کوکو لوبیا چشم بلبلی غذای ساده و خوشمزه‌ است که ارزش غذایی زیادی داره و برای سلامتی بدن مفیده. لوبیا چشم بلبلی میزان پتاسیوم زیادی داره و لوبیا چشم بلبلی همچنین نفخ زیادی ایجاد نمیکنه. در ادامه با دستور پخت کوکو لوبیا سبز با سیب زمینی و شوید به روش سامان گلریز مرحله به مرحله آشنا میشید.


مواد لازم برای تهیه کوکوی لوبیا چشم بلبلی به روش سامان گلریز

  • لوبیا چشم نیم کیلوگرم
  • تخم‌مرغ 6 عدد
  • سیب زمینی بزرگ 1 عدد (متوسط 2 عدد)
  • پیاز 1 عدد بزرگ
  • سیر 2 حبه
  • شوید تازه 30 شاخه
  • نمک 1 قاشق مرباخوری
  • فلفل قرمز 1 قاشق چای‌خوری
  • زردچوبه 1 قاشق چای‌خوری

طرز تهیه کوکوی لوبیا چشم بلبلی و سیب زمینی سامان گلریز در برنامه بهونه

کوکوی لوبیا چشم بلبلی سامان گلریز

مرحله اول، خیساندن و پختن لوبیا چشم بلبلی

لوبیا چشم بلبلی رو از شب قبل با آب سرد خیس کنید و دو تا سه مرتبه آبش رو عوض کنید. سپس آبش رو خالی کنید و داخل قابلمه بریزید. مقداری آب اضافه کنید تا سطح لوبیا رو بگیره. قابلمه رو روی حرارت بذارید و حدود سی تا چهل دقیقه زمان بدید تا لوبیا چشم بلبلی بپزه.
دقت کنید که در زمان پخت لوبیا، کفی که تشکیل میشه رو جدا کنید تا نفخ لوبیا کامل گرفته بشه.
وقتی که لوبیا پخت، اگه آبی داخل قابلمه مونده دور بریزید. سپس دو حبه سیر رو داخل هاون یا یک کاسه بریزید. سیر رو داخل هاون یا با گوشت کوب له کنید. سپس لوبیا چشم بلبلی پخته شده رو داخل هاون بریزد و به همراه سیر خوب بکوبید تا به صورت خمیر دربیاد.


مرحله دوم، پختن سیب زمینی

سیب زمینی رو بشویید و به همراه آب و کمی نمک داخل یک قابلمه بریزید و بپزید. دقت کنید که سیب زمینی رو نباید زیاد بپزید تا خیلی نرم و له بشه. وقتی که پخت و خنک شد، پوست بگیرید و ریز رنده کنید.


مرحله سوم، خرد کردن شوید

شوید رو بشویید و خشک کنید و سپس خرد کنید. شوید رو ریز خرد کنید یا ساطوری کنید.


مرحله چهارم، رنده کردن پیاز

پیاز رو پوست بگیرید و ریز رنده کنید.


مرحله پنجم، مخلوط کردن مواد

در این مرحله، سیب زمینی پخته رنده شده، شوید خرد شده و پیاز رنده شده رو به لوبیا چشم بلبلی له شده اضافه کنید. نمک، فلفل قرمز و زردچوبه رو اضافه کنید.
سپس تخم مرغ ها رو ابتدا یکی یکی داخل یک کاسه کوچک بشکنید و وقتی که از سالم بودنش مطمئن شدید به مواد اضافه کنید و هم بزنید یا با دست ورز بدید تا مواد کامل با هم مخلوط بشن.


مرحله ششم، سرخ کردن کوکو لوبیا چشم بلبلی

داخل یک ماهیتابه مقداری روغن بریزید و روی حرارت بذارید تا خوب داغ بشه. وقتی که روغن داغ شد، مایه کوکو رو به آرومی وسط تابه بریزید و سپس با استفاده از قاشق سطح کوکو رو صاف کنید. حدود 8 دقیقه بعد درب تابه رو بذارید و حدود 20 تا 30 دقیقه روی حرارت کم زمان بدید تا کوکو سرخ بشه. وقتی که کناره‌های کوک طلایی شد، کوکو رو برگردونید و حدود 15 تا 20 دقیقه روی حرارت کم زمان بدید تا طرف دیگه کوکو هم برشته بشه.
سپس با استفاده از دستمال مخصوص روغن اضافه کوکو رو بگیرید و نوش جان کنید.