و اما حلوا كاراملي يك حلواي لاكچري و بسيار خوشمزه، لطيف و عاليه، هر چقدر از خوبيش بگم، كم گفتم! هم ميتونين باشير درست كنين و هم با آب، هم با آرد سفيد قنادي و هم با آرد نانوايي سنگك، و هر طوري كه دوست دارين تزئين كنين. من هر دو مدل رو درست كردم، هر دوش عالی میشه.

‌از حلواهای نرم و لطیف با مزه لذیذ و جذاب به خاطر کاراملی شدن شکر این حلوا طعم بی نظیری داره و مزه تافی کاراملی میده! در واقع حلوای ساده است که فقط شکرش ‌کاراملی میشه.

مواد لازم برای تهیه حلوا کاراملی

  • آرد نانوایی یا آرد سفید ۱۵۰ گرم (حدود ۱ لیوان) (من آرد سنگک استفاده کردم)
  • شکر ۲۲۰ گرم (حدود ۱ لیوان)
  • آب جوش ۲۵۰ گرم (حدود ۱ لیوان)
  • مجموع روغن و کره حدود نصف لیوان (من کره ۵۰ گرم، روغن مایع حدود ۱/۴ لیوان، ۲ قاشق غذاخوری سر صاف روغن حیوانی استفاده کردم)
  • زعفران به میزان لازم
  • گلاب ۱/۴ لیوان

طرز تهیه حلوا کاراملی زعفرانی

طرز تهیه حلوا کاراملی زعفرانی

 

برای شروع ابتدا شکر رو داخل ظرفی ریختم و روی حرارت کم قرار دادم.

قاشق بهش نزدم، از دسته ی ظرفم کمک گرفتم، تا زمانی که شکر ذوب بشه، حواستون باشه حرارت به هیچ وجه زیاد نکنید و شکر تون هم زیاد روی حرارت نمونه که نسوزه و طعم تلخی نگیره.

شکر آب شد حالا میشه ترکیب کرد و بعد آب گرم و جوش رو کم کم بهش اضافه کردم و مرتب هم زدم.

این طبیعی هست که گوله ای از شکر می مونه و با موندن روی حرارت و هم زدن باز میشه، وقتی کامل روان شد بهش زعفران و گلاب اضافه کردم (می تونید پودر هل هم بریزید) و بعد از حرارت برداشتم.

آرد رو الک کردم و روی حرارت کم تفت دادم تا خامی آرد گرفته بشه. میزان تفت دادن شما توی رنگ حلواتون تاثیر داره، من حدود یک ساعت این ارد رو تفت دادم. بعد از تفت دادن آرد رو الک کردم.

آرد الک شده رو داخل تابه ریختم، کره و روغن رو اضافه کردم، میزان روغن تقریبی و چشمی هست حتما باز خودتون چک کنید، کمی با آرد تفت دادم و بعد شربت رو کم کم و به تدریج ریختم و مرتبا هم زدم تا زمانی که حلوا سفت بشه، اولش کمی ممکنه شل باشه با موندن روی حرارت سفت میشه و وقتی گهواره ای شد از حرارت برداشتم.

برای تزئین من از قیف استفاده کردم. البته مقداری هم داخل قالب سیلیکونی ریختم. حلوا که ولرم شد و از گرمی افتاد داخل قالب ریختم و فشرده کردم و بعد به راحتی از قالب بیرون میاد. روش هم کمی پودر پسته ریختم.