هپاتیت عبارت است از تورم کبد. این بیماری می تواند نتیجه ی مصرف الکل و مواد مخدر باشد، اما معمولا آلودگی ویروسی است که باعث این بیماری می شود. ویروس های زیادی وجود دارند که می توانند منجر به بیماری هپاتیت بشوند. هریک از این ویروس ها به روشی متفاوت از بقیه عمل می کنند.

هپاتیت B چگونه منتقل می شود؟

ویروس هپاتیت B یا هپاتیت ب (به انگلیسی: Hepatitis B) (یا HBV) در تمام جهان بسیار شیوع دارد. این بیماری در واقع بسیار مسری است. ویروس هپاتیت B از راه های زیر منتقل می شود:

 • رابطه جنسی دخولی (ورود آلت به مهبل، مقعد، یادهان) محافظت نشده (بدون کاندوم) با کسی که آلوده است.
 • همچنین رابطه جنسی منجر به خونریزی با کسی که قبلا آلوده شده باشد.
 • استفاده از سرنگ و سوزن مشترک برای تزریق مواد مخدر.
 • استفاده از وسایل غیربهداشتی و استریل نشده برای خالکوبی، سوراخ کردن بدن.
 • از مادر آلوده به بچه ی درون شکم او و عمدتا در حین زایمان. البته واکسیناسیون کودک به هنگام تولد می تواند از انتقال هپاتیت B به او جلوگیری کند.
 • از طریق انتقال خون از بدنی به بدن دیگر، در کشورهایی که خون های اهدایی، از لحاظ آلودگی به هپاتیت B آزمایش نمی شوند.

علایم و نشانه های هپاتیت B

ممکن است کسی به این بیماری مبتلا باشد و قابلیت انتقال و سرایت آن به دیگران را هم داشته باشد، اما هنوز ظاهرا سالم باشد. به هر صورت، نشانه های احتمالی هپاتیت B عبارتند از:

 • یک ناخوشی کوتاه مدت و شبه آنفلوانزا
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • کم اشتهایی
 • کاهش وزن
 • یرقان یا زردی (زردی و سفیده های چشم، مدفوع رنگ پریده و ادرار زردرنگ)
 • خارش پوست

اگر برخی از علایم مشهود را دارید حتما باید سری به بیمارستان بزنید، شاید لازم باشد که بستری شوید.

بسیاری از بزرگسالانی که به ویروس هپاتیت B آلوده می شوند بعدها در تمام عمر خود نسبت به این بیماری مصونیت پیدا می کنند. اما 2 تا 10 درصد از بزرگسالانی که به این ویروس آلوده می شوند حامل و ناقل مزمن این ویروس باقی می مانند؛ یعنی این که این افراد به بیماری مزمن کبد دچار شده و همیشه احتمال سرایت ویروس هپاتیت B از بیماران به بقیه وجود دارد.

متأسفانه احتمال این که کودکان آلوده به این ویروس (به ویژه بچه هایی که تازه متولد شده اند) به هپاتیت مزمن مبتلا شده و همیشه حامل و ناقل ویروس آن باشند، بسیار زیاد است.

اگر هپاتیت B درمان نشود چه خطراتی جان بیمار را تهدید می کند؟

اگر کسی ویروس هپاتیت B را تا چند سال در بدن خود داشته باشد، مشکلات زیر را به هم خواهد زد:

 • هپاتیت مزمن
 • سیروز (تشمع کبدی)
 • سرطان کبد

آزمایش های لازم برای هپاتیت B

برای تشخیص هپاتیت B خون شما را آزمایش خواهند کرد. اگر به خاطر هپاتیت B به بیمارستان یا کلینیک رفته باشید، سؤال هایی هم از شما پرسیده خواهد شد تا مگر ریشه ی آلودگی و سرایت این بیماری به شما مشخص شود. سعی کنید به تمام سؤالها پاسخ درست و دقیقی بدهید.

مثبت بودن جواب آزمایش هپاتیت B به چه معناست؟

این مثبت بودن می تواند به دو معنا باشد: شاید در گذشته آلوده شده باشد. اگر این گونه باشد، در حقیقت شما زمانی در گذشته به ویروس هپاتیت B آلوده شده اید و بدن شما آن را از بین برده است. یعنی در حال حاضر، به طور طبیعی در برابر آلودگی احتمالی به ویروس هپاتیت B در آینده، ایمن هستید. شاید در حال حاضر آلوده باشید. اگر این گونه باشد، شما در حال حاضر ناقل و حامل ویروس هپاتیت B هستید و ممکن است آن را به دیگران هم منتقل کنید. در این حالت، خطر ابتلای شما به بیماری مزمن کبد وجود دارد و از همین رو ممکن است شما را به یک مرکز تخصصی ارجاع بدهند تا بررسیها و آزمایشهای بیشتری انجام شود.

با انجام آزمایش های بیشتر و ارجاع به یک متخصص، تکلیف ابتلا به هپاتیت B بهتر معلوم می شود. برای تشخیص و تعیین این که هپاتیت B تا چه اندازه ای می تواند روی کبد شما تاثیر بگذارد، و بهترین درمان شما چه درمانی می تواند باشد، شاید لازم باشد که نمونه ی کوچکی از بافت کبد شما برداشته شود.

منفی بودن جواب آزمایش هپاتیت B به چه معناست؟

منفی بودن نتیجه ی آزمایش بدین معناست که تاکنون هرگز به ویروس هپاتیت B  آلوده نشده اید و در نتیجه به طور طبیعی هم در برابر آلودگی به این ویروس ایمن نیستند. اگر احتمال این که اخیرا به ویروس هپاتیت B آلوده شده باشید، وجود داشته باشد، پزشک شما توصیه خواهد کرد که آزمایش مجددی بدهید و با تزریق داروی لازم، خودتان را نسبت به آلودگی در آینده هم مصون سازید.

مراحل تشخیص و درمان هپاتیت B

بسیاری از کسانی که به ویروس هپاتیت B آلوده می شوند، نیازی به درمان ندارند، چراکه تورم کبد در آنها شدید نیست. اگر بیماری تان طوری باشد که نیاز به درمان تورم کبد خود داشته باشید، برای پیشگیری از عوارض هپاتیت، لازم است که تحت مراقبت یک پزشک یا مرکز تخصصی باشید.

واکسیناسیون و مصون سازی در برابر هپاتیت B

برای مصون سازی در برابر هپاتیت ب، سه تزریق در مدت ۳ تا ۶ ماه انجام می شود. به محض این که تزریق سوم انجام شد، نمونه ای از خون شما گرفته خواهد شد تا مشخص شود که آیا تزریق های انجام شده مؤثر بوده اند یا نه.

پیگیری و اقدامات لازم بعد از تشخیص هپاتیت B

اگر تشخیص داده شد که به ویروس فعال هپاتیت B آلوده هستید، به شما توصیه خواهد شد که به طور منظم آزمایش خون بدهید. در واقع انتظار بر این است که در یک چنین مواردی، شما را به مراکز تخصصی ارجاع دهند. اگر به ویروس هپاتیت B آلوده هستید، و به نوشابه های الکلی هم عادت دارید، باید از میزان مصرف خود کم کنید. ممکن است پزشکتان توصیه کند که از خوردن غذاهای چرب پرهیز کرده و از نمک هم کمتر استفاده کنید.

اگر به هپاتیت B مبتلا هستید، به هنگام برقراری رابطه جنسی دخولی باید از کاندوم استفاده کنید تا ویروس این بیماری را به شریک جنسی خود منتقل نکنید.

فراموش نکنید که شریک شما هم اگر قبلا در برابر هپاتیت B ایمن نشده است، باید هرچه سریع تر تزریق واکسن را انجام دهد. یادتان باشد که استفاده از کاندوم خطر سرایت بیماری های آمیزشی از شما به دیگری یا از دیگری به شما را تا اندازه قابل توجهی کم می کند.

پزشک شما احتیاط های لازم برای اطمینان از عدم سرایت بیماری به دیگران، مانند عدم استفاده ی مشترک از مسواک یا وسایل اصلاح را به شما توصیه خواهد کرد. تمام این توصیه ها را باید جدی بگیرید.

Rate this post