افسردگی را می توان در خانه درمان کرد. به این حقیقت توجه کنید که هرچند علائم افسردگی ممکن است برای مدتی از بین بروند اما به این معنا نیست که افسردگی را می توان به طور کامل با درمان های خانگی برطرف کرد. شما نیاز دارید با فرد متخصصی درخصوص درمان یا مصرف داروی خود مشورت کنید. در اینجا روش استفاده از همه چیزهایی را که به راحتی در خانه قابل دسترسی هستند و می توان بدون ترس از اثرات جانبی به کار برد، مطرح شده است. برخی از گزینه های درمانی به گزینه های خوراکی مربوط نمی شوند بلکه به عنوان بخشی از زندگی شما اتخاذ می شوند. بنابراین، در اینجا لیستی را برایتان مطرح شده است.

اس تی. جانز وورت

یکی از معروف ترین راه ها برای درمان افسردگی استفاده از روش اس تی. جانز وورت است. مزیت این دارو چیست؟ این دارو شامل هیچ ماده شیمیایی مصنوعی نمی شود که این خود به شما اجازه می دهد از همه اثرات جانبی داروهای طبی اجتناب کنید. اس تی. جانز وورت دارویی گیاهی است که از زمان های قدیم مورد استفاده قرار گرفته شده است، مردم از آن برای بی خوابی، ناراحتی و اضطراب بهره می بردند. اما برای مدتی این دارو کاملا به فراموشی سپرده شد. به تازگی این داروی گیاهی برای درمان افسردگی دوباره استفاده می شود.

کاری که این گیاه انجام می دهد این است که فرد آرامش پیدا کند و احساس نگرانی و اضطراب را از او دور می سازد. اس تی. جانز وورت همچنین به عنوان داروی مسکن و آرامش بخش نیز عمل می کند. راه های زیادی برای مصرف آن وجود دارد، به شکل قرص یا مخلوط کردن با چای روزانه. به خاطر داشته باشید که هرچند این داروی گیاهی کمک می کند نگرانی و اضطراب را از خود دور کنید، اما به طور کامل مشکل را حل نخواهد کرد. به همین دلیل است که این دارو برای بیماران مبتلا به افسردگی شدید تجویز نمی شود.

این دارو به راحتی در اکثر مراکز سلامت یافت می شود و باید حداقل ۴ تا ۶ بار در هفته آن را مصرف کنید تا نتیجه ای قابل مشاهده را ببینید. این دارو را برای کودکان، زنان باردار یا زنان شیرده استفاده نکنید.

گینکگوبیلوبا

گینکگوبیلوبا داروی گیاهی دیگری است، کاری که گینکگو بیلوبا انجام می دهد این است که جریانات مغزی را افزایش می دهد و احساس درماندگی و پریشانی را دور می کند. این دارو همچنین به شما اجازه می دهد تمرکز خوبی پیدا کنید و کارتان را به خوبی به ثمر برسانید. اما نکته مهم درباره این دارو این است که مجبور نیستید خیلی برای مشاهده اثرات آن صبر کنید. این دارو کاملا مؤثر است و شما نیز متوجه پاکسازی ذهن خود در طول یک یا دو روز خواهید بود.

برخی از متخصصین پیشنهاد میدهند که این دارو را ۶ تا ۸ بار در هفته مصرف کنید، اما دیگران قسم می خورند که این دارو هیچ اثر جانبی ندارد. می توانید امتحان کنید و ببینید آیا این دارو برایتان مؤثر است و چقدر در از بین بردن افسردگی تأثیر دارد. مطمئن شوید که این دارو را به کودکان و زنان شیرده نمی دهید.

چای های از بین برنده استرس

چای های زیادی وجود دارند که می توان برای رهایی از افسردگی استفاده کرد. این چای ها به شما کمک می کنند با اضطراب و احساس درماندگی برخورد کنید. می توانید دو بار در روز از این چای ها استفاده کنید. حتی چای هایی نیز موجود هستند که کمک می کنند از بی خوابی رهایی پیدا کنید، به شما اجازه می دهند با آرامش بخوابید و با یک حالت هشیار و آرام از خواب بیدار شوید. سعی کنید در استفاده از این داروهای گیاهی زیاده روی نکنید زیرا ممکن است در سیستم گوارشتان اختلال ایجاد کنند. این چای ها را به کودکان زیر ۱۶ سال یا زنانی که باردار هستند یا بچه شیر می دهند، ندهید.

5-HTP

هرگز در مورد این دارو چیزی نشنیده اید؟ خب، این دارو به عنوان جایگزینی برای داروهای ضدافسردگی به کار می رود. این نام مخفف ۵ هیدروکسی تریپتوفان است، نوعی آمینواسید است که در فرآورده هایی مثل شیر، بوقلمون و غیره یافت می شود. HTP-۵ از دانه گیاهی به دست می آید که در آفریقا رشد می کند. این دارو به چرخش سروتونین در مغز کمک می کند. همچنین روی تنظیم خلق و خو نیز تأثیر دارد، به فرد اجازه می دهد تا خونسرد باقی بماند و از اضطراب رهایی پیدا کند. HTP-۵ همچنین خوابی آرام را به فرد هدیه می دهد.

از آنجا که این یک مکمل است، مزایا و معایبی نیز دارد. باید آن را امتحان کنید و ببینید آیا برایتان کاربرد دارد یا خیر. این دارو به راحتی و به شکل قرص های مکمل در دسترس قرار دارد.

روغن کبد ماهی و اسیدهای چرب امگا۳

ماهی تنها برای چشمان، پوست و مو مفید نیست، بلکه همچنین قدرتی شگفت انگیز برای رهایی از افسردگی و اضطراب نیز دارد. پژوهش ها نشان می دهد که اسیدهای امگا ۳ برای نشان دادن علائم فیزیکی افسردگی بسیار مفید هستند. این اسیدها را می توان به راحتی با استفاده از ماهی های آب سرد، مغزها و برخی از گیاهان به دست آورد. مطالعات نشان می دهد که اسیدهای امگا ۳ برای عملکرد مؤثر مغز بسیار مفیدند. به خاطر داشته باشید که چون بدن ما قادر نیست به خودی خود اسیدهای امگا ۳ را تولید کند، باید حتما مطمئن شوید که مقدار مورد نیاز اسیدهای امگا ۳ را از طریق منابع غذایی دریافت می کنید.

روغن کبد ماهی یکی از بهترین منابع برای اسیدهای چرب به شمار می رود. این ماده به شکل کپسول های مکمل در دسترس قرار دارد و می توانید به راحتی این کپسول ها را تهیه کنید. همیشه قبل از وعده های غذایی خود این مکمل ها را مصرف کنید. مطالعات زیادی این حقیقت را اظهار می دارند که امگا ۳ بسیار مؤثرتر از هر داروی ضدافسردگی دیگری عمل می کند. اگر می خواهید امگا 3 را از مواد غذایی طبیعی دریافت کنید، مطمئن شوید که رژیم غذایی تان سرشار از غذاهایی مثل سالمون، ساردین و انواع مغزهاست.

زعفران

به نظر حیرت آور می آید؟ در واقع، باور بر این است که این ماده برای افراد افسرده کاربرد خوبی دارد. فقط به خاطر داشته باشید که مصرف زیاد هر چیزی می تواند مضر باشد، بنابراین اگر می خواهید زعفران مصرف کنید، مقدار بسیار محدودی را مصرف کنید. بهتر است قبل از استفاده با متخصص تغذیه خود مشورت نمایید.

ویتامین B و C

همان طور که قبلا گفتم، فولیک اسید برای افسردگی بسیار مفید است. پژوهش ها نشان می دهد افرادی که در بدنشان سطوح پایین فولیک اسید دارند به خوبی به داروهای ضدافسردگی پاسخ نمی دهند. بنابراین کجا ویتامین B وارد عمل می شود؟ فولیک اسید نوعی ویتامین B است. این ویتامین را می توان به راحتی از سبزیجات سبز، حبوبات، میوه ها و دانه های کامل دریافت کرد. اگر به دنبال این هستید که چرا دچار افسردگی شده اید، ممکن است فقدان ویتامین B دليل آن باشد. ویتامین C ویتامین اصلی دیگر است که می تواند اثرات افسردگی را از بین ببرد. مطالعات زیادی این حقیقت را تأیید کرده اند که یک همبستگی مستقیم بین خلق و خو و ویتامین C وجود دارد. هرچقدر ویتامین C بدن کمتر شود، احتمال ابتلا به افسردگی بیشتر می گردد. می توانید به راحتی این ویتامین را از مرکبات و سبریجات به دست آورید و در صورت نیاز به مقدار بیشتری از این ویتامین می توانید از مکمل های آن بهره ببرید.

نور خورشید

نور خورشید چگونه می تواند در شما احساس بهتری را ایجاد کند؟ کاری که نور خورشید انجام می دهد این است که میزان ویتامین D در بدن را افزایش می دهد و همچنین تولید سروتونین را در مغز بالا می برد. این یعنی اولین چیزی که در هنگام صبح به آن نیاز دارید مقدار هوای تازه و نور خورشید است. آسان ترین راه برای جذب نور خورشید در زندگی این است که هر روز صبح پیاده روی کنید. همه حس هایتان بیدار خواهد شد و شما را سرحال، آرام و هشیار می سازند.

درمان با موسیقی

بله، این درواقع درمان خانگی نیست، اما می تواند به راحتی در خانه صورت گیرد. مجبور نیستید از دارو استفاده کنید، تنها چیزی که نیاز دارید موسیقی مناسب است. پژوهش ها نشان می دهد که موسیقی نه تنها آرامش بخش است بلکه انرژی خلق وخو را تأمین کرده و باعث می شود فرد احساس شادی و فعال بودن پیدا کند. در طول جنگ جهانی دوم، موسیقیدانان برای سربازان زخمی موسیقی می نواختند و نتایج حاصله شگفت انگیز بود. سربازان سریعا بهبود پیدا می کردند و حس سلامت کامل در آنها پدیدار می شد.

شما نیاز دارید موسیقی مناسبی را انتخاب کنید، مهم نیست کلاسیک باشد یا پاپ، آن موسیقی را برگزینید که بیشتر برایتان کارایی دارد. همیشه به خودتان یادآور شوید که خودتان کنترل ذهن و بدنتان را برعهده دارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که درمان مناسب را انتخاب کنید و شاهد محوشدن افسردگی از زندگیتان باشید.

Rate this post