ندول یا توده های درون غده تیروئید چیست؟ ممکن است در غده تیروئید یک یا چند برآمدگی کوچک ایجاد شده و به مرور زمان بزرگ شوند. به این برآمدگی ها یا توده ها اصطلاحا ندول گفته می شود. علی رغم پدید آمدن این توده ها، تیروئید کار طبیعی خود را ادامه می دهد و ممکن است فرد بیمار هیچ علامتی نداشته باشند، و یا ممکن است ندول را در گردن خود لمس نمایند. ندول ها یا گره های غده تیروئید معمولا بی ضررند، اما گاهی ممکن است یک نشانه سرطان تیروئید نیز باشند.

گواتر چیست؟

گواتر به بزرگی غده تیروئید گفته می شود. در این حالت ممکن است غده به حدی بزرگ شود که از فاصله دور روی گردن دیده شود و یا بیمار احساس تورم در یک یا هر دو طرف گردن داشته باشد و یا متوجه شود که یقه لباس ها و گردن بند وی تنگ تر شده است. گواتر ممکن است در یک فرد مبتلا به کم کاری یا هیپوتیروئیدی نیز ایجاد شود، زیرا تیروئید در تلاش برای تولید هورمون های بیشتر رشد می کند و بزرگتر می شود. در پرکاری تیروئید نیز ممکن است به علت کمبود يد، سلول های تیروئید دچار تقسیم سلولی و تکثیر بیش از حد سريع شده و باعث رشد غده تیروئید شوند. چندین ندول تیروئید نیز می توانند با اتصال به هم باعث بزرگ شدن غده شوند.

درمان ندول و گواتر

اگر بیمار مبتلا به گره تیروئید باشد اما علائم سرطان دیده نشود، ممكن است فرد به داروهای حاوی هورمون های تیروئیدی برای کمک به جلوگیری از بزرگتر شدن گره نیاز داشته باشد. پزشک می تواند هر گونه تغيير در اندازه ندول ها را توسط معاینه فیزیکی منظم و یا انجام سونوگرافی به صورت دوره ای پیگیری نماید. اگر اندازه یک ندول خیلی افزایش یابد و بسیار بزرگ شود به طوری که با تنفس و یا بلع تداخل کند و یا سرطانی شود، ممکن است جراحی غده انجام شود. ممکن است پس از عمل جراحی جهت درمان کامل گره سرطانی، تخریب با ید رادیواکتیو انجام شود تا اطمینان حاصل شود که همه بافت سرطانی نابود شده است. گواتر بزرگ نیز به روش جراحی حذف خواهد شد. پس از عمل جراحی تیروئید، ممکن است نیاز باشد که بیمار برای همه عمر داروهای حاوی هورمون های تیروئیدی را مصرف نماید.

خطرات و عوارض جراحی تیروئید

مانند هر نوع عمل جراحی دیگر، جراحی تیروئید نیز دارای خطرات و عوارضی است که شامل:

  • خونریزی
  • عفونت
  • صدمه به اعصاب ناحيه حنجره و تارهای صوتی که ممکن است منجر به خشن شدن صدا به طور موقت یا دائم شود.
  • صدمه دائمی به غده پاراتیروئید و کم کردن فعالیت این غده. از آنجایی که این غده کنترل میزان کلسیم موجود در جریان خون را برعهده دارد، مصرف دائمی مکمل های کلسیم پس از جراحی ممکن است لازم باشد.

دوران نقاهت پس از جراحی تیروئید

بیمار باید بتواند زندگی عادی خود را طی چند هفته بعد از جراحی شروع نماید. پزشک باید بهبودی بیمار خود را پیگری نماید. پزشک می تواند هشدارهای لازم را در خصوص عوارض پس از جراحی با وی در میان بگذارد تا دوران نقاهت به سلامتی طی شود.
پزشک ممکن است از بیمار بخواهد که منطقه برش را برای چند روز پس از عمل جراحی مرطوب نگه دارد. اجتناب از فعالیت شدید برای چند هفته ضروری است، و بازگشت به کار تا زمانی که پزشک صلاح نداند منتفی است. در ظرف یک هفته بیمار باید پزشک را ملاقات کند تا محل برش بازدید شود. بخیه ها نیز احتمالا برداشته خواهند شد. محل برش در ابتدا برآمده و قرمز خواهد بود، اما به احتمال زیاد در حدود شش ماه بعد محو خواهد شد. پس از عمل جراحی، ممکن است بیمار نیاز به مصرف دارو داشته باشد. این داروها جایگزین هورمون های تیروئیدی هستند. پزشک میزان این داروها را در چند مرحله تنظیم خواهد نمود. هرگاه بیمار متوجه هر یک از این نشانه ها و یا هر گونه مسائل دیگر شود باید با پزشک خود تماس بگیرد:

  • تورم در محل برش
  • خونریزی در محل برش
  • تب، و یا حساس بودن محل جراحی (نشانه عفونت)
  • گلو درد بیش از سه هفته
  • لرزش و یا چنگ شدن دستها یا پاها و لبها (نشانه هایی از ایجاد مشكل در غده پاراتیروئید)
  • بازگشت احساس سلامتی

پس از درمان، بیمار احساس بهتری خواهد داشت، و با مراقبت صحیح می تواند سلامتی خود را حفظ نماید. اگر به بیمار هورمون تیروئید و یا داروهای دیگری داده شده است، باید آنها را به طور منظم برای کمک به حفظ تعادل هورمونی به میزان توصیه شده مصرف نماید تا بدن بتواند فعالیت های خود را در شرایط مناسب ادامه دهد. ملاقات با پزشک به طور منظم برای درخواست آزمایش خون ضروری است. این آزمایش ها نشان خواهند داد که آیا نوع و میزان داروها برای هر فرد مناسب خواهند بود یا احتیاج است پزشک تغییری در نوع و میزان داروها اعمال کند. اگر بیمار مبتلا به ندول بوده، از نظر تغییر در اندازه آن و یا ظهور ندول جديد باید به آن توجه داشت. اگر بیمار قبلا برای سرطان درمان شده است، آزمایشات منظم برای کشف زود هنگام عود بیماری لازم است.

التهاب تیروئید

ممکن است غده تیروئید در اثر تاثیر باکتری ها یا ویروس ها عفوت کند، ملتهب شود و تیروئیدیت ایجاد شود.

Rate this post