ایمی پرامین (Imipramine) با نام تجاری توفرانیل (Tofranil) به گروه داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای وابسته است.

کاربردهای ایمی‌پرامین

عمده مصرف ایمی‌پرامین در درمان طولانی مدت افسردگی است. معمولا افسردگی همراه با پایین بودن خلق، کاهش فعالیت‌های روزمره و عدم انگیزه برای انجام آن، گوشه‌گیری و کاهش یا افزایش اشتها است. ایمی پرامین به علت داشتن اثر آرام بخشی کم نسبت به سایر داروهای این گروه باعث بهبود اشتها، افزایش خلق و فعالیت روزمره شده و به ویژه در بیماران افسرده‌ای به کار می‌رود که دچار انزوا و دل مردگی هستند. اگر ایمی پرامین را هنگام خواب مصرف کنید یک خواب آرام و عمیق را پدید می‌آورد. این دارو همچنین برای شب ادراری کودکان نیز به کار می رود ولی نتایج درمانی آن هنوز مشخص نشده است.

عوارض جانبی ایمی‌پرامین

ایمی پرامین می تواند عوارض مختلفی ایجاد کند و مصرف بیش از اندازه آن باعث کما و بی‌نظمی ضربان قلب می‌شود. اطلاعات دارویی دارویی که برای شما تجویز شده است، برای درمان بیماری‌تان مناسب است، از تغییر دوز آن بدون دستور پزشک خودداری نمایید.

شکل دارویی

قرص، آمپول و شربت

تعداد دفعات و زمان مصرف

1 تا 3 بار روزانه

مقدار مصرف در بزرگسالان و کودکان

در بزرگسالان، معمولا 75 تا 200 میلی‌گرم روزانه (حداکثر 300 میلی‌گرم در بیماران بستری در بیمارستان)؛ در کودکان، کم کردن دوز دارو بر اساس سن و وزن کودک ضروری است.

روش نگهداری

ذخیره سازی در ظروف دربسته، در جای خشک، خنک (دمای اتاق) و به دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

فراموش کردن یک وعده مصرف ایمی‌پرامین

هر زمان مصرف ایمی‌پرامین به یادتان آمد بلافاصله بخورید، اما اگر تا دوز بعدی 3 ساعت مانده بهتر است کل دوز روزانه را در یک وعده، آن هم در هنگام خواب مصرف کنید.

شروع اثر ایمی‌پرامین

بعضی از اثرات دارو بعد از چند ساعت نمایان می‌شود. اثر ضدافسردگی آن حداقل پس از 2 تا 6 هفته ظاهر می‌گردد. مدت اثر اثر ضدافسردگی آن در مصرف طولانی مدت تا 6 هفته باقی می‌ماند. عوارض جانبی پس از چند روز از بین می رود. رژیم غذایی توصیه شده ندارد

عوارض قطع مصرف ناگهانی ایمی‌پرامین

قطع مصرف دارو قطع ناگهانی ایمی‌پرامین باعث ایجاد علائم قطع دارو (مانند سردرد، تهوع، تشنج، تعریق و ضعف) می‌شود، بهترین روش قطع دارو کاهش تدریجی آن تا قطع نهایی است که باید با نظارت پزشک انجام پذیرد.

مصرف بیش از اندازه یا اوردوز

در صورت از دست رفتن هوشیاری فورا به اورژانس خبر دهید و تا رسیدن اورژانس اقدامات اولیه را انجام دهید. به راهنمایی اقدامات اولیه در مسمومیت‌های دارویی مراجعه کنید.

عوارض جانبی مصرف طولانی مدت

با مصرف طولانی مدت مشکل خاصی به وجود نمی‌آید. توجه داشته باشید ایمی پرامین جهت درمان شب ادراری کودکان، بیش از 3 ماه مصرف نمی‌شود.

توصیه‌های ضروری

این دارو باعث افزایش اشتها شده و بهتر است غذاهای کم کالری و حجیم خورده شود که باعث افزایش وزن نگردد، حداقل هفته یک بار خود را وزن کنید. برای جلوگیری از خشکی دهان، آب ولرم قرقره کنید، از آب نبات یا آدامس كم قند استفاده کنید.