پرورش عزت نفس الزامأ به زمان زیادی نیاز ندارد. کارهای مفرح و لذت بخش زیادی وجود دارد که میتوانید انجام دهید تا نظرتان را در مورد خودتان بهتر کنید و چشم اندازتان به زندگی را بهبود دهید. در این مطلب 10 کار متفاوت مطرح شده که می توانید به سادگی و به سرعت آنها را انجام دهید تا احساس ارزشمند بودنتان را افزایش بدهید. برخی از آنها کوتاه و به صورت نکته هستند و برخی از آنها مفصل تر شرح داده می شوند.

روش های ساده ای که عزت نقس را به طور قابل توجهی افزایش می دهند

خبره شدن در کاری که از آن لذت می برید باعث افزایش عزت نفس می شود

حیطه ای را پیدا کنید که شما را به خود جلب کند، موردی که به طور طبیعی در آن عالی هستید و بریادگیری کاری که می توانید در مورد آن انجام بدهید تمرکز کنید. این به مقداری سخت کوشی و عزم نیاز دارد اما به زحمت تلاشی که می کنید می ارزد. شما به اراده لازم برای توجه به این حیطه و عزمی جزم برای موفق شدن نیاز دارید.

برای اینکه خیلی سریع به مهارت بالا دست پیدا کنید، اغلب باید تمرین کنید. همچنان که در حیطه مدنظرتان کار می کنید، تعدیل ها و پیشرفت هایی ایجاد کنید تا اینکه حتی بهتر از گذشته عمل کنید. این باعث می شود صلاحیت شما افزایش پیدا کند و در نتیجه منبعی از رضایت و موفقیت برای شما فراهم آورد.

وب سایتها، کتاب ها و مقالاتی را بخوانید که روحیه تان را بالا می برد

اگر عادت دارید افکاری نامناسب در مورد خودتان به ذهن راه دهید، می توانید با خواندن موضوعاتی که باعث می شود به جنبه درخشان تر زندگی نگاه کنید، روحیه تان را افزایش دهید.

شما میتوانید با به دست گرفتن کنترل آنچه در برابر چشمانتان قرار می دهید، روحیه تان را بالا ببرید. تماشای برنامه ها و فیلم هایی تلویزیونی که رفتارهای خشن و نامحترمانه در آنها دیده می شود و همچنین نگاه کردن به تبلیغات تجاری، می تواند باعث شود که احساس قربانی بودن به شما دست دهد و احساس کنید که به اندازه کافی خوب نیستید. اگر بیشتر مواقع به این قبیل برنامه ها نگاه کنید، عزت نفس شما به سادگی سقوط خواهد کرد.

خواندن مطالبی که روحیه را بالا می برد، می تواند به شما الهام دهد تا زندگی بهتری داشته باشید. دنبال مطالبی بگردید که بر رشد شخصی، انگیزه، تفریح و سرگرمی، و روش های جذاب بالا بردن روحیه تأکید دارند.

هر شب سه کاری را مرور کنید که در آن روز به خوبی انجامشان داده اید

پایان دادن روز با مرور کارهایی که به خوبی انجام داده اید، به ایجاد احترام به خود در شما کمک می کند. چند دقیقه ای را به بررسی رویدادهای روز اختصاص دهید. چشم هایتان را ببندید و وارهیده شوید. در ذهنتان آنچه را رخ داده است مرور کنید. این مرور را با وقایع صبح شروع کنید، بعد به سمت عصر حرکت کنید و کار را با غروب به پایان برسانید. رویدادهایی را که رخ داده اند، مردمی را که در آن روز در زندگیتان حضور داشته اند، تصمیماتی را که گرفته اید و موفقیت هایی را که به دست آورده اید مرور کنید.

برای همه اتفاقات خوبی که افتاده است و به آنها دست پیدا کرده اید، سپاسگزار باشید. دست کم به سه موردی توجه کنید که در آن روز برای شما موفقیت آمیز بوده است و آن را به خوبی انجام داده اید. بابت هر آنچه احساس خوب در موردش داشته اید، چه کوچک و چه بزرگ، خدا را شکر کنید. می توانید کارهایی را یادداشت کنید که بار بعد به صورت متفاوت انجام خواهید داد.

یک بررسی در هنگام غروب به شما کمک می کند همه اتفاقات خوبی را که در زندگیتان افتاده است، شناسایی کنید و بفهمید که در آینده چگونه می توانید آنها را بهبود دهید.

حذف رفتارهایی که باعث تلف شدن زمانتان می شوند باعث افزایش عزت نفس می شود

آیا زمان زیادی را صرف تماشای تلویزیون می کنید؟ بازی های ویدئویی می کنید؟ اینترنت را مرور می کنید؟ همه این ها تلف کننده های وقت هستند که به شما حس عزت نفس نمی دهند. یا کلا انجام این کارها را کاملا متوقف کنید یا زمان انجام آنها را کاهش دهید. این ساعت ها را با روش های سازنده، خلاق و مثبت پر کنید. از خودتان بپرسید:

 • چه چیزی شما را هیجان زده می کند؟
 • از انجام چه کاری لذت می برید و در انجام کدام کار مفید خوب هستید؟
 • می خواهید به چه موفقیت هایی دست پیدا کنید؟

پاسخ به این سؤالات جهت را به شما ارائه می کند.

فهرستی از موفقیت هایتان تهیه کنید

هروقت افکارتان در مورد خودتان منفی شد، فهرستی از موفقیت هایتان تهیه کنید تا بتوانید تمرکزتان را تغییر دهید. یک برگه کاغذ و یک قلم یا مداد بردارید، یا یک صفحه خالی آنلاین ایجاد کنید. زمان سنج را روی حداقل پانزده دقیقه تنظیم کنید. سپس نوشتن همه موفقیت هایتان در جوانی و بزرگسالی را شروع کنید. همه کارهای بزرگ یا کوچکی را بنویسید که به ذهنتان می رسد و برای خودتان و دوستان، اعضای خانواده، همسایه ها و افراد کاملا غريبه انجام داده اید. مواردی مثل این را در فهرست تان قرار دهید:

 • مهربان بودن با حیوانات
 • کاشتن گیاه در باغ یا مراقبت از گیاهان خانگی
 • فرستادن کارت پستال برای یک دوست
 • انجام کارهای هنری
 • گرفتن نمره های خوب
 • به پایان رساندن کارهای خانه
 • کمک به یک غریبه برای عبور از خیابان

بعد از اینکه این فهرست را تهیه کردید، چندبار آن را بخوانید، خودتان را بابت انجام این کارها تحسین کنید و اجازه دهید که برای انجام همه این کارها حس غرور و افتخار عمیقا در وجودتان ریشه بدواند.

از دیگران بخواهید که با آنها بیرون بروید

دوستان خوب شما را به همین شکلی که هستید دوست دارند و مصاحبتشان را بی چشمداشت به شما ارزانی می کنند. سپری کردن اوقاتی مفرح باهم می تواند پیوند دوستیتان را مستحکم تر کند. تقاضای بیرون رفتن از آنها می تواند به رشد رابطه تان کمک کند.
اما کجا می توانید بروید؟ در اینجا چند نظریه را می بینید:

 • به سینما برای تماشای فیلم
 • به یک فروشگاه یا بازار برای خرید
 • به پارک برای قدم زدن و صحبت کردن
 • به زمین اسکیت روی یخ یا اسکیت معمولی
 • به باشگاه بولینگ
 • به رستوران برای صرف یک وعده غذا
 • به مهمانی دوستی دیگر
 • به سالن ورزش
 • به مراکز ماساژ

تدریس مهارت هایتان به کسی که میخواهد آنها را یاد بگیرد باعث افزایش عزت نفس می شود

وقتی به دیگران تدریس کنید، اعتماد به نفستان افزایش پیدا می کند چون فرصت دارید دانش کسی را که به او چیزی می آموزید و درک او از موضوع را گسترش دهید. می توانید الگویی مثبت باشید و به دانش آموزتان کارهایی را که باید انجام دهد و مواردی را هم که باید از آنها اجتناب کند، آموزش دهید.

تدریس به کسی که به مهارت های شما علاقه مند است، به معنای مشارکت تجارب و دیدگاهتان است. سهیم کردن دیگران در آنچه در آن موفق شده اید و همین طور اشتباه هایتان و آنچه از آن یاد گرفته اید، به دانش آموز شما کمک می کند از چالش ها و چگونگی انعطاف پذیر بودن در مسیر آگاه شود.

اعتماد به نفس به معنای داشتن این باور است که می توانید در انجام کاری موفق شوید. اگر عزت نفس داشته باشید، آن گاه به خودتان احترام می گذارید و باور دارید که موجودی ارزشمند هستید بدون اینکه به آنچه کسب کرده اید توجه کنید. ارائه بازخورد به دانش آموزتان برای کسب بینش و بصیرت در پرورش
مهارت هایی خاص و تأیید موفقیت هایش باعث می شود اعتماد به نفس و عزت نفس را هم در او ایجاد کنید.

برنامه ریزی سفری هیجان انگیز یا انجام کاری سرگرم کننده

وقتی برای سفر برنامه ریزی می کنید، این کار را برای هیجان، ماجراجویی یا سرگرم کننده بودنش انجام می دهید. این کاری متفاوت است که انجام می دهید و برنامه ریزی آن هم حسی از هدفمند بودن به شما میدهد. در اینجا نکاتی را برای برنامه ریزی یک سفر عالی مشاهده می کنید:

 • با دوستانی که دوست دارند سفر کنند صحبت کنید تا بفهمید که آنها در کجا اوقات خوبی را سپری کرده اند. به صورت آنلاین تحقیق کنید تا عکس ها و ویدئوهای افرادی را مرور کنید که رخدادهای سفرشان را نقل می کنند.
 • انواع تفریحاتی را که مکان ها ارائه می کنند، مثل اماکن تاریخی، ساحل ها، موزه ها و غیره، مدنظر قرار دهید. همچنین بررسی کنید که آیا امکانات حمل ونقل و رستورانها کافی هستند یا خیر.
 • دنبال مکان هایی باشید که از شرایط آب و هوایی آنها لذت می برید.
 • از مکان هایی که می خواهید از آنها بازدید کنید و کارهایی که می خواهید انجام دهید، فهرست تهیه کنید؛ اما برنامه زمان بندی شده خیلی سخت و تعجیلی تهیه نکنید. در تعطیلات طبق برنامه ریزی پیش می روند، بنابراین زمان بندی تان را تا حد امکان منعطف نگه دارید.
 • در چمدانتان برای آنچه به خانه خواهید آورد، جای خالی بگذارید.
 • اوقات خوشی را سپری کنید!

برای کار در سازمانی داوطلب شوید که در خدمت هدفی ارزشمند است

هیچ چیز مثل کمک به دیگران باعث نمی شود که احساس خوبی در مورد خودتان داشته باشید. انجام این کار باعث می شود احساس ارتباط بیشتری با دیگران کنید و بابت کاری که انجام می دهید به خود ببالید و داوطلب شدن به شما فرصت می دهد خدمتی به جامعه ارائه دهید.

داوطلب شدن مزایایی دارد. در اینجا برخی از آنها را می بینید:

 • به شما کمک می کند دوستان و ارتباطاتی جدید پیدا کنید.
 • به شما فرصت می دهد مهارت های اجتماعی تان را تمرین کنید و توسعه دهید.
 • باعث می شود اعتماد به نفس شما افزایش یابد چون کار مهم و با ارزشی انجام می دهید.
 • برای شما و کسانی که به آنها کمک می کنید شادی بیشتری فراهم می کند.
 • به شما فرصت میدهد حرفهای جدید را امتحان کنید.
 • به شما مهارت های جدیدی را آموزش می دهد که می توانید در هنگام جست وجوی شغل جدید از آن استفاده کنید.

وقتی در حال بررسی هستید که در کجا داوطلب شوید، خودتان را فقط به یک سازمان یا یک نوع کار داوطلبانه محدود نکنید. هوشمندانه ترین کار این است که از چند سازمان بازدید کنید و در مورد فرصت هایی که در دسترس است چیزهایی یاد بگیرید و ببینند آیا می توانید با کارمندان و داوطلب های دیگر ارتباط برقرار کنید یا خیر.

همچنین، روزنامه محلی تان می تواند اطلاعاتی در مورد کارهای داوطلبانه در اختیارتان بگذارد و بعضی جوامع هم سازمانی دارند که مختص فراهم آوردن داوطلب برای سازمان ها است، بنابراین از این روش ها در صورتی که در جامعه تان در دسترس هستند، استفاده کنید. در حینی که مکان های متفاوت داوطلب شدن را مدنظر قرار می دهید، سؤالات زیر شما را مطمئن می کند که آیا بین آنچه آنها نیاز دارند و آنچه شما عرضه می کنید، هماهنگی وجود دارد یا خیر.

 • چه نوع مأموریتی برای شما مهم است؟
 • چه مهارت هایی دارید؟
 • می خواهید چند روز داوطلب شوید و در این روزها چند ساعت به صورت داوطلبانه کار کنید؟
 • آیا کار در تنهایی را ترجیح می دهید یا دوست دارید که عضو یک تیم شوید.
 • می خواهید چه مقدار مسئولیت بپذیرید؟

وقتی سمتی داوطلبانه پیدا کردید که به شکل متقابل از آن سود می بردید، می توانید تا وقتی که دوست دارید آن را حفظ کنید. مزیت های داوطلب شدن خیلی زیاد است، بنابراین اگر وقت و گرایشش را دارید، آن را مدنظر داشته باشید.

به راه بیفتید؛ زمان آن است که زندگی جدیدتان را شروع کنید

بعد از اینکه کشف کردید که باید چه مواردی را تغییر دهید و چگونه این تغییرات را انجام دهید، به راه بیفتید و کار را شروع کنید. اجرای برخی از پیشنهادهای ساده تر قبلی را از همین امروز شروع کنید. آنگاه خواهید دید که مزایای کوچک تقریبأ فورا شکل می گیرند.

وقتی مشاهده کردید که این مزایا یکی پس از دیگری افزایش پیدا می کند، آنگاه نگرشی مثبت پیدا می کنید که تغییر امکان پذیر است. انتظار نداشته باشید که یک شبه تغییری کامل ایجاد کنید.

صبر داشته باشید و بدانید برای اینکه به کسی تبدیل شوید که آرزویش را در سر می پرورانید، به زمان نیاز دارید. وقتی عزت نفس و اعتماد به نفس شما افزایش پیدا کند، به رشدی فزاینده دست خواهید یافت که باعث لذت زیادی در زندگیتان می شود. کار را شروع کنید؟