هپاتیت (به انگلیسی: Hepatitis) عبارت است از تورم کبد (جگر). این بیماری می تواند در اثر مصرف الکل و بعضی از انواع مواد مخدر ایجاد شود، اما معمولا در نتیجه ی سرایت ویروس ایجاد می شود.

هپاتیت آ (به انگلیسی: Hepatitis A) چگونه منتقل می شود؟

ویروس هپاتیت A يا HAV در بسیاری از مناطق جهان شیوع دارد. این ویروس ممکن است از طریق خوردن غذای کثیف و نوشیدن آب آلوده، به بدن شما منتقل شود.

  • ویروس هپاتیت A در فضولات (مدفوع) وجود دارد. حتا اگر مقدار بسیار کمی از فضولات یک شخص آلوده به هپاتیت آ، با دهان شخص دیگری تماس پیدا کند این بیماری می تواند منتقل شود.
  • این بدین معناست که این بیماری می تواند در طی برقراری ارتباط جنسی در نتیجه ی تماس دهان با ناحیه ی تناسلی شریک جنسیتان به شما نیز سرایت کند.
  • رعایت بهداشت شخصی با تمیز کردن کامل دست پس از دفع و ادرار، می تواند خطر انتقال ویروس را به حداقل برساند.
  • علایم و نشانه های هپاتیت A

علایم و نشانه های هپاتیت A

ممکن است کسی به بیماری هپاتیت A مبتلا باشد اما در عین حال هیچ نشانه ی ظاهری خاصی هم نداشته باشد. به هر حال علایم و نشانه های هپاتیت A می توانند عبارت باشند از:

  • یک ناخوشی کوتاه مدت و ملایم و شبه آنفلوانزا
  • تهوع و استفراغ
  • اسهال کم اشتهایی کاهش وزن یرقان یا زردی (زردی پوست و سفیده های چشم؛ مدفوع رنگ پریده و ادرار زردرنگ)
  • خارش پوست

اگر برخی از این علایم مشهود را دارید، حتما باید سری به بیمارستان بزنید؛ شاید لازم باشد که بستری شوید.

آزمایش های لازم برای تشخیص هپاتیت A

برای تشخیص هپاتیت آ، خون شما را آزمایش خواهند کرد. اگر به خاطر هپاتیت A به بیمارستان یا کلینیک رفته باشید سؤال هایی هم از شما پرسیده خواهد شد تا مگر ریشه ی آلودگی و سرایت بیماری به شما مشخص شود. سعی کنید به تمام سؤال ها پاسخ درست و دقیقی بدهید.

مثبت بودن جواب آزمایش هپاتیت A به چه معناست؟

مثبت بودن جواب آزمایش هپاتیت A می تواند دو معنا داشته باشد.

شاید در گذشته آلوده شده باشید. اگر این گونه باشد در حقیقت شما زمانی در گذشته به ویروس هپاتیت A آلوده شده بوده اید و بدن شما آن را از بین برده است. یعنی در حال حاضر، به طور طبیعی در برابر آلودگی احتمالی به ویروس هپاتیت A در آینده، ایمن هستید.

شاید در حال حاضر آلوده باشید. اگر این گونه باشد باید دقت کنید که در مرحله ای از بیماری هستید که علایم و نشانه های آن را از خود بروز می دهید. در این مرحله، احتمال این که بقیه را هم آلوده کنید کمتر است، اما هفته های قبل، که بدن شما به ویروس آلوده بود ولی خبری از نشانه های بیماری نبود، احتمال این که دیگران را آلوده کرده باشید خیلی زیاد است. به هر صورت دارویی به شما تزریق خواهد شد که از شدت علایم و نشانه های بیماری کاسته شود.

بسیاری از علایم و نشانه های هپاتیت A چند هفته پس از آلوده شدن بدن، خود را نشان می دهند؛ اگرچه در بعضی موارد شخص آلوده تا ماه ها پس از آلودگی، فقط احساس خستگی می کند. احتمال کمی هم برای بیماری مزمن کبد (جگر) وجود دارد اما امکان این که فرد مبتلا، ناقل ویروس باقی بماند، وجود ندارد.

منفی بودن جواب آزمایش هپاتیت A به چه معناست؟

منفی بودن نتیجه آزمایش هپاتیت A بدین معناست که تا کنون هرگز به ویروس هپاتیت A آلوده نشده اید و در نتیجه به طور طبیعی هم، در برابر آلودگی به این ویروس ایمن نیستند. اگر این احتمال وجود دارد که اخیرا به ویروس هپاتیت A آلوده شده باشید، پزشک شما توصیه خواهد کرد که با تزریق واکسن لازم خودتان را نسبت به آلودگی در آینده ایمن بسازید. ایمن سازی برای کسانی هم که احتمال سرایت بیماری از طریق رابطه ی جنسی در آنها وجود دارد، توصیه می ش%8

Rate this post