آیا فرزندتان می خواهد همه کارها را با هم انجام دهد؟ آیا وادار کردن او به درس خواندن برایتان کار خیلی سختی است؟ آیا همیشه حواسش جای دیگری است؟ خوب، شما تنها نیستید. اکثر والدین در دوران رشد کودک با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و خوشبختانه راه حل آن نیز خیلی دور از دسترس نیست.

در دنیای امروز آن قدر تعداد چیزهایی که کودکان را سرگرم می کند زیاد است که دیگر کودک نمی تواند روی یک موضوع تمرکز داشته باشد. با گسترش تکنولوژی، کودکان به همراه آیفون، آی پد لپ تاپ و… به دنیا می آیند و با این وسایل بزرگ می شوند. با این وجود، می توان کاری کرد که تمرکز خود را از دست ندهند. نکاتی که در ذیل مشاهده خواهید کرد به تقویت تمرکز کودکتان کمک می کند.

رازهایی برای تقویت تمرکز کودکان

رازهایی برای تقویت تمرکز کودکان

افزایش تمرکز کودکان، برای کودک داستان بخوانید

کودکان عاشق قصه هستند و قصه های قبل از خواب هم سرگرم کننده هستند و هم بار آموزشی دارند. وقتی کودک کاملا محو داستان شما شده به این معنی است که اکنون شما توجه او را به طور کامل در دست دارید و این بهترین زمان برای تقویت تمرکز در کودک است. هر چه کودک به داستان علاقه مندتر باشد تمرکز او نیز طولانی تر خواهد بود.

نیلوفر، هر شب هنگام خواب برای فرزندش داستان می خواند. او متوجه شد که این موقع، تنها زمانی است که فرزند حواس پرتش، کاملا حواس خود را جمع می کند، به همین دلیل در هر فرصتی که پیش می آمد، برایش قصه می خواند. سرانجام دخترش به قصه شب علاقه مند شد و به تدریج خودش شروع به خواندن کتاب داستان کرد.

چیزهایی که حواس کودک را پرت می کنند از او دور کنید؛ گوشی موبایل، بازی های رایانه ای و MP۳ پلیر را از روی میز مطالعه او بردارید. یک مکان مخصوص برای نگهداری دستگاه های الکترونیکی در نظر بگیرید. محل مطالعه باید جایی باشد عاری از این چیزهای مزاحم تا حواس آنها به آسانی پرت نشود. با این کار، کودک به تدریج یاد می گیرد که نباید در آن واحد چند کار مختلف انجام دهد و باید روی یک چیز تمرکز داشته باشد.

امروزه، حجم اطلاعات آن قدر وسیع و گسترده است که برای حواس پرتی فرزندتان نمی توانید تنها او را مقصر بپندارید. آنها این استعداد را دارند که ظرف کوتاه ترین زمان ممکن همه این اطلاعات را وارد مغز خود کنند، به همین دلیل حواس آنها به آسانی پرت می شود. با این وجود، نقش شما به عنوان والدین این است که مطمئن شوید که این وسایل از دسترس آنها دور نگه داشته شوند.

باوجود این که وسایل زیادی در اطراف ما وجود دارد که حواس کودک را پرت می کند، باید به او آموزش داد که در آن واحد فقط به انجام یک کار بپردازد. اولویت بندی تکالیف و کارها در این زمینه به کودک کمک شایانی می کند. به طور مثال، دوستم پارا برای اینکه فرزندش را مجبور به درس خواندن کند، همیشه با دردسر روبرو بود. الان تنها کاری که می کند این است که تا زمانی که فرزندش تکالیف خود را تمام نکرده گوشی موبایل را نزد خود نگه می دارد. قطعا او نتیجه این کار را در کارنامه تحصیلی فرزندش مشاهده خواهد کرد.

با کودک بازی هایی را انجام دهید که نیاز به تمرکز دارند

حرکت و جابجایی در کودکان کم سن و سال بسیار به سرعت انجام می پذیرد و این کودکان خیلی سریع توجه خود را از یک چیز به چیز دیگر معطوف می دارند. میتوانید با آنها بازی هایی انجام دهید که در آن، حرکات به صورت بسیار آهسته انجام می گیرد، مثلا از آنها بخواهید بروند چیزی را بردارند و برای شما بیاورند. همچنین، می توانید بازی هایی را انتخاب کنید که نیاز به تمرکز کامل کودک را دارد، مثل منچ و مارپله. میتوانید از آنها بخواهید به ساختار و رنگ یک گل نگاه کنند، یا آرام بنشینند و فقط به صداهای مختلف گوش کنند. انجام هر کدام از این کارها بسیار مفید است، اما اگر نتایج بهتری می خواهید باید از یک سری بازی هایی که نیاز به تمرکز فراوان دارند به طور منظم و روتین استفاده کنید.

بازی بهترین راه تقویت و افزایش تمرکز در کودکان است، هم برای آنها جذاب است و هم برای بزرگترها اوقات خوشی را فراهم می کند؛ اما مراقب باشید هنگام درس خواندن یا انجام کارهای دیگر، آنها را وارد بازی نکنید، هدف ما ممانعت از انجام چند کار همزمان است.

یک برنامه ثابت و منظم تنظیم کنید

داشتن یک برنامه ثابت باعث ایجاد نظم در کودک می شود و او به تدریج یاد می گیرد که توجه و تمرکز خود را حفظ کند. اجرای یک برنامه منظم در واقع به بسیاری از رفتارهای مثبت دیگر نیز می انجامد. به طور مثال، کودک دقیقأ می داند چه وقت بازی کند و چه موقع درس بخواند، چون قوانین معینی در مورد آن وجود دارد. در ضمن، کودک یاد می گیرد در یک زمان فقط یک کار انجام دهد و این به او کمک می کند مرتب و منظم باشد و بهتر تمرکز کند. همچنین مطمئن شوید کودک وقت کافی برای انجام فعالیتهای مورد علاقه خود داشته باشد تا یک تعادل سالم بین بازی و کارهای دیگر برقرار گردد.

اگر فرزندتان مشکل کمبود تمرکز دارد، مدت زمان درس خواندن را کوتاه و منقطع کنید و با گذشت زمان، این مدت را بیشتر کنید. همچنین مراقب باشید هنگام درس خواندن، چیزی حواسش را پرت نکند.

اگر فرزندتان مشکل کمبود تمرکز دارد، مدت زمان درس خواندن را کوتاه و منقطع کنید

از کودک بخواهید گوش دهد و با دقت مشاهده کند

یکی از رایج ترین روش ها این است که از کودک بخواهید محیط اطراف را مشاهده کرده و با دقت به آن توجه کند. از این طریق کودکان مجذوب این فعالیت شده و روی چیزی که می بینند تمرکز می کنند. می توانید در این رابطه سؤالاتی مطرح کنید و اگر کودکان پاسخ مثبت دادند به آنها جایزه بدهید. این کار هم فعالیت را جذاب تر کرده و هم باعث افزایش انگیزه در آنها می گردد.

در کودکان کم سن و در حال رشد، کمبود تمرکز امری رایج است، زیرا آنها در این مهروموم ها در حال جمع آوری و جذب اطلاعات هستند. همچنین با پیروی از چند نکته در همان سال های اولیه رشد کودک می توان تمرکز او را تقویت کرد. می توانید از مربی یا معلم کودک هم در این زمینه کمک بگیرید و از او بخواهید شما را راهنمایی کند. با این حال بسیاری از کودکان، بزرگتر که می شوند به خودی خود یاد می گیرند که چگونه تمرکز کنند.