وقتی که آدم افسرده بشه، به شدت تحریک پذیر میشه، هر صدایی و هر حرفی آشفته‌ش می‌کنه! به سرعت برق و باد عصبانی میشه! بی عاطفه میشه، جلوش آدم هم سر ببرن ککش نمی‌گزه! عملکرد جنسیش تعطیل میشه! خوابش اپنقد سبک میشهکه با صدای حرکت سوسک زیر کابینت از خواب پا میشه و ..

به هر حال اگه تا به حال تو زندگیتون افسردگی رو تجربه کرده باشید خوب درک می‌کنید که عجب چیز عوضییه. در این مواقع بهترین کار مراجعه به روانشناس و مشاوره، اما اگه به هر دلیلی این کار براتون ممکن نیست، از این 7 راهکار و روش برای درمان افسردگی بدون دارو استفاده کنید.

راه های درمان افسردگی در خانه بدون دارو

یه سری کارها هست که انجام اونا می تونه بهتون کمک کنه که با علایم ناشی از افسردگی سازگار بشید و کلا نذارید کیفیت زندگی تون بواسطه افسردگی مختل بشه.

داشتن ارتباطات اجتماعی اولین راهکار درمان افسردگی در خانه

شما در مواجهه با افسردگی به داشتن ارتباطات اجتماعی قوی نیاز دارید. شما نیاز دارید که حداقل سه چهارتا رفیق مشتی داشته باشی که در همه حال بتونید رو کمک هم حساب کنید، هر چند
وقت یکبار دور هم جمع بشید و بگید و بخندید و حال کنید. اگه همچین رفقای ندارید برید تو جلسات گروه درمانی ثبت نام کنید.

اونجا می تونید تویه فضای سالم رفقای خوبی پیدا کنید. تو گروه درمانی شما کنار افرادی قرار می گیرین که دغدغه های مشترکی با شما دارن. شنیدن نظرات بقیه، چالش های اونا و راهکارهایی که برای مواجهه با اون چالش ها بکار می برن، می تونه به شما کمک زیادی کنه. در ضمن این حس رو به شما منتقل می کنه که تنها شما نیستین که افسردگی دارین، بلکه آدم های زیادی در طول زندگیشون با چنین مشکلی مواجه میشن.

کاهش استرس دومین راهکار درمان افسردگی در خانه

بدن شما در شرایط استرس زا میزان بیشتری از هورمون کورتیزول رو ترشح می کنه. ترشح این هورمون در کوتاه مدت خوبه چون باعث میشه سریعتر با هر چیزی که باعث استرس در زندگی شما شده کنار بیاین، اما در درازمدت می‌تونه ، منجر به ما و بشه. هرچی بیشتر سعی کنین استرس خودتون رو کاهش بدین، احتمال اینکه به افسردگی مبتلا بشین کمتره.

تنظیم خواب سومین راهکار درمان افسردگی در خانه

خوابتون رو تنظیم کنید. خواب و خلق به شدت روی هم تاثیر میذارن. مطالعات نشون دادن هشتاد درصد افرادی که افسردگی دارن، مشکلات خواب رو تجربه می کنن. افراد افسرده ممکنه تنها در به خواب رفتن مشکل داشته باشن، یا ممکنه به دلیل احساس خستگی مفرط و مداوم با بیرون آمدن از تخت خواب مشکل داشته باشه. ساعت خواب منظم کلید بهبود کیفیت و کمیت خواب هست.

حداقل یک ساعت قبل از خواب به تخت برین، تمام وسایل الکترونیکی مثل تلويزيون و گوشی موبایلتون رو خاموش کنین، از یه چراغ خواب با نور ملایم برای مطالعه با انجام به فعالیت آرامش بخش دیگه
استفاده کنین. از تخت خوابتون تنها برای خوابیدن یا سکس استفاده کنین. کار کردن در تخت خواب یا حتی اتاق خواب می تونه باعث تداعی تخت خوابتون با استرس برای شما بشه.

 اصلاح عادات غذایی چهارمین راهکار درمان افسردگی در خانه

اصلاح عادات غذایی! بین رژیم غذایی و سلامت روانی ارتباط تنگاتنگی وجود داره. در حقیقت مطالعات زیادی نشون دادن که با اصلاح تغذیه می توان اختلالات روانی رو درمان یا حتی از وقوع اون ها جلوگیری کرد.

کمبود بعضی از عناصر و ویتامین ها که برای سلامت مغز ضروری هست، می تونه منجر به افسردگی بشه. مثلا پژوهش ها نشون دادن کمبود زینک خطر ابتلا به افسردگی رو افزایش میده. اصلاح رژیم غذایی کمک بزرگی به کاهش علائم افسردگی می کنه. اما لازمه قبل از اعمال هر گونه تغییر در رژیم غذایی و استفاده از ویتامین ها و مکمل ها، با پزشکتون صحبت کنین.

جلوگیری از افکار منفی پنجمین راهکار درمان افسردگی در خانه

یادگیری نحوه جلوگیری از افکار منفی! افسردگی نه تنها باعث میشه احساس بدی داشته باشین، بلکه باعث میشه افکار منفی بیشتری رو تجربه کنین. تغییر این افکار منفی می تونه در نهایت منجر به بهبود خلق شما بشه. درمان شناختی رفتاری CBT یکی از انواع رواندرمانی هست که برای درمان افسردگی روی الگوهای فکری منفی که خطاهای شناختی نامیده میشن کار می کنه. بنابراین برای یادگیری نحوه جلوگیری از افکار منفی می تونین از کمک به متخصص استفاده کنین.

به تعویق نیانداختن کارها ششمین راهکار درمان افسردگی در خانه

کارهاتون رو به تعویق نیاندازین! علائم افسردگی مثل خستگی و مشکل در تمرکز باعث میشه افراد مبتلا تمایل به تعویق انداختن کارها و وظایفشون داشته باشن. همین تعويق انداختن منجر به تشدید احساس گناه، بی ارزشی، نگرانی و استرس میشه. به همین دلیل مدیریت زمان و تعیین deadline از اهمیت ویژه ای برخورداره. برای خودتون لیستی از اهداف کوتاه مدت و قابل دسترس بر اساس الویت تهیه کنید و سعی کنین بر اساس اون جلو برين. هر فعالیتی رو که با موفقیت پشت سر بذارین یه قدم به شکستن عادت تعویق انداختن نزدیک تر میشین.

تهیه جعبه ابزار سلامت روانی هفتمین راهکار درمان افسردگی در خانه

په جعبه ابزار برای سلامت روانی خودتون داشته باشین! جعبه ابزار سلامتی شامل انواع ابزار هست که به وسیله اونا می تونین وقتی خلقتون پایین هست، خودتون رو تسکین بدین. ابزاری که شما دارین، ممکنه برای یه نفر دیگه کار نکنه. بنابراین خیلی مهمه بفهمین دقیقا چه چیزایی به شما کمک می کنه احساس خوبی داشته باشین. به چیزایی که خوشحالتون می کنه فکر کنین، وقتی ناراحتین سعی کنین همون کارها رو انجام بدین. بازی با حیوون خونگی تون، گوش دادن به موسیقی مورد علاقتون، به دوش آب گرم یا خوندن به کتاب خوب ابزارهایی هستن که می تونن به شما کمک کنن.