به پلو بدون گوشت یکی از پلوهای مخلوطی که طعم و عطر دلنشینی داره. این پلو در جاهای مختلف درست میشه و به شیوه های متفاوت و متنوع، البته که بیشتر مرسوم به پلوی اصفهانی هستش و یکی از پلوهای قدیمی و خوشمزه که اضافه کردن گوشت در این پلو سلیقه ای هست و می تونید از گوشت مرغ، گوشت قرمز تکه ای یا گوشت چرخ کرده قلقلی استفاده کنید.

در کنارش می تونید شیرین درست کنید و کشمش و خرما بریزید و یا می تونید ملس درست کنید و از زرشک و یا سماق استفاده کنید. می تونید از خلال بادام و پسته هم در کنار این پلو استفاده کنید. من این بار به پلو با گوشت قلقلی درست کردم اما معمولا بدون گوشت درست می کنم که طعم این پلو مخلوط فوق العاده اس و پیشنهاد می کنم حتما امتحان کنید.

مواد لازم برای تهیه به پلو بدون گوشت برای ۳ نفر

  • برنج ۲ پیمانه
  • به ۱ عدد
  • هویج ۱ عدد
  • پیاز ۲ عدد
  • گوشت چرخ کرده ۲۵۰ گرم
  • نمک و فلفل و زردچوبه و دارچین و زیره و زعفران به میزان لازم

طرز تهیه به پلو بدون گوشت

طرز تهیه به پلو بدون گوشت

برنج رو شستم و خیس کردم.

پیاز رو خرد کردم و با کمی روغن تفت دادم. به رو هم پوست کندم و رنده کردم. به هر شکل دل خواه می تونید خرد کنید. به پیاز اضافه کردم و با هم تفت دادم. می تونید از یک عدد هویج هم استفاده کنید و خرد و یا رنده کنید.

من هویج رو هم رنده کردم و به پیاز و به اضافه کردم و تفت دادم. دارچین، زیره و زعفران هم ریختم و یک کم گداشتم بپزه و بعد حرارت رو خاموش کردم.

برنج رو داخل آب جوش ریختم و نیم پز شد آبکش کردم. ته دیگه دل خواه کف قابلمه قرار بدید. من از سیب زمینی استفاده کردم و لا به لا از برنج و مواد به و هویج همراه ادویه پلویی ریختم و در اخر زعفران اضافه کردم و گذاشتم دم بکشه.

کنار این به پلو می تونید از مرغ، گوشت تکه ای یا گوشت قلقلی استفاده کنید، همچنین می تونید بدون گوشت هم سرو کنید. من این بار در کنارش کوفته قلقلی درست کردم.

برای گوشت قلقلی به گوشت چرخ کرده یک عدد پیاز رنده شده و آب گرفته، نمک و زردچوبه و فلفل سیاه اضافه کردم و ورز دادم و قلقلی درست کردم و با روغن تفت دادم و سرخ کردم.

می تونید قلقلی ها رو موقع دم گداشتن برنج قرار بدید و یا می تونید جداگانه موقع سرو کنار پلو قرار بدید.

پلو که دم کشید کمی روغن داغ ریختم و مخلوط کردم و در دیس کشیدم و کوفته قلقلی رو کنارش قرار دادم. اگه فصل به باشه من حتما این به پلو خوشمزه رو درست می کنم و امیدوارم که شما هم درست کنید و مورد پسندتون قرار بگیره.

4.9/5 - (10 امتیاز)