روان‌شناسان به ما می‌گویند که اصل و اساس شخصیت، عزت نفس و احترام به خود است. این جمله به بهترین نحو به این صورت که «شما چقدر خودتان را دوست دارید»، تعریف و مشخص شده است. عزت نفس شما، به طور خلاصه و در مجموع این است که در هر لحظه حس می‌کنید که تا چه حد با ارزش و اهمیت هستید.

انسان‌ها موجوداتی به شدت عاطفی و احساساتی هستند. انسان‌ها معمولا تصمیماتی را از روی احساس و هیجان می‌گیرند و بعد به طور منطقی و از روی عقل، آن تصمیمات را توجیه می‌کنند. انسان‌ها خیلی زیاد تحت تأثیر محیط خود و خصوصا رفتار افراد دیگر نسبت به خود هستند.

همه ما از دوران کودکی تحت تأثیر کنش‌ها و واکنش‌های مادر و پدرمان در قبال خود بوده‌ایم و همیشه حساسیت خیلی زیادی در این خصوص داشته‌ایم. اغلب، اصول و نیروهای این تبادلات رفتاری اولیه، روی ارتباط ما با دیگران در طول زندگی تأثیر بسیاری گذاشته است.

تقریبا تمام کارهایی که در زندگی انجام می‌دهید، یا در جهت حفظ و افزایش عزت نفس و حس درونی مرتبط با سلامت و آسایش شما است، یا برای محافظت نمودن از آن در مقابل شرایط با افرادی دیگر است که موجب می‌شوند عزت نفس شما کاهش یابد.

راز و رمزهای جذب دیگران به خود

عمیق ترین نیاز وجود انسان، نیاز به احساس مفید بودن و با ارزش بودن است. از این رو، راز و رمز مجذوب کردن دیگران ساده است: باعث شوید که دیگران، احساس مهم بودن و با ارزش بودن در خود کنند.

مطلب پیشنهادی: 3 اصل مهم و روانشناسانه برای جذب دختر مورد علاقه خود

پنج روش برای جذب کردن دیگران

هر چه بیشتر باعث شوید که دیگران در حضور شما احساس باارزش و مهم بودن در خود کنند، آنان بیشتر جذب شما می شوند و شما را فردی دوست داشتنی و مهربان در نظر می گیرند. خوشبختانه، ما میدانیم که چگونه باعث شویم دیگران احساس بسیار خوبی از خودشان پیدا کنند. این رفتارهای کلیدی را می توان در پنج مورد زیر خلاصه کرد:

  1. پذیرش
  2. قدردانی
  3. تأیید
  4. تحسین
  5. توجه

پذیرش دیگران

بهترین هدیه ای که شما میتوانید به دیگران بدهید، همانا گرایش و رو آوردن به توجه و احترام بی قید و شرط» است. به این معنا که آنان را بی هیچ محدودیتی، کاملا همان طور که هستند، بپذیرید. شما نباید به سرزنش آنان بپردازید یا آنها را مقصر بدانید و از آنها انتقاد کنید. شما باید آنان را کاملا بپذیرید و قبول داشته باشید، گویی که معجزهی طبیعت اند.

این قدم اول و نقطه ی شروع برای مجذوب کردن دیگران است. و شما چگونه این پذیرش کامل را بروز می دهید یا بیان می کنید؟ انجام این کار ساده است. شما صرفا لبخند میزنید. وقتی با دیدن دیگران با خوشحالی لبخند میزنید و خوش رو هستید، عزت نفس آنان به طور خود بخود افزایش می یابد. به این ترتیب، آنان به احساس خوبی از خودشان می رسند و خوشحال می شوند. آنان احساس می کنند که مهم و باارزش اند. و کسی که باعث ایجاد چنین حسی در وجودشان میشود را دوست دارند. حتی به واسطه ی لبخند زدن و قبل از اینکه حرفی بزنید، آنان حس می کنند که شما فرد دوست داشتنی و خوش زبانی هستید. آنان با این پیش فرض، نگرشی مثبت از شما پیدا می کنند.

از کارهای دیگران قدردانی کنید

هرگاه شما بابت کاری که کسی برای شما انجام داده (خواہ کاری کوچک و خواه بزرگ). به نحوی تشکر و قدردانی خود را به او ابراز می کنید، باعث افزایش عزت نفس او میشوید. به این ترتیب، او در وجود خود احساس مهم و با ارزش بودن می کند. او حس می کند که توانمندتر است و قابلیتهای بیشتری دارد. تصویر ذهنی او از خودش بهتر می‌شود و بیش از گذشته به خودش احترام می گذارد. و شما چگونه باعث بروز این حس خوب و شگفت آور در دیگران می‌شوید؟

خیلی ساده است. در هر موقعیتی و برای هر کار کوچک و بزرگی، شما از او تشکر و قدردانی می کنید. شما باید عادت کنید که برای هر کاری که هر کسی برایتان انجام میدهد، از او تشکر کنید و قدردان وی باشید. از همکار خود بابت انجام کاری برایتان تشکر کنید، از همسرتان بابت کمک اش قدردانی نمایید ممنون و سپاسگزار فرزندان خود برای هر کار مثبتی که برایتان انجام میدهند، باشید. در اینجا نتیجه ی مثبت و پاداش مضاعفی وجود دارد: هرگاه شما لبخند میزنید یا از کسی تشکر و قدردانی می کنید، نه تنها عزت نفس آن فرد و همچنین حس مهم و باارزش بودن او افزایش می یابد، بلکه عزت نفس و حس با ارزش بودن خودتان نیز افزایش پیدا می کند.

هرگاه شما چنین کاری انجام میدهید یا چیزی می گویید که باعث میشود دیگران خودشان را بیشتر دوست داشته باشند، به واقع خود شما نیز احساس بهتری از خود پیدا می‌کنید و خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت. و هرچه شما خودتان را بیشتر دوست بدارید، دیگران را صادقانه‌تر و بیشتر دوست خواهید داشت و از صمیم قلب به آنان بیشتر اهمیت خواهید داد. هرچه خودتان را بیشتر دوست بدارید، کمتر نگران این هستید که آیا تأثیر خوبی بر دیگران می گذارید یا خیر، و به طور طبیعی بیشتر باعث جلب و جذب دیگران به سوی خود خواهید شد.

تأیید کردن افراد

چنین گفته می شود که «بچه ها برای آن گریه می کنند و مردها برایش می میرند.» در طول زندگی، تمام انسانها نیازی عمیق و ناخودآگاه به این دارند که به سبب کارهایی که انجام میدهند و موفقیت هایی که کسب می کنند، مورد تأیید قرار گیرند. این نیاز، مداوم و همیشگی است و همچون نیاز به غذا خوردن یا استراحت می باشد که تأثیرش برای مدت طولانی پایدار نمی ماند و باید مدام برآورده شود.

از این رو افرادی که همواره به دنبال یافتن فرصت هایی برای ابراز و بیان تأیید هستند، هرجا بروند مورد استقبال و پذیرش قرار می گیرند. شاید بهترین تعریف برای تأیید همانا ستایش و تمجید» باشد. این موضوع آن چنان با اهمیت است که در بخشهای بعدی بیشتر به آن خواهیم پرداخت. فقط در اینجا به یاد داشته باشید که هرگاه شما از دیگران بابت کاری که انجام داده اند تمجید و تشکر می کنید، در واقع باعث بالا رفتن عزت نفس آنان میشوید. به این ترتیب آنان به احساس خیلی خوبی از خودشان خواهند رسید و شما را نیز فردی خوش برخورد، دوست داشتنی و پرجاذبه خواهند دید.

تحسین کردن

همان طور که آبراهام لینکلن گفت: همه ی افراد از تعریف و تمجید خوششان می آید.» وقتی شما از کسی بابت ویژگی و خصیصه ای که دارد با کاری که انجام میدهد در نهایت صداقت و صمیمیت تعریف و تمجید می کنید، آن شخص به طور خودکار و ناخودآگاه احساس بهتری از خودش پیدا می کند. او حس می کند که ارزش کارش دانسته شده و مورد قدردانی قرار گرفته است. به همین دلیل، در خود احساس باارزش بودن و اهمیت داشتن می کند.

همین امر باعث میشود که خودش (و همچنین شما) را بیشتر دوست بدارد. از یک فرد به خاطر لباسی که خریده است، تعریف و تمجید کنید. اراده ی قوی و پشتکار یک شخص (یا یک خصوصیت خوب او) را تحسین نمایید. از فردی که به هدف خود رسیده یا برنده ی جایزه ای شده است، تعریف کنید.

اهمیتی ندارد که آن کار کوچک و کم اهمیت باشد یا بزرگ و با اهمیت. همواره به دنبال چیزی برای تعریف و تمجید باشید، و هربار که چنین چیزی را پیدا می کنید و به ستایش از آن می پردازید، فردی که واجدش است بیشتر به شما علاقمند می شود و شما را شخصی دوست داشتنی و پرکشش میداند.

توجه کردن به افراد

شاید این ویژگی، مهمترین ویژگی و خصوصیت به شمار برود و موضوع چند فصل بعدی ما خواهد بود. توجه در واقع نیرومندترین رفتار برای ایجاد عزت نفس است و کلیدی برای جاذبه و کشش سریع به شمار می رود. وقتی شما به فردی دیگر توجه خاص و زیاد می کنید، او در خود احساس باارزش بودن و اهمیت داشتن می کند و در پی آن شما را بیشتر دوست خواهد داشت.

پنج موردی که در بالا به آن ها اشاره شد از نیرومندترین و مؤثرترین ابزارهای ایجاد عزت نفس هستند که تا به حال شناخته شده اند. با تمرین و تلاش کافی می توانید به آنها مسلط شوید و رفته رفته به یکی از تأثیرگذارترین و پر کشش ترین افراد در حوزه شغلی و اجتماعی تان تبدیل خواهید شد.

شنونده خوبی بودن

این تکنیک‌های مؤثر گوش دادن را به طور همزمان امتحان کنید:

  • گوش دادن
  • کمی سکوت و مکث کردن
  • پرسیدن سؤالات با ربط و فکورانه
  • بیان کردن صحبت‌های گوینده به زبان خودتان

برای اینکه بتوانید دیگران را به خود جذب کنید باید شنونده خوبی باشید و با تکنیک های گوش دادن مؤثر و فعال آشنا باشید. در ادامه پیشنهاد می‌شود مقاله 4 تکنیک ساده اما مؤثر برای اینکه شنونده خوبی باشیم را بخوانید.

فرد خوش صحبتی باشید تا دیگران جذب شما شوند

برای این‌که فرد خوش صحبتی باشید لازم است که نسبت به آنچه دیگران دوست دارند در خصوص اش صحبت کنند و آنچه مایل به حرف زدن راجع به آن نیستند، حساس و آگاه باشید.

مظلب پیشنهادی: برای اینکه فرد خوش صحبتی باشید، باید این رازها را بدانید!

ابزارهای شما برای جذب کردن دیگران

دفعه بعد که با شخصی برخورد می کنید یا حتی با کسی که با او ارتباط کاری دارید و همکارتان است. این تمرین را انجام دهید:

فرض کنید که وقتی جوان بودید، دوست بسیار صمیمی و خوبی داشتید که با او بسیاری از تجربیات مهم عاطفی و احساسی خود در دوران جوانی را در میان می گذاشتید. اما سالها گذشت و دیگر ارتباط بین تان قطع شد و همدیگر را ندیدید. دیگر نمی‌دانستید که دوستتان کجاست و چه کار می کند تا اینکه یک روز وقتی در حال عبور از خیابانی بودید، یا در محفلی عمومی حضور داشتید، ناگهان او را دیدید.

با دیدنش متعحب و شوکه شدید و تمام خاطرات و احساسات روزهای جوانی به یکباره همچون سیل به مغزتان هجوم آورد و شما را غرق در آن روزها نمود. گل از گل تان شکفت و آن چنان خوشحال شدید که در پوست خود نمی‌گنجید و در یک لحظه، احساسات مختلفی همچون هیجان، شادی و سپاسگزاری را در خود حس کردید.

اکنون، دفعه بعد که با فرد یا افرادی دیدار می کنید که برایتان مهم هستند به خصوص دوستان صمیمی و نزدیک، مشابه همان احساسات و هیجانات را در خود ایجاد کرده و بروز دهید؛ طوری رفتار کنید که گویی پس از سال‌ها آن فرد یا افراد را دوباره پیدا کرده اید. طوری با این قبیل افراد خاص برخورد کنید که گویی دیدن آنان شما را بسیار خوشحال و مسرور می‌کند.

به آنان لبخند بزنید و رفتاری محبت آمیز و صمیمانه داشته باشید. تمام توجه و تمرکز خود را معطوف آنان کنید. طوری با آنها رفتار کنید که گویی در آن لحظه، مهم ترین فرد در دنیا برای شما هستند. مهم نیست که آنان کیستند و چه موقعیتی دارند. این رفتارتان باعث می شود که شما را فردی بسیار خوش برخورد، مهربان، دوست داشتنی و پر جاذبه بدانند.

Rate this post