اینم اکبر جوجه فرد اعلا با سس مخصوصش! وای نگم براتون که چقدر لذیذ و خوشمزه اس من که میمیرم برای اون قسمت های برشتش!

روش های مختلفی برای درست کردنش هست، اما اکبر جوجه اصل رستورانی رو به این روش درست می‌کنن.


مواد لازم برای تهیه اکبر جوجه رستورانی

  • مرغ (جوجه) تازه ریز با وزن حدود ۱ کیلو با پوست
  • زعفران دم شده غلیظ ۰/۵ استکان
  • ۲ تا پیاز متوسط خلال شده
  • ادویه جات(نمک + فلفل سیاه + پاپریکا + پودر پیاز + پودر سیر)
  • آب لیمو ترش۳ تا ۴ قاشق غذاخوری
  • کره یا روغن مایع مخصوص سرخ کردن ۱ استکان
  • آب نصف استکان

برای سس

  • ۱ استکان رب انار
  • ۳ قاشق مغز گردوی ساییده شده
  • ۱ قاشق آب نارنج + خیلی کم نمک

دستور پخت اکبر جوجه اصل رستورانی با سس مخصوص

طرز تهیه اکبر جوجه اصل رستورانی با سس مخصوص رب انار
۱. مرغ(جوجه) تازه کوچیک با وزن حدود ۱ کیلو رو تمیز بشور قسمت انتهای مرغ رو جدا کن جوجه رو با پوست از وسط دو قسمت کن و بذار داخل یه ظرف بزرگ.

اصل اکبر جوجه با پوست کامل هست من به دلیل چربی پوست ، پوستشو جدا کردم.

۲. از شب قبل روی مرغ ادویه جات و ۳ یا ۴ قاشق زعفران دم شده و آبلیمو بریز و حسابی ماساژ بده تا عطر و طعم زعفران و ادویه جات به خورد مرغ برن بعد جوجه رو لابلای خلال‌های پیاز قرار بده دوباره خوب ماساژ بده در ظرف رو بذار ۱۲ تا ۲۴ ساعت بذار تو یخچال تا خوب مزه دار بشه.

۳. بعد از این زمان پیازها رو کامل از دو نیمه مرغ جدا کن داخل تابه یا قابلمه روغن بریز دو طرف مرغ رو کمی سرخ کن بعد بقیه روغن، کره و نصف استکان آب و زعفران دم شده رو اضافه کن در ظرف رو بذار نیم ساعت زمان بده تا با شعله ملایم یک طرف مرغ حسابی سرخ بشه.

4. بعد مرغ رو به طرف دیگه برگردون دوباره در ظرف رو بذار ۰/۵ ساعت دیگه زمان بده تا طرف دیگه مرغ هم حسابی سرخ بشه.

5. تو این فاصله سسش رو با مخلوط کردن رب انار و کمی نمک و آب نارنج و مغز گردو آماده میکنیم.

اکبر جوجه خوشمزه شما آماده اس با سس مخصوص و کته زعفرونی نوش جان کنید.


روش دوم

جوجه کوچیک به وزن ۹۰۰ گرمی (کوچیک باشه بهتره) بعضی مواقع چون سینه مرغ خشک میشه دوست نداریم، از ران مرغ استفاده میکنم و به همین روش درست میکنم خیلی خوب میشه.

جوجه رو از وسط نصف کنید، پوستشو جدا نکنید، بعد تمیز بشورید.

داخل یک ظرف گودی آب و نمک و کمی آبلیمو بریزید (نمکشو کم نزنید) و جوجه رو داخل آب قرار دهید، طوری که کامل داخل آب نمک قرار بگیره.

به مدت چند ساعت بزارید داخل یخچال،حتی شب تا صبح بزارید بمونه.

یه چند ساعتی قبل از درست کردن، از یخچال بیرون بیارید و جوجه رو از آب دربیارید و داخل آبکش بزارید تا کاملا آبش کشیده و خشک شود، بعد قابلمه مناسبی انتخاب کنید که اندازه مرغ باشه و کامل داخل قابلمه قرار بگیره، حالا روغن سرخ کردنی و کره رو بریزید داخل قابلمه (به نظرم کره رو وسطای پخت اضافه کنید خیلی بهتره، یعنی اولش فقط روغن باشه) و روی حرارت بزارید تا داغ بشه.

روغن و کره باید زیاد باشه تا روی جوجه رو کامل بگیره. (من قبلا روغن و کره زیاد میریختم اما الان کمتر ریختم و خوب شد، یعنی تا وسطای جوجه باشه کافیه) با روغن باقی ماندش هم میتونید تا سه بار غذا درست کنید، به شرطی که روغنش مخصوص سرخ کردنی باشه.

حالا جوجه ها را از قسمت زیرش داخل قابلمه روغن قرار میدیم (یعنی طرف پوست مرغ باید رو باشه، اینجوری پوستش جدا نمیشه، وقتی پخت بعد برمیگردونیم تا طرف دیگه ای که پوست داره سرخ بشه)

اول حرارت زیاد باشه تا وقتی که جیلیز ویلیز روغن دراومد. بعد حرارت رو کم کنید تا هم پخته و هم سرخ بشه، اولش مرغا داخل روغن آب میندازن، در قابلمه رو هم اولش نصفه بزارید تا آبی که جمع شده تبخیر بشه و فقط روغن بمونه، زیادی روی حرارت نزارید که خیلی پخته میشه و موقع برگردوندن جوجه قسمت ران و سینه جدا میشه.

کمی که سرخ شد، برگردونید و طرف پوستش هم بزارید خوب سرخ بشه و بعد از سرخ شدنش زعفران رومال کنید، من یکبار قبل از سرخ شدن کمی زعفران رومال کردم یکبار آخرش که دیگه سرخ شده بود.

برای سس اکبرجوجه

داخل قابلمه کوچیکی، کمی از روغن مرغ میریزم و خیلی خیلی کم رب گوجه میریزم و یکم تفت میدم و سه قاشق هم رب انار اضافه میکنم و کمی نمک و فلفل و زعفران و خیلی کم شکر اضافه میکنیم و کمی هم گردوی آسیاب شده یا رنده شده میریزم، کمی هم آب جوش میریزم، روی حرارت به مدت ۳ تا ۵ دقیقه میزارم تا کمی غلیظ بشه، بعد با جوجه آماده شده سرو میکنیم. نوش جان

4.2/5 - (17 امتیاز)