برخی از راه کارها و دستورالعمل های فنگ شویی تجربی هستند مثل چیدن مبلمان در راحت ترین حالت ممکن. بقیه دستورالعمل ها نمادین هستند مثل چیدن دایره وار اثاثیه برای ایجاد تعادل بین افراد خانواده. بسیاری از دستورالعمل ها نیز ترکیبی از این دو حالت هستند.
میز غذاخوری دایره شکل نمونه خوبی است. میز دایره شکل دوستانه ترین نوع میز است زیرا مانند میز مستطیلی پاهای افراد با هم برخورد نمی کند و همچنین هیچکس جلو دید فرد دیگر را نمی گیرد.

همچنین افرادی که دور میز دایره ای نشسته اند می توانند به راحتی با هم صحبت کرده و یکدیگر را ببینند. مطالعات نشان داده اند وقتی افراد دور یک میز گرد می نشینند بیشتر از زمانی که دور میز چهارگوش می نشینند با هم صحبت می کنند.

همان طور که می دانید برای گفت وگو در جلسات نیز از اصطلاح میزگرد استفاده می شود زیرا دایره نماد اتحاد و توازن است. یکی از قوی ترین و رایج ترین دستورالعمل های فنگ شویی که هم عملی است و هم نمادین، مرتب کردن و از بین بردن به هم ریختگی است. از دیدگاه عملی زمانی که خانه و محل کار شما مرتب و تمیز باشد راندمان کاری شما بالا می رود و در نتیجه این دستورالعمل به شما کمک می کند موفقیت بیشتری کسب کنید. از دیدگاه نمادین دورانداختن وسایل کهنه و غیرقابل استفاده فضا را برای ورود فرصت های جدید باز می کند. به بیان دیگر انرژی جهان زود جاهای خالی را پر می کند.

راه کارها و دستورالعمل های فنگ شویی و دلیل تأثیر آنها

در اینجا داستان زنی اهل کالیفرنیا را تعریف می کنم که چگونه با تبعیت از راه کارها و دستورالعمل مرتب کردن فنگ شویی موقعیت اقتصادی خوبی به دست آورد. این زن هیچ چیز را دور نمی انداخت و کشوهای آشپزخانه اش مملو از لوازم اضافی بود. طوری که در آنها را به سختی می توانست باز کند و حتی نمی توانست به خاطر بیاورد که چه چیزهایی درونشان قرار داده است. وقتی یکی از دوستان مشترک ما به ملاقات او رفت به او پیشنهاد کرد با کمک هم، کابینت های آشپزخانه را مرتب کنند. در جریان این کار آنها 148 دلار پیدا کردند.

راه کارها و دستورالعمل های آگاهانه و ناخودآگاه فنگ شویی

راه کارها و دستورالعمل های فنگ شویی هم به صورت آگاهانه و هم ناخودآگاه روی ما اثر می گذارند. یک نمونه خوب زیاد کردن تعداد لامپ ها برای جذب انرژی چی در دفتر کار است. یک نورپردازی خوب به شما کمک می کند تا بهتر ببینید و با دقت بیشتری کارهای خود را انجام دهید. این بخش آگاهانه دستورالعمل است. اما در مورد تأثیر ناخودآگاه آن، وجود نور باعث تولید هورمون سروتونین در بخش هیپوتالاموس مغز می شود و به فرد احساس مثبت و با انرژی بودن می دهد.

همین طور در مورد راه کارها و دستورالعمل هایی هم که مربوط به رنگ ها هستند این مسأله صدق می کند. مطالعات روانشناسی نشان داده اند مغز ما نسبت به رنگ ها عکس العمل نشان می دهد البته به طور ناخودآگاه. نشستن در اتاق با دیوارهای قرمز رنگ باعث تحریک مغز می شود، دمای بدن بالا می رود، تعداد دفعات تنفس بدن زیاد شده و ضربان قلب تندتر می شود. زمان برای افرادی که درون چنین اتقی بوده اند بسیار کند می گذرد. برعکس افرادی که درون اتاقی با دیوارهای آبی قرار می گیرند آرامش می یابند. دمای بدن، ضربان قلب و تعداد دفعات تنفس آنها کم می شود. این افراد زمانی را که درون اتاق بوده اند بسیار کوتاه و زودگذر عنوان کرده اند.

روانشناسان همچنین نشانه های روانی افراد را به رنگ ها نسبت می دهند. بسیاری از خانم ها به رنگ صورتی علاقه دارند، برعکس تعداد کمی از مردان به این رنگ علاقه دارند و اکثر آن را رنگی زنانه می دانند. رنگ قرمز رنگی تحریک کننده است و فرد را هیجان زده می کند. در صورتی که رنگ آبی تیره یک رنگ هوشمندانه و سنگین است. بسیاری از این دسته بندی رنگ ها بر اساس فرهنگ کشور ها انجام شده است. در غرب رنگ سفید نماد پاکی و رنگ سیاه رنگ سوگواری است. در صورتی که در چین، از رنگ سفید در مراسم عزاداری استفاده می کنند و رنگ سیاه را رنگ پول می دانند.

دو رنگ سیاه و قرمز در فرهنگ چینی معانی خاصی دارند. قرمز به اعتقاد آنها رنگ خوش شانسی و سیاه رنگ پول است. تأثیر این دو رنگ را من هم تجربه کرده ام. دستورالعمل مربوط به عطر های مختلف نیز به همین صورت است. همان طور که مطالعات رایحه درمانی نشان می دهد بوهای مختلف روی مغز انسان اثرگذار هستند خصوصا روی بخشی از مغز که با خاطره ها و احساسات فرد در ارتباط است.

به همین دلیل است که بوی کیک خانگی خاطرات دوران کودکی و مادربزرگ را برای افراد تداعی می کند. هنگام استشمام بوهای مختلف، تغییراتی در فعالیت های مغزی دیده و ثبت شده است. به این دلیل که بوی خوش، هم بر جسم و هم بر روح انسان تأثیرگذار است. پس می توانند شیوه قدرتمندی در دستورالعمل های فنگ شویی باشند.

در فنگ شویی دستورالعمل هایی که روی ضمیر ناخودآگاه فرد تأثیر می گذارند از اهمیت بیشتری برخوردارند. این دستورالعمل ها حتی زمانی که شما نمی دانید چه اتفاقی در حال وقوع است می توانند تمرکز شما را روی مسائل بیشتر کرده با توجه تان را به نکته خاصی جلب کنند. دستورالعمل های اثرگذار روی ضمیر ناخودآگاه معمولا توسط افرادی استفاده می شود که می خواهند وزن کم کنند، عادت های بد را ترک کرده و بر بی خوابی خود غلبه کنند و اهداف مشابه دیگری دارند.

نشانه ها و تصاویر می توانند لوازم مناسبی برای این کار باشند. آنچه این تصاویر را اثرگذار می کند مراحل کاربردی آنهاست. برای مثال یک کارخانه نوشابه سازی برای تبلیغ محصول خود می تواند از تصویر گروهی از دوستان که در حال نوشیدن نوشابه هستند و ظاهر شاد و سرحالی دارند استفاده کند. وقتی ما این تصویر را می بینیم به طور ناخودآگاه این نوشابه را با روابط دوستانه و شادی ارتباط می دهیم.

فنگ شویی از تصاویری استفاده می کند که شرایط رویایی افراد و آرزوهای آنها را نشان می دهد تا به افراد انگیزه سعی و تلاش برای رسیدن به آمالشان را بدهد. هرچه این تصاویر شخصی و واقعی باشند نتیجه بهتری حاصل می شود.

انواع راه کارها و دستورالعمل های فنگ شویی و نتایج آنها

هر یک از دستورالعمل های فنگ شویی مناسب شرایط و موقعیت های خاصی است. هیچ گاه یک دستورالعمل خاص را نمی توان برای همه حالت ها به کار برد. دستورالعمل هایی که مربوط به رنگ ها و بوهای مختلف هستند روی احساسات فرد تأثیر می گذارند. دستورالعمل هایی که شامل تصاویر و نقوش نمادین هستند روی فعالیت های فرد تأثیر می گذارند. شما نمی توانید هر دستورالعمل قدیمی را در شرایط امروز استفاده کنید و انتظار داشته باشید نتیجه مورد نظر را بدست آید. ولی دستورالعمل هایی که به عنوان مثال شامل آینه و بادزنگ (وسیله ای برای ایجاد صدای خوش ناشی از وزش باد و جریان هوا) هستند غیر قابل تغییرند.

معمولا برای یک مشکل چندین راه حل وجود دارد و شما می توانید هر کدام را که با شرایط و روحیه تان سازگار است به کار گیرید. دلیل اصلی استفاده از دستورالعمل های فنگ شویی، بیشتر این دستورالعمل ها را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد. البته برخی از آنها نیز
هستند که همزمان در دو دسته قرار می گیرند.

راه کارها و دستورالعمل های برطرف کننده موانع فنگ شویی

این دستورالعمل ها تمرکز را بالا می برند، سدها و موانع را برطرف می کنند و انرژی مثبت را در خانه و زندگی شما به جریان می اندازند. به بیان دیگر کرختی و رکود را از بین می برند. این دستورالعمل ها شامل تمیز کردن، مرتب کردن، تعمیر کردن و چیدمان اثاثیه هستند. در ولقع این ها رایج ترین راه کارها و دستورالعمل های فنگ شویی هستند.

معمولا بهتر است پیش از استفاده از روش های دیگر فنگ شویی ابتدا این دستورالعمل ها را اجرا کنید. برای مثال اجرای روش فعال سازی پیش از برطرف کردن شلوغی و به هم ریختگی هیچ تأثیری نخواهد داشت زیرا به انرژی تولید شده اجازه حرکت به همه جای اتاق را نداده اید. در نتیجه این کار فشار روانی و تنش زیادی به شما وارد خواهد شد.

راه کارها و دستورالعمل های فعال سازی فنگ شویی

این دستورالعمل ها انرژی را به گردش درمی آورند و رکود و کرختی را از بین می برند. همچنین جهت جریان انرژی چی را تصحیح می کنند. اغلب آنها را توسط آویزهای مختلف مانند بادزنگ و پنکه به کار می برند. لوازم برقی مانند کامپیوتر، مایکروویو و تلویزیون نیز انرژی را به گردش وا می دارند. صدا و آهنگ خصوصأ صدایی که توسط زنگوله و بادزنگ تولید می شوند نیز جزو این دسته اند.

جابه جا کردن مبلمان خانه نیز باعث فعال سازی می شود. حتی حرکت افراد درون خانه نیز می تواند انرژی را از حالت رکود خارج ساخته و آن را به جریان در آورد. خطوط مستقیم هم که انرژی چی را از یک نقطه به نقطه دیگر هدایت می کنند به عنوان دستورالعمل های فعال سازی کاربرد دارند.

راه کارها و دستورالعمل های ثبات و پایداری فنگ شویی

نقطه مقابل دستورالعمل های فعال سازی هستند. این دستورالعمل ها برای آرام کردن جریان انرژی چی مورد استفاده قرار می گیرند. وقتی انرژی با سرعت زیاد در خانه شما حرکت کند می تواند تغییرات ناگهانی، ناپایدار و تنش ایجاد کند. این انرژی چی به دلیل سرعت زیادش زمان کافی برای تقویت روابط و وضعیت اقتصادی شما نخواهد داشت و ممکن است روی قسمت های دیگر زندگی اثر نامناسبی بگذارد.

دستورالعمل های ثبات و پایداری، حرکت انرژی چی را کند کرده و شامل وسایل و مبلمان بزرگ و سنگین و دیگر لوازمی هستند که جرم و وزن زیادی دارند. اشکال چهارگوش به خصوص مربعی که با ثبات و پایداری در ارتباط هستند (لوازم چهار گوش به راحتی قابل جا به جا کردن نیستند) جزو این دسته از دستورالعمل ها هستند.

راه کارها و دستورالعمل های افزایشی فنگ شویی

پس از انجام دستورالعمل های قبلی بهتر است از دستورالعمل های افزایشی استفاده کنید. این دستورالعمل ها باعث رشد و نمو می شوند. گیاهان زنده که رشد می کنند و به همین دلیل نماد رشد و توسعه اند یکی از متداول ترین دستورالعمل ها هستند. چوب از درختان گرفته می شود پس هر گونه جسم چوبی نیز جزو این دسته قرار می گیرد. در برخی موقعیت ها آینه ها می توانند باعث رشد و ترقی شوند. برای مثال نصب یک آینه در اتاق های کوچک باعث بزرگتر شدن اتاق می شود. آینه هر چیزی را دو برابر می کند و به نظر می رسد دو تا از آن جسم وجود دارد.

Rate this post