حلواهای زیادی تومازندران پخت میشه مثل آغوز حلوا ،اسبه حلوا، خشک حلوا و … . حلوا زرد مازندرانی یکی از حلوهای خوشمزه و سنتی مازندرانه که پیشنهاد می‌کنم حتما یک مرتبه درست کنید.

چون که عطر و طعمش عالیه. درست کردنش هم خیلی راحته. در ادامه با دستور پخت حلوا زرد مازندرانی مرحله به مرحله آشنا خواهید شد.


مواد لازم برای تهیه حلوا زرد مازندرانی

  • آردسفید یک پیمانه یا یک لیوان دسته دار سرپر
  • شکر یک پیمانه
  • آب یک پیمانه
  • گلاب نصفه پیمانه
  • پودر هل یک قاشق عذاخوری
  • روغن مایع نصفه پیمانه
  • زعفرون دم کشیده میزان لازم

طرز پخت حلوا زرد مازندرانی مجلسی

طرز تهیه حلوا زرد مازندرانی مجلسی با آرد گندم سفید (حلوا آمل)

برای شروع آب و شکر رو داخل یک تابه بریزید و با هم مخلوط کنید و روی حرارت ملایم بذارید تا شکرحل بشه.

وقتی که شکرکاملا حل شد گلاب و زعفرون رو به مواد اضافه کنید و حدود یکی دو دقیقه بعد شعله رو خاموش کنید.

در ادامه آرد رو داخل تابه الک کنید و روی شعله با حرارت کم حدود نیم ساعت تفت بدید تا بوی خامی آرد گرفته بشه ولی رنگ آرد تغییر نکنه.

سپس آرد رو دوباره الک کنید و بذارید کنار.

روغن رو داخل تابه بریزید و وقتی که کاملا داغ شد، آرد رو بهش اضافه کنید.

اگه دیدید که موادتون کمی خشک شده و آرد گلوله گلوله شده، یک قاشق روغن یا کره بهش اضافه کنید تا موادتون کمی شل و روان بشه.

دقت کنید که زیاد روغن اضافه نکنید. در ادامه آرد و روغن رو روی شعله با حرارت خیلی کم بذارید و دوباره حدود یک ربع تفت بدید.

بعد پودر هل رو به مواد اضافه کنید و هم بزنید. یک دقیقه بعد شربت رو کم کم اضافه کنید و بعد از  اضافه کردن شربت حلوا رو سریع هم بزنید تا حلوا یکدست بشه وگلوله نشه.

دقت کنید کل شربت رو یک مرتبه به حلوا اضافه نکنید. وگرنه حلواتون خیلی شل میشه. شربت رو تا جایی اضافه کنید که موادتون تقریبا حالته خمیری پیدا کنه.

سپس حلوا رو مرتب هم بزنید تا حلوا جا بیفته و خودش رو جمع کنه.

هم زدن رو تا وقتی ادامه بدید که حلوا با تکون دادن به اصطلاح گهواره ایه تابه، جمع بشه و راحت به این طرف و اون طرف تابه حرکت کنه. وقتی که این اتفاق افتاد یعنی حلواتون آماده شده.

حلوای زرد مازندرانی یه حلوای خیلی لطیفه. این حلوا رو هم میتونید تو دیس سرو کنید و هم میتونید لای نون بستنی یا توی نون تارت قیف بزنید.

با این مقدار مواد اولیه که در بالا گفته شد، حدود نیم کیلو حلوای زرد مازندرانی خواهیم داشت، یا حدود 40 عدد حلوای زرد قیفی تو نون های تارت ریز خواهیم داشت.