زمان هایی هست که برای رویارویی با یک موقعیت کاری نیاز به اعتماد به نفس بیشتری داریم. شاید قرار است سخنرانی مهمی را ارائه دهید یا می خواهید از رئیستان بخواهید تا دستمزدتان را بالا ببرد. لزوما آن قدر که باید احساس اعتماد به نفس نمی کنید، اما می توانید این نکات را دنبال کنید تا اعتماد به نفس مورد نیاز خود را به طور قابل توجهی تقویت کنید.

11 نکته برای بهبود سریع اعتماد به نفس

1. لباس های مناسب به تن کنید

وقتی به احساس اعتماد به نفس بیشتر نیاز دارید، به لباس هایتان توجه بیشتری داشته باشید. وقتی احساس می کنید ظاهر خوبی دارید، احتمالا اعتماد به نفس بیشتری نیز به دست خواهید آورد. در این صورت راحت تر می توانید با دیگران تعامل داشته باشید و با نگرانی های مربوط به ظاهر خود حواستان پرت نمی شود.

مجبور نیستید پول زیادی برای لباس هایتان بپردازید، بلکه می توانید یک سری تغییرات جزئی ایجاد کنید که می تواند در داشتن ظاهری بهتر به شما کمک کند. یک مدل موی جدید را امتحان کنید، مطمئن شوید لباس هایتان کاملا اندازه بدنتان و برازنده شماست. مطمئن شوید که کاملا آراسته هستید.

وقتی احساس می کنید بهترین ظاهر ممکن را دارید، می توانید با اعتماد به نفس بیشتری به مسیر خود ادامه دهید.

2. سرعت خود را بیشتر کنید

دفعه بعدی که به سر کار خود می روید، کمی صبر کنید و به نحوه راه رفتن افراد نگاه کنید. نحوه راه رفتن آنها چه چیزی را در موردشان بیان می کند؟ آیا آنها آرام و با سری رو به پایین راه می روند؟ یا سریع، با سری رو به بالا و با لبخندی بر لب به مسیرشان ادامه می دهند؟

می توانید با راه رفتن هدفمند در هر جایی، احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. شما با مکان هایی که می روید و افرادی که می بینید، در مأموریت هستید! حدود 25 درصد سریع تر از حد نرمال راه بروید، سرتان را بالا بگیرید و شاهد فوران انرژی در خودتان باشید. در این زمان درون خود احساس مهم بودن و اعتماد به نفس می کنید.

دفعه بعدی که به سر کار می روید به راه رفتن افراد نگاه کنید راه رفتن آنها چه چیزی در موردشان بیان می کند؟

3. ژست خود را مشاهده کنید

درست مثل بحث مربوط به راه رفتن که در بالا مطرح شد. شیوه ژست گرفتن شما مطالب زیادی را درباره احساسی که در مورد خودتان دارید به دیگران منتقل می کند. آیا آویزان و دولا هستید. شانه هایتان به سمت پایین افتاده است و کاملا بی حال و سست به نظر می رسید؟ پس به دیگران می گویید که اعتماد به نفس زیادی ندارید.

در عوض یک ژست خوب را تمرین کنید. صاف بایستید یا بنشینید، سرتان را بالا بگیرید و شانه هایتان را به سمت عقب نگه دارید. با دیگران به شیوه ای دوستانه ارتباط چشمی برقرار کنید. آنگاه احساس هشیاری، اعتماد به نفس و قدرت بیشتری خواهید کرد.

ژست خوب را تمرین کنید تا احساس هشیاری، اعتماد به نفس و قدرت بیشتری داشته باشید.

4. تبلیغ شخصی

بگذارید بگوییم شما روز واقعأ بدی دارید. در آن سخنرانی بزرگ دچار اشتباه شده اید، رئیستان شاد نیست و احساس می کنید باید از دامنه دید اطرافیان خارج شوید.

چیزی که نیاز دارید شیوه ای است برای تقویت اعتماد به نفستان تا بتوانید مسئولیت آن اشتباه را به عهده بگیرید و برای برطرف ساختن هر گونه آشفتگی وارد عمل شوید. در اینجاست که می توانید با شنیدن یک سخنرانی انگیزشی برای تقویت خود بهره گیرید؛ اما از آنجایی که نمی توانید به دیگران متکی باشید تا آنچه نیاز دارید بشنوید را بگوید، می توانید خودتان این کار را انجام دهید.

تبلیغ شخصی، سخنرانی یک دقیقه ای است که در مورد خودتان و همه نیروها و توانایی هایتان می نویسید تا هر زمان به تقویت اعتماد به نفستان نیاز پیدا کردید، بتوانید به آن مراجعه نمایید. باید بتوانید یک تبلیغ شخصی در مورد خودتان بنویسید. این می تواند یک سخنرانی کوتاه، کمتر از یک دقیقه، باشد که همه چیزهای به خصوص درباره تان را برجسته می کند. تبلیغی در مورد خودتان بنویسید و روی نقاط قوت خود متمرکز شوید.  چرا در شغلتان خوب هستید و چه چیزی را در مورد خودتان دوست دارید. هر زمان اعتماد به نفستان رو به کاهش بود، می توانید تبلیغات شخصی خود را بیرون بیاورید و آن را برای خودتان مرور کنید.

ایدئال تر این است که این نوشته را به صورت بلندبلند رو به روی آینده بخوانید؛ اما همیشه می توانید آن را به شکل آهسته نیز در پشت میز کارتان بخوانید. این به شما کمک می کند تا به خاطر آورید که هرچند دچار اشتباه شده اید اما هنوز فرد بزرگ و ارزشمندی هستید و موارد زیادی برای افتخار کردن به خودتان دارید.

5. قدردانی را تمرین کنید

احتمالا سریع ترین راه برای داشتن حس بد در مورد خودتان تمرکز بر آن چیزی است که ندارید. چیزی که به آن دست پیدا نکرده اید. یا خودتان را با افراد دیگری مقایسه کنید که احساس می کنید دستاوردهایی بیشتر از شما داشته اند.  اگر بر چیزی متمرکز شوید که هنوز به آن نرسیده اید، خودتان را مقید می کنید که به دلیل نرسیدن به اهدافتان به ضعف های درونیتان گوش فرا دهید.

به جای آن تمرکز روی قدردانی را تمرین کنید. هر روز لیستی از حداقل پنج موردی که به خاطر رسیدن به آن ها به خود می بالید یا چیزهایی را که می توانید به خاطر آنها قدردان باشید، تهیه کنید. این لیست می تواند شامل این گونه موارد باشد: رابطه با فردی که دوستش دارید، سلامتی، دستاوردهای تحصیلی، دستاوردهای حرفه ای و هر جنبه مثبتی دیگری از زندگیتان.

حتی می توانید لیستی را با خودتان نگه دارید تا هر زمان نتوانستید روی نقاط مثبتتان متمرکز شوید از آن بهره ببرید. اگر به خودتان آموزش دهید که روی چیزهایی متمرکز شوید که باید به خاطرشان قدردان باشید، از احساس اعتماد به نفس و به طور کلی شادی بیشتر در خودتان حیرت زده خواهید شد.

هر روز حداقل پنج مورد از چیزهایی را که به خاطرشان قدردان هستید روی کاتمنه بیاورید تا این گونه به خودتان آموزش دهید که روی جنبه های مثبت زندگی و خودتان متمرکز بمانید.

6. از دیگران تعریف کنید

یک شیوه مطمئن برای احاطه شدمان در هنگام منفی گرایی وجود دارد. اینکه در مورد دیگران شایعه پراکنی کنیم. وقتی احساس بدی در مورد خودمان داریم اغلب به دنبال راه هایی هستیم که آن احساسات را با شایعات بی اساس و توهین و غیبت در مورد افراد به آنها فرافکنی کنیم. به جای آن سعی کنید از جمع های شایعه ساز دور شوید.

هر فردی چیزی ارزشمند درون خود دارد؛ بنابراین روی آن متمرکز شوید. از غیبت درباره دیگران اجتناب کنید، در عوض از آنها تعریف کنید. هر چقدر بیشتر سعی کنید به جای تمرکز بر ویژگی های منفی دیگران تعریفات خالصانه ای از آنها داشته باشید، به احتمال بیشتری بر ویژگی های مثبت خودتان نیز متمرکز خواهید شد.

با دنبال کردن بهترین چیزها در دیگران می توانید بهترین ها را نیز در خودتان پدید آورید. سعی کنید خودتان را از تأثیر منفی شایعه پراکنی و غیبت دور کنید به جای آن با تعریف از دیگران بر نقاط مثبت آن ها متمرکز شوید.

7. جلو بنشینید

اجتناب از ردیف جلو یک چیز بسیار متداول است. شاید این از دوران مدرسه به ارث رسیده، وقتی که نمی خواستیم معلم ما را زیر نظر داشته باشد. خصوصا روزی که تکالیفمان را نیز کامل نکرده بودیم؛ بنابراین به سمت عقب می رفتیم و امیدوار بودیم که کسی متوجه حضور ما نشود؛

اما در محل کار نشستن در عقب تر یا نشانگر بی علاقگی است یا نداشتن اعتماد به نفس. به جای آن جلوی اتاق بنشینید. با انجام این کار در محل کار احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت؛ زیرا با این روش یاد می گیرید که هیچ چیزی برای ناراحتی و عدم آرامش وجود ندارد. به علاوه وقتی خودتان را در مقابل دید افراد مهم درون سازمان قرار میدهید آسیبی به شما وارد نمی شود بلکه برایتان مفید خواهد بود.

در ردیف جلو بنشینید تا ترس از مورد توجه دیگران قرار گرفتن را از خودتان دور سازید و احساس اعتماد به نفس بیشتری کنید.

8. در جمع سخن بگویید

بسیاری از افراد از سخن گفتن در بحث های گروهی مضطرب می شوند. ممکن است هراسان شوند که دیگران به خاطر آنچه می گویند قضاوتشان کنند و نگران ظاهر بد خود می شوند یا احساس حماقت می کنند. در هر حال ما معمولا این ترس را در ذهن خودمان تقویت می کنیم. اکثر مواقع اطرافیان بسیار بیشتر از آنچه ما فکر می کنیم، پذیرای ما هستند. به خصوص به خاطر اینکه بیشتر افراد به احتمال زیاد با همین ترس ها روبه رو شده اند. ما معمولا ترس اتر سخن گفتن در مقابل دیگران را در ذهنمان گسترش می دهیم به خصوص به دلیل اینکه اکثر افراد دیگر نیز حتما با همین ترس رو به رو بوده اند.

یک بازی با خودتان ترتیب دهید. تصمیم بگیرید که در هر بحث گروهی که در آن شرکت کردید حداقل یک بار سخن بگویید. می بینید که با گذشت زمان این کار آسان تر می شود. شما مهارت های سخن گفتن تان در جمع را بهبود خواهید داد و با به اشتراک گذاشتن نظرات و ایده های خود در مقابل دیگران احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

در حقیقت برخی مواقع اگر به مشارکت و اشتراک گذاری ایده های خود در بحث های گروهی ادامه دهید، ممکن است توسط همکاران و سرپرستان همچون رهبر قلمداد شوید.

9. ورزش کنید

در محل کارتان احساس کمبود اعتماد به نفس می کنید؟ پیاده روی کنید یا دوچرخه سواری نمایید یا در یک باشگاه ثبت نام کنید. ورزش نه تنها شیوه ای عالی برای دور کردن استرس است بلکه تعیین اهداف تناسب فیزیکی و رسیدن به این اهداف شیوه ای عالی برای داشتن احساسی بهتر در مورد توانایی های خود است.

وقتی به هریک از مراحل مهمی که برای خودتان تعیین کردید، می رسید احساس غرور خواهید کرد. به علاوه احساس انرژی بیشتر و احتمالا جذابیت بیشتری خواهید داشت که هر دوی این احساسات می توانند در بهبود اعتماد به نفس مؤثر واقع شوند.

ورزش نه تنها استرس را دور می کند بلکه رسیدن به اهداف تتاسب فیزیکی شیوه ای عالی برای داشتن حسی بهتر در مورد توانایی های خود است.

10. روی همکاری و کمک تمرکز کنید

حالتی مشابه به فکر کردن درباره آنچه باید به خاطرش قدردان باشید. شیوه ای دیگر برای دور شدن از موضوعات منفی دنیا (و در مورد خودتان) این است که بر همکاری هایی متمرکز شوید که می توانید در محل کار خود و برای دیگران داشته باشید. وقتی به جای تمرکز بر آنچه می گیرید و نحوه ادراک دیگران درباره خودتان بر آنچه می دهید، متمرکز شوید، دیگر آنقدر در مورد خودتان نگران نخواهید بود.

به علاوه اگر بتوانید به دیگران کمک کنید تا به شیوه ای مثبت همکاری داشته باشند، این کار نیز به راحتی کمک خواهد کرد تا احساس خوبی داشته باشید. با توجه به همه این دلایل تمرکز بر همکاری های شما کمک خواهد کرد تا اعتماد به نفستان تقویت شود.

وقتی تمرکز خود را از آنچه می گیرید و نحوه ادراک دیگران نسبت به خودتان به آنچه می دهید، معطوف کنید دیگر نگرانی های قبلی را در مورد خودتان نخواهید داشت.

11. از حاشیه امن خود خارج شوید

داوطلب کارها و پروژه‌ های تازه شوید. از این طریق مهارت ها و تجربیات جدیدی پیدا می کنید. با توجه به علایق، خواسته ها و محدودیت های خود، کاهی اوقات خود را به یک چالش دعوت کنید و از منطقه امن خود خارج شوید. برای نمونه می توانید داوطلب سخنرانی یا یک ارائه‌ها در اداره و محیط کار خود شوید. این حرکت شما اعتماد به نفس شما را در محل کارتان به طرز عجیبی افرایش می دهد.

Rate this post