فروماژ قهوه یک دسر فرانسوی خوشمزه و خاص! فروماژ (fromage) در زبان فرانسه در واقع معنی پنیر هستش. این دسر، پایه ی اصلی اش خامه و تخم مرغ است، به خاطر حالت پنیری و لطیفش به این نام گذاشته شده.

این میزان مواد اولیه برای من دو تا قالب دسر شد. هر قالب من تقریبا با ۴ لیوان آب پر میشه و گنجایش این میزان هست. اگر خواستید در یک قالب که گنجایشش حدود ۴ لیوان آب باشه می تونید میزان مواد پایین رو نصف کنید.

مواد لازم برای تهیه فروماژ قهوه

  • شیر ۴ لیوان
  • پودر ژلاتین ۴۰ گرم (۴ قاشق غذاخوری)
  • شکر ۱۵۰ گرم (حدود ۲/۳ لیوان)
  • خامه قنادی ۲۰۰ گرم
  • زرده تخم مرغ ۳ عدد
  • قهوه ۲ شات
  • پودر کاکائو ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری

دستور تهیه فروماژ قهوه

طرز تهیه فروماژ قهوه

من از خامه قنادی استفاده کردم و فرم دادم. برای کیفیت بهتر و لطیف شدن دسر خامه فرم گرفته عالی تره. می تونید همین میزان خامه صبحانه هم استفاده کنید، میزان شکر دستوری که من استفاده کردم براساس نوع خامه و نوع قهوه هست.

میزان شکر با توجه به تغییر مواد و ذایقه شما متغیره. من از قهوه اسپرسو استفاده کردم. از هر نوع قهوه، پودر قهوه، نسکافه و … می تونید استفاده کنید.

نصف لیوان آب سرد رو روی پودر ژلاتین ریختم و روی حرارت غیر مستقیم قرار دادم تا ذراتش خوب حل بشه .

قهوه رو دم کردم، در صورت استفاده از پودر قهوه، در یک فنجان آب گرم حل کنید. زرده تخم مرغ و شکر رو با همزن زدم کرم رنگ بشه، دورگیری کردم و وانیل ریختم و کمی زدم.

در یک ظرف شیر و قهوه ریختم و روی حرارت ملایم قرار دادم. ترکیب شکر و زرده رو کم کم اضافه کردم و مرتب هم زدم. در دسر فروماژ تخم مرغ خام به کار میره اما من هیچ رقمه با تخم مرغ خام کنار نمیام به خاطر همین روی حرارت اضافه کردم بمونه و بپزه.

ژلاتین حل شده رو هم ریختم و ترکیب کردم و از حرارت برداشتم. مواد دسر کمی از دما بیفته و خامه رو داخلش ریختم و ترکیب کردم.

من خواستم دسرم دو رنگ بشه، موادم رو دو قسمت تقسیم کردم و به یکیش پودر کاکائویی که با کمی آب حل کردم اضافه کردم.

قالب هام رو با جزیی روغن مایع چرب کردم. اول از دسری ساده ریختم و گذاشتم یخچال که از نیم بند شدن یه کوچولو بیشتر بگیره و بعد اون یکی مواد دسر کاکائویی ریختم. حداقل ۷ الی ۸ ساعتی یخچال موند. دورش رو با کارد آزاد کردم، چک کردم جایی گیر نداشته باشه. بعد روش یک دیس مرطوب قرار دادم و برگردوندم.

از خامه فرم گرفته همراه ماسوره شکوفه کمک گرفتم و دور دسر شکوفه زدم. نوش جان