اگر احساس می کنید قدرت اراده تان به اندازه کافی قوی نیست، اگر تصمیم به لاغر شدن گرفته اید اما از ضعف اراده رنج می برید، این مطلب برای شماست.

در این مطلب خواهید خواند:

  • مغزتان را تغذیه کنید
  • به محیط اطراف و ذهن تان سروسامان دهید
  • در یک زمان فقط بر روی یک هدف تمرکز کنید

توصیه های این مطلب درباره تغذیه خوب و تمرین مغز می تواند به شما در افزایش قدرت اراده و رسیدن به اهدافتان کمک کند!

9 نکته مهم برای تقویت قدرت اراده

خوردن صبحانه برای تقویت قدرت اراده

روز را با وعده غذایی مغذی شروع کنید. مغز شما به انرژی زیادی نیاز دارد؛ به ویژه، هنگامی که برای رسیدن به هدفی چالش برانگیز یا سرکوب یک عادت نامطلوب از قدرت اراده استفاده می کنید. اگر درصدد پایین آوردن وزن با محاسبه کالری دریافتی هستید، خوردن صبحانه مناسب بسیار اهمیت دارد. یادتان باشد در طول روز گرسنه نمانید؛ چرا که در صورت گرسنگی، به دنبال غذاهای پرکالری خواهید رفت که انرژی کمتری برای قدرت اراده فراهم می کنند. به یاد داشته باشید که اگر در رژیمتان خیلی سخت گیر باشید یا غذاهای شیرین را انتخاب کنید تا فقط به طور موقت رفع گرسنگی کنند، نتیجه ای که عایدتان می شود، مصرف کالری بیشتر و کاهش قدرت اراده است.

افزایش قدرت اراده با پرورش مغز

تمرینات مغزی ساده انجام دهید! خوشبختانه، حتی وقتی در یک جلسه ی کسل کننده هستید و به طور حتم، وررفتن با گوشی هوشمندتان یا استفاده از خودکار و کاغذ برای تمرین های مغزی خوشایند نیست، افکار و فرایندهای ذهنی تان در سکوت جریان دارند و دیگران نمی توانند آنها را ببینند؟ از این مسئله می توانید به نفع خود استفاده کنید و تمرین هایی بی سروصدا به مغزتان بدهید.

این تمرین می تواند یک بازی حافظه باشد. برای مثال، سعی کنید نام شهرهایی را که به آنها سفر کرده اید و همچنین، نام هتل های محل اقامتتان را به خاطر آورید. می توانید این بازی را وسیع تر کنید و نام رهبران سیاسی آنها را به خاطر آورید. یک روش نسبتا خلاقانه تر دیگر برای تمرین مغز، به چالش کشیدن خودتان برای به یاد آوردن هر چه بیشتر کلماتی که با حروف الفبای خاصی مثل «ف»، «الف» یا «س» شروع میشوند، ظرف یک دقیقه است یا میتوانید به اسم حیوانات، گیاهان، وسایل حمل و نقل و آلات موسیقی فکر کنید. در واقع، انتخاب فهرستی از چنین گروههایی، یک فرایند خلاقانه است.

شاید بسیار ساده انگارانه به نظر بیاید، اما تمرین هایی از این دست، بخش های اصلی مغزتان را که در خلاقیت و حافظه دخالت دارند، فعال می کنند. اگر این تمرینات را در محل کار انجام می دهید، از قومی تشخیصتان استفاده کنید تا از خود بیخود نشوید! هرچند، می توانید روی اثر مهمانی شبانه حساب کنید. منظور از کوکتل پارتی یک مهمانی شاد نیست، بلکه واژه ای روان شناسی است که به توانایی پیدا کردن سریع کلمات معنادار مثل، اسم یا دیگر اطلاعات مربوط به شخصیت، حتی زمانی که به گفت وگوهای دیگران گوش نمی دهید، اشاره دارد. این کلمات می توانند فورا توجه شما را به خود جلب کنند، درست مانند تمرکز بر کلمات هنگام یادگیری الفبا .

بهبود قدرت اراده با سروسامان دادن و مرتب کردن فضای شخصی

پیشخوان، میز یا اتاق های به هم ریخته و نامنظم، هم می توانند عامل حواس پرتی باشند و هم موجب شوند، نتوانید به آسانی وسایلتان را پیدا کنید که هر دوی این موارد می توانند قدرت اراده تان را کاهش دهند. هر عاملی که باعث حواس پرتی شود، وادارتان می سازد از قدرت اراده برای تمرکز مجدد استفاده کنید. همچنین، پیدانکردن وسایلتان می تواند موجب ناامیدی و از بین رفتن تمرکزتان شود که خود فشار مضاعفی بر قدرت ارادهی ارزشمندتان است.
پس وقتی مطالعه این مطلب را به پایان رساندید، نگاهی به خانه خود بیندازید و تصمیم بگیرید از شر لباس ها، ابزار و هر چیزی که فضا را بیهوده اشغال کرده و خاک می خورد، خلاص شوید. توجه داشته باشید که این یک برنامه اجرایی است و صرفا یک پیشنهاد نیست که هر وقت شد یا دلتان خواست، انجامش دهید (شاید هم هیچ وقت انجامش ندهید.

رابطه مدیریت خشم و قدرت اراده

قبل از حل کردن هرگونه مشکلی در محیط خانه یا کار، سعی کنید خشم و ناراحتی خود را مدیریت کنید. اگر از دست کسی عصبانی باشید، احتمال دارد حرف های بدی به او بزنید، زیرا قدرت اراده تان آسیب دیده است. از آن گذشته، خشم در اغلب موارد، به کسانی ابراز می شود که کاملا بی تقصیرند، مثل دوستان، خانواده یا رانندگان بی گناهی که بیش از حد به ماشین شما نزدیک شده اند.

برنامه ریزی برای خرید و تقویت اراده برای لاغری

از فروشگاه هایی خرید کنید که میدانید محرک های کمتری، برای خرید چیزهایی دارند که نمی خواهید برایش هزینه کنید. اگر هدفتان کاهش وزن است، به مغازه های عالی پنیر فروشی نروید.
به ویژه اگر از قدرت اراده تان برای مهار ولخرجی استفاده می کنید، خرید هوشمندانه ضروری است. تلاش ذهنی حفظ بودجه می تواند به معنای واقعی، قدرت اراده تان را خسته کند و در نتیجه ، بیش از آنچه باید، خرج می کنید. به همین دلیل است که محرک های فریبنده، مثل مجلات لوکس با کاغذ گلاسه و شیرینی ها را نزدیک صندوق فروشگاه ها می گذارند.

استفاده از فهرست خرید، راهی فوق العاده برای حفظ قدرت اراده و کنترل خریدهای اغوا کننده است. فهرست خرید، حجم کار قدرت اراده را تقسیم می کند. تصمیم برای خریدهایتان از قبل گرفته شده است، شاید وقتی در آشپزخانه نشسته بودید و با لذت فراوان قهوه میخوردید!
اتخاذ این تصمیمها به قدرت اراده نیاز دارد؛ اما برای تصمیم گیری های منطقی دربارهی محرکهایی که شما را به سمت چیزهایی می کشانند که موردنیازتان نیستند و صرفا دلتان میخواهد آنها را داشته باشید، از سیستم مغزی آرام استفاده می کند.
با دردست داشتن فهرست خرید، هنگام عبور از قفسه های سوپر مارکت به قدرت اراده تان فشار کمتری وارد می کنید؛ زیرا لازم نیست تصمیم های زیادی بگیرید و در نتیجه پس از سپری شدن سی یا چهل دقیقه یا بیشتر، هنگامی که قدرت اراده رو به نقصان می گذارد، می توانید اراده ی بیشتری برای مقابله با هوس خرید کردن داشته باشید.

تأثیر اولویت بندی تصمیم ها بر قدرت اراده

برای سال جدید فقط یک تصمیم بگیرید یا خود را به یک هدف معین در هر وقتی از سال متعهد کنید و فقط آن را دنبال نمایید. اولویت هایتان را بسنجید و مهم ترین را انتخاب کنید. باوجود قدرت اراده، موفقیت، موفقیت می آورد؛ بنابراین، رسیدن به یک هدف، عضله ی قدرت اراده را قوی می کند. تلاش برای رسیدن به بیش از یک هدف، قدرت اراده تان را سست می کند و باعث شکست همه جانبه می شود. از خودتان درباره اولویت هایتان سؤال کنید. شاید، ترک سیگار مهم تر از کاهش وزن باشد. به یاد داشته باشید که موفقیت در رسیدن به یک هدف، برای چالش بعدی، به شما اعتماد به نفس می بخشد.

مصمم بودن به جای سلطه پذیری یا مقابله

تمرین کنید، مصمم باشید و به خود اطمینان داشته باشید. گاز گرفتن لب و سرکوب پی در پی احساسات، قدرت اراده تان را خسته می کند. بین تسلیم شدن و ادامه ندادن به برنامه هایتان و تجربه ی متعاقب آن یعنی خشم، ارتباطی قوی وجود دارد. هرچند، اطمینان به خود به معنای این نیست که بی فکری و بی احترامی مختصر افراد را تحمل نکنید.

سعی کنید اطمینان به خود را با درک کردن دیگران متعادل کنید و از افتادن به دام استانداردهای دوگانه که نام تخصصی آن تعصب اسنادی است و طی آن فرد دیگران را س رزنش می کند، بپرهیزید. این جهت گیری باعث می شود خطاهای خودتان را به تأثیر عوامل خارجی، مثل مدیریت ضعیف رئیستان با داشتن وظایف زیاد در محل کار نسبت دهید؛ اما شکست های دیگران را به ویژگیهای شخصی یا درونی مانند نامنظم بودن، بی کفایتی یا زبانم لال، نداشتن قدرت اراده نسبت دهید؟ حتی اگر عصبانیت ش ما موجه باشد، افزایش احساسات منفی، فشاری غیر ضروری به قدرت اراده تان وارد می کند. این گفتهی آیین بودائی را به خاطر بسپارید: «ش ما نه به خاطر خشم خود، بلکه به وسیله ی خشم خود تنبیه میشوید.»

پرداختن مرحله به مرحله به مشکلات

مشکلات پیچیده را به مراحل کوچک تر و قابل کنترل تقسیم کنید؛ مثلا به جای اینکه از این شاخه به آن شاخه بپرید و شغل جدیدی انتخاب کنید، تصمیم بگیرید رزومه کاری تان را به روز کرده و آن را به یک مؤسسه کاریابی بفرستید یا مهارتی اصلی و قابلیتی را که برای حرفه تان مفید باشد، شناسایی کنید. قدرت اراده وقتی در یک زمان و بر یک هدف تمرکز کند، موفق می شود.

استفاده فراوان از قدرت اراده باعث می شود نتواند آن گونه که در پرداختن به یک هدف موفق میشود، عمل کند. قدرت اراده در انجام کارهای متفاوت مرحله به مرحله، بهتر عمل می کند تا به موازات آنها.

خوش بین، اما واقع بین

تصور نکنید امور از آنچه هستند، سخت ترند یا مشکلاتی که با آنها روبه رو می شوید، شکست ناپذیرند. خوش بینی واقع بینانه داشته باشید که بهترین نتیجه واقع بینانه ممکن را در شرایط موجود، پیش بینی می کند. دیدگاه بدبینانه یا منفی به سرعت قدرت اراده را کاهش میدهد و به راحتی آن را بی معنا می کند؛ زیرا تلاش برای رسیدن به یک نتیجه ی منفی، بیهوده به نظر می رسد.

Rate this post