طرز پخت این پنکیک ساده و بدون کره خیلی راحته. پن (pan) به معنای ماهیتابه و منظور از پنکیک (pancake) کیک نازک، تخت و گرد است که در ماهیتابه پخته میشود و در میان کودکان پرطرفدار است.

پنکیک را اغلب بعنوان صبحانه با کره، مربا، عسل، خامه، نوتلا، گردوی خرد شده و .. میل میکنند. البته آن را با میوه های تازه خوشمزه مثل موز، توت فرنگی، آناناس و .. بعنوان عصرانه هم میخورند. نیازی به همزن برقی و فر ندارد و نیم ساعته حاضر میشود.


مواد لازم برای تهیه پنکیک ساده بدون کره با شیر (هشت عدد)

مواد لازم مقدار
تخم مرغ یک عدد
وانیل نوک قاشق چایخوری
شکر چهار قاشق غذاخوری
شیر یک پیمانه
روغن مایع چهار قاشق غذاخوری
نمک خیلی کم (نوک چاقو)
آرد یک پیمانه معادل صد و بیست و پنج گرم
بکینگ پودر یک دوم قاشق چایخوری

دستور پخت پنکیک ساده بدون کره با شیر مرحله به مرحله

طرز تهیه پنکیک ساده بدون کره
۱. یک کاسه متوسط برمیداریم.

۲. یک عدد تخم مرغ که به دمای محیط رسیده داخل آن میاندازیم.

۳. نوک قاشق چایخوری وانیل به آن اضافه میکنیم. اگر وانیل بیشتری بریزیم باعث تلخی میشود. وانیل را میتوانید از لوازم قنادیها بخرید.

۴. چهار قاشق غذاخوری شکر به آن اضافه میکنیم و سه چهار دقیقه با همزن دستی یا با چنگال آنقدر هم بزنید تا کمی کف کند و کرم رنگ شود. نیازی به همزن برقی نیست.

۵. یک پیمانه شیر به دمای محیط رسیده یا آب ولرم اضافه میکنیم. بهتر است شیر استفاده کنیم زیرا پنکیکمان بافت نرم تر و طعم بهتری میگیرد.

۶. چهار قاشق غذاخوری روغن به آن اضافه میکنیم و کمی هم میزنیم تا ترکیب شوند.

۷. به اندازه نوک چاقو نمک اضافه میکنیم.

۸. یک پیمانه معادل صد و بیست و پنج گرم آرد را الک کرده و طی سه مرحله اضافه میکنیم و هر بار هم میزنیم تا ترکیب شوند.

۹. یک دوم قاشق چایخوری بکینگ پودر اضافه میکنیم و کمی هم میزنیم. بعد از افزودن آن خیلی هم نزنید وگرنه خاصیت آن کم میشود. بکینگ پودر حتما باید تازه باشد آن را از لوازم قنادیها بخرید.

۱۰. یک ماهیتابه کوچک نچسب را بدون هیچ روغنی دو دقیقه روی شعله متوسط و حرارت متوسط میگذاریم تا داغ شود. دقت کنید که در همه مراحل حرارت متوسط است به هیچ عنوان حرارت را کم و زیاد نکنید.

۱۱. از مواد به اندازه یک ملاقه کوچک برداشته و وسط ماهیتابه میریزیم. نیازی نیست مواد را پخش کنید چون خودش به حد کافی شل است و پخش میشود.

۱۲. دو سه دقیقه صبر میکنیم تا روی آن کاملا حباب بزند سپس پنکیک را به آرامی برمیگردانیم و یکی دو دقیقه هم صبر میکنیم تا این طرفش هم رنگ بگیرد. اگر زود برگردانید رویش کمرنگ میشود.

پنکیک ساده بدون کره ما آماده شده. نوش جان

5/5 - (1 امتیاز)