کلومیپرامین (Clomipramine) با نام تجاری آنافرانیل (Anafranil)  به گروه داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای متعلق است.

بیشترین موارد استفاده کلومیپرامین

مصرف عمده‌ی کلومیپرامین در درمان افسردگی است. به طور کلی فردی را افسرده می‌نامیم که خلق پایینی دارد، بی اشتهاست یا اشتهای زیادی دارد، گوشه‌گیر و در خود است و فعالیت‌های روزمره برایش جاذبه‌ای ندارند. این دارو خلق را بالا برده، اشتها را بهبود می‌بخشد، شخص را پر جنب و جوش می‌کند و فعالیت‌های روزمره را جاذبه می‌بخشد.

کلومیپرامین به ویژه در درمان وسواس و حالات ترس کاربرد دارد. در این موارد، دارو باید هفته‌ها مصرف شود تا اثرات کامل آن نمایان گردد.

عوارض جانبی مصرف کلومیپرامین

عوارض جانبی کلومیپرامین مانند سایر داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای عبارت‌اند از خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان و يبوست و در مصرف بیش از اندازه  یا اوردوز دارو ممکن است کما و ضربان‌های غیرطبیعی قلب به وجود آید که بسیار خطرناک است. اطلاعات دارویی دارویی که برای شما تجویز شده است، برای درمان بیماری‌تان مناسب است، از تغییر دوز آن بدون دستور پزشک خودداری نمایید.

شکل دارویی

قرص، کپسول، قرص آهسته رهش و کپسول

تعداد دفعات و زمان مصرف کلومیپرامین

1 تا 3 بار روزانه. مقدار مصرف در بزرگسالان 10 تا 250 میلی‌گرم روزانه.

روش صحیح نگهداری

ذخیره‌سازی در ظروف در بسته، در جای خشک، خنک (دمای اتاق) و به دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

فراموش کردن یک وعده مصرف کلومیپرامین

در صورت فراموش کردن یک وعده مصرف دارو، هنگامی که به یادتان آمد بلافاصله مصرف نمایید، اما در صورتی که تا دوز بعدی کمتر از 3 ساعت باقی مانده، كل دوز روزانه را در یک وعده مصرف کنید که بهترین موقع مصرف آن هنگام خواب است.

عوارض قطع مصرف خودسرانه و ناگهانی کلومیپرامین

قطع مصرف ناگهانی کلومیپرامین معمولا با ایجاد علائم قطع دارو همراه است که این علائم عبارت اند از: تعریق شدید، لرز، سردرد، تهوع و ضعف، ضمنا ممکن است علائم بیماری مجددأ عود کند، برای جلوگیری از این مشکل باید دوز دارو با نظارت پزشک به تدریج کم شود تا جایی که کاملا قطع گردد.

عوارض مصرف بیش از اندازه یا اوردوز

در صورت بروز تپش قلب و از دست رفتن هوشیاری فورا به اورژانس خبر دهید و تا رسیدن اورژانس اقدامات اولیه را انجام دهید. به راهنمایی اقدامات اولیه در مسمومیت‌های دارویی مراجعه کنید.

مدت زمان شروع اثرات ضدافسردگی کلومیپرامین

شروع اثر بعضی از اثرات دارو بعد از چند روز احساس می شود ولی اثرات ضدافسردگی آن زودتر از 4 هفته ظاهر نمی‌شود، اثرات ضد ترس و وسواس آن نیز بعد از گذشت 12 هفته نمایان می‌شود. مدت اثر در شرایطی که طولانی مدت مصرف شود اثرات آن تا 2 هفته باقی می‌ماند. رژیم غذایی توصیه شده و خاصی در زمان مصرف کلومیپرامین وجود ندارد.

عوارض جانبی مصرف طولانی مدت

مصرف طولانی مدت مشکل خاصی ندارد. کنترل و پایش بررسی عملکرد قلب و کبد به طور منظم توصیه می‌شود.

توصیه‌های ضروری

در مصرف طولانی مدت دارو ممکن است ادرار به رنگ آبی متمایل به سبز تغییر رنگ دهد. جهت جلوگیری از ایجاد واکنش‌های حساسیتی پوست قبل از خروج از منزل از عینک آفتابی و لباس های پوشیه دار استفاده کنید. برای جلوگیری از عوارض گوارشی کلومیپرامین بهتر است دارو را همراه با غذا مصرف نمایید.