تا حالا دیده‌ای کسی بزرگ تر از دهانش حرف بزند؟ از لبخندی که گوینده موقع گفتن آن حرف بر لب دارد و برق توی چشم‌هایش موقع گفتن کلمات، فهمیده‌ای که او واقعا از گفتن آن حرف احساس غرور می‌کند. (احتمالا برای آنکه وضعیت را از آن هم بدتر کند، کلمه ای را اشتباه، نابجا و حتی غلط تلفظ می کند؛ چه افتضاحی!)

چگونه باهوش به نظر برسیم؟

از نظر مردم دنیا آدمهایی که دامنه لغات غنی‌تری دارند، آدم های خلاق‌تر و باهوش‌تری هستند. کسانی که دامنه لغات وسیعی دارند، سریع‌تر استخدام می‌شوند، سریع‌تر ترفيع می‌گیرند و دیگران بیشتر به حرف‌هایشان گوش می‌دهند. بنابراین برندگان بزرگ از کلمه های کامل و پرمعنا استفاده می‌کنند، ولی هیچ وقت هم حرف‌هایشان غیرطبیعی و نامناسب به نظر نمی‌رسد. جمله‌ها به زیبایی از زبانشان جاری می‌شود تا به گفتگوهایشان غنا دهد. کلمه‌هایی که آنها به کار می‌برند کاملا مناسب با موقعیت است. بازیکنان بزرگ بازی زندگی با همان دقتی کلمه هایشان را انتخاب می کنند که بلوزشان را. آنها واژه هایی را استفاده می کنند که با شخصیتشان و منظوری که دارند مناسب باشد.

چگونه باهوش به نظر برسیم؟

خبر بی نهایت خوش آن است که تفاوت بین دامنه لغت غنی و دامنه لغت معمولی فقط پنجاه کلمه است. چیز زیادی لازم نداری تا مثل یک برنده بزرگ به نظر بیایی. فقط دوازده کلمه فوق العاده است که به هر کسی که از آنها استفاده کند این حال و هوا را می‌دهد که یک ذهن خلاق و مبتکر دارد.

به دست آوردن این دامنه لغت عالی، کار ساده ای است. لازم نیست خودت را در فرهنگ های لغت غرق کنی؛ تنها کاری که باید بکنی این است که به چند تا کلمه پوسیده و رنگ و رو رفته که مدام استفاده می کنی فکر کنی: باهوش، خوب، خوشگل و … حالا به سراغ قفسه کتابهایت برو و فرهنگ لغت را بردار و آن کلمه را پیدا کن (احتمالا خودت هم از اینکه همیشه از این کلمه استفاده می کنی دیگر خسته شده ای.) بعد به سراغ واژه های معادل آن کلمه بگرد و آنها را روی کاغذی بنویس. خواهی دید که در آخر کار لیست بلندبالایی خواهی داشت.

برای مثال اگر به سراغ کلمه باهوش رفته ای، چندین معادل برای آن پیدا خواهی کرد. بعضی از این واژه ها پرزرق و برق و معنادار هستند مثل زیرک، کاردان، زرنگ، ناقلا و … . لیست را تا پایین برو و هر کدام از کلمه ها را با صدای بلند بخوان. کدام یک به شخصیت تو بهتر می خورد؟ کدام مناسب توست؟ مثل لباس هر کدام را امتحان کن. با کدام یک احساس راحتی می کنی؟ چند تا از کلمه هایی را که از آنها خوشت آمده است انتخاب کن و آن قدر آنها را با صدای بلند پیش خودت تکرار کن تا کاملا جزئی از دامنه لغاتت بشود. دفعه بعد که می خواهی از هوش کسی تعریف کنی، می توانی او را غرق در این عبارت های متنوع کنی. «این کارت واقعا از ذکاوتت بود!» « چقدر عاقلانه!» «ناب بود!» یا شاید «چقدر تو زیرکی!»

چگونه در برخورد با خانم ها باهوش جلوه کنیم؟

فقط مخصوص آقایان؛ آقایان، خانم ها ساعت های زیادی را جلوی آیینه می گذرانند (این موضوع برای بیشتر مردها عادی شده!) اما آقای محترم، وقتی که خانمت با آرایش تمام برای رفتن به شام از پله ها پایین می آید یا اینکه خانمی را برای شام دعوت می کنی، به او چه می گویی؟ اگر فقط بگویی «خوب، حاضری که بریم؟»، فکر می کنی آن خانم چه حالی می شود؟

برای اینکه مردها کمکی شود که این اشتباه را تکرار نکنند، بهتر است تک تک مردها معادل هایی برای کلمه خوشگل یا محشر پیدا کنند. مثلا می توانید بگویید: «عزیزم، خیلی باوقار شدی» با این جمله آه از نهاد تمام زنها برمی آید.یا بگویید: «عزیزم، مثل ماه شدی» اووه، با این جمله دل تمام زنها ضعف میرود. همچنین می توانید در حالی که دست های او را در میان دستهایتان می گیرد بگویید: «عزیزم، چقدر دلربا شدی» با این جمله بیشتر زن ها غش می کنند! آقایان، توجه کنید: «واژه ها روی زنها به شدت جواب میدهد.»

چند پیشنهاد دیگر برای اینکه باهوش جلوه کنیم

فرض کن در یک مهمانی هستی و حسابی دارد به تو خوش میگذرد. به میزبان نگو مهمانی ات فوق العاده است، همه این حرف را به او می زنند، به او بگو مهمانی اش باشکوه است، بهشتی است یا خارق‌العاده است. میزبانت را در آغوش بگیر و به او بگو اوقات فوق العاده ای یا اوقات به یاد ماندنی و قابل ملاحظه ای یا اوقات درخشانی را پشت سر گذاشته ای.

دفعات اول که کلمه ای مثل باشکوه را به کار می بری، ممکن است چندان راحت نتوانی آن را به زبان بیاوری، ولی با کلمه «فوق العاده» مشکلی نخواهی داشت. خوب، فوق العاده چندان هم با باشکوه تفاوتی ندارد. هیچ کدام صداهایی سخت تر از دیگری برای تلفظ کردن ندارد. مسئله مهم در مورد کلمه ها، آشنا شدن و عادت کردن به آنهاست. کلمه های جدید را چندین بار برای خودت تکرار کن. طولی نمی کشد که درست مثل وقتی که کفش تازه ای را به پا می کنی، این کلمه ها را هم راحت به زبان می آوری.

چگونه باهوش جلوه کنیم؟

فرهنگ لغت شخصی

در فرهنگ لغت دنبال کلمه های عادی بگرد که هر روز استفاده می کنی. بعد درست مثل پا کردن کفش تازه، زبانت را توی این کلمه های جدید کن تا ببینی در دهانت می چرخند یا نه. اگر از آنها خوشت آمد، آنها را جایگزین کلمه های قبلی کن یادت باشد، فقط پنجاه کلمه باعث تفاوت بین دامنه لغات غنی و خلاق و یک دامنه لغات معمولی است. هر روز یک کلمه جدید را جایگزین کلمه قدیمی خود کن. آن وقت بعد از تقریبا دو ماه جزء نخبگان کلام خواهی بود.