باقلوا شیر عسلی تبریز یکی از خوشمزه ترین باقلوا هاست. باقلوا شیر عسلی که بهش میگن سوتی نوریه هم میگن. حتما درستش کنید که طعمش محشره! باقلوای ترکی گردویی شیر عسلی فوق العاده خوشمزه که هم با سرشیر هم بستنی و هم با چای حسابی میچسبه.

مواد لازم برای تهیه باقلوا شیر عسلی تبریز

  • خمیر باقلوا یک بسته ی ۵۰۰ گرمی
  • کره ۲۰۰ گرم (ذوب شده)
  • گردو ۲۵۰ گرم
  • شیر عسلی نصف لیوان
  • شکر یک لیوان
  • آب یک لیوان

طرز تهیه باقلوا شیر عسلی تبریز

طرز تهیه باقلوا شیر عسلی تبریز
اول از همه شربت رو آماده کنید، شکر، آب و شیرعسلی رو با هم ترکیب کنید و روی حرارت بذارید و هم بزنید تا شکر حل بشه، همینکه به نقطه ی جوش رسید و شکر حل شد کافیه، نیازی نیست بذارید غلیظ بشه، از روی حرارت بردارید و اجازه بدید خنک شه و به دمای محیط برسه.

در ادامه یک لایه از خمیر باقلوا بردارید و توی سینی فر بذارید و خوب سطحش رو به کره ی ذوب شده آغشته کنید، بعد لایه ی دوم خمیر رو روی لایه ی اول قرار بدید و دوباره سطحش رو خوب کره بمالید، این کارو نا لاطه هشتم یا نهم تکرار کنید (حتما حین کار خمیرهای دیگه رو با یه دستمال نم دار بپوشونید تا در مجاورت هوا خشک نشن چون سریع پاره میشن)

بعد گردوی خرد شده رو روی خمیرتون بریزید و خوب همه جاش پخش کنید. دوباره روش کره برنید و لایه های بعدی رو روش بچینین و هر لایه رو خوب کره مالی کنین تا لایه ها تموم شه‌.

فر رو گرم کنین و باقلوا رو با حرارت ۱۷۰ درجه ی سانتیگراد به مدت تقریبی ۲۰ الی ۳۰ دقیقه (دمای فرها متفاوته) قرار بدید تا خمیر بپزه و روش کریسپی شه.

نکته مهمش اینه که به محض اینکه باقلواتون از فر دراومد، شربت خنک رو روی باقلوای داغ بریزید و چند ساعت اجازه بدین تا شربت کاملا به خورد باقلوا بره و بعد نوش جان کنید. به همین سادگی به همین خوشمزگی!