت سرراهی باشید.
  • اگر در دوره آخر بارداری چندقلو هستید.
  • در ۱۲ هفته آخر بارداری، سابقه ای از زایمان زودرس و یا نشانه ای از آن را داشته باشید.
  • اگر کیسه آب شما پاره شده باشد.

مشکلات جنسی دوره بارداری

در طی بارداری عوامل جسمی و روحی مختلفی وجود دارند که میتوانند لذت بردن از رابطه جنسی را مخدوش سازند. اما خوشبختانه مواردی که می توانند باعث پیشگیری از ارتباط جنسی شوند، بسیار محدود و غیر شایع اند.

کاهش میل جنسی در دوران بارداری

بسیاری از زنان حس می کنند که بدنشان بسیار کمتر از سابق جذاب است و این حس عدم اعتماد به نفس، منجر به کاهش تمایل جنسی در آنان می شود. اگر از عوارضی چون تهوع و خستگی شدید هم رنج می برید، احساس جذابیت و یا تمایل به نزدیکی برایتان کمتر خواهد شد. در دوره دوم اغلب زنان افزایشی را در میزان میل جنسی خود حس می کنند؛ اما در اواخر دوره بارداری به دلیل خستگی میل جنسی دوباره کمتر می شود. هورمون های بارداری با نوسان های خود کاملا بر روی روح و روان اثر می گذارند و در زن حالاتی چون غم، ترس، خستگی و یا حتی شادی زیاد و ناگهانی ایجاد می کنند. اگرچه این حالات طبیعی هستند، ولی می توانند بر الگوی جنسی اثر بگذارند. اگر چنین حالاتی دارید، باید خیلی روراست با همسرتان در ارتباط با مشکلات خود صحبت کنید و به او بگویید که تغییر احساستان به علت تنفر از او نیست؛ بلکه به علت طبیعت دوره بارداری است و از او بخواهید که به شما کمک کند.

ناراحتی از نزدیکی و تماس عاطفی در دوران بارداری

بدن اکثر زنان به دنبال پیشرفت بارداری و به علت بالارفتن میزان استروژن و تجمع مایعات، به هر نوع تماس حساس می شود؛ به خصوص اعضایی چون سینه ها، مهبل و قسمت خارجی واژن. چنین وضعیت هایی به این معنی است که شما می توانید پاسخ بهتر و بیشتری به رابطه زناشویی خود بدهید. اما گاهی نیز این حساسیت ها می توانند اثر معکوس داشته باشند و باعث درد و ناراحتی هنگام عشق بازی شوند. نواحی تناسلی ملتهب ممکن است، پس از اوج جنسی ورم کنند و دردناک شوند و این مشکل تا مدتها ادامه پیدا کند. این وضعیت باعث عدم تمایل افراد به اوج جنسی میشود و در نهایت باعث عدم ارضاء از نزدیکی خواهد شد. وضعیت های مختلف نزدیکی نیز ممکن است ناراحت کننده باشند. اما با تجربه ارتباط جنسی بدون نیاز به دخول مثل بوسیدن و در آغوش گرفتن و… می توان این حالات را بهبود بخشید.

Rate this post